Čas beží. Kedysi tvrdil „never nikomu nad tridsať“ a teraz by mal o necelý rok osemdesiat. Aký by bol John Lennon dedko, sa však už nikdy nedozvieme. V decembri pred 39 rokmi ho zastrelil šialený fanúšik Mark Chapman. Ktovie, aké oslavy by beatlesákovi k osemdesiatke nachystala Yoko Ono. Určite niečo neobvyklé, veď táto japonská umelkyňa bola ešte extravagantnejšia než jej manžel. No nemala to s ním ľahké. Málo sa vie, že aj ona sa ocitla v pozícii podvádzanej ženy a musela svojmu mužovi tolerovať milenku.

Tušila, že sa to skončí zle

Yoko Ono nebola nikdy prvoplánová kráska a nikdy sa ňou ani nesnažila byť. So zachmúreným výrazom a s rozpustenými vlasmi svojim neprajníčkam pripomínala strigu. Naozaj však mala trochu nadprirodzené schopnosti. Minimálne silnú intuíciu. Priznala totiž, že vo chvíli, keď si na Gibraltáre brala Lennona, pocítila, že niečo bude zle. Že ich v budúcnosti postretne niečo strašné. A nemýlila sa. Bola pri tom, keď jej manžel umieral. Práve sa vracali zo štúdia do ich newyorskej rezidencie, keď doňho Chapman vystrelil niekoľko rán. Yoko stála iba o pár metrov ďalej a bolo jej jasné, že nikto, ani Lennon, nemôže po niekoľkonásobnej presne mierenej streľbe žiť dlhšie ako pár minút.

Svadobná noc s novinármi

No hoci Yoko pred „oltárom“ na britskom konzuláte gibraltárskeho útesu vytušila neodvratnú tragédiu, zo vzťahu necúvla. Cítila tiež, že do tretice našla toho pravého a jedno z najsledovanejších šoubiznisových manželstiev sa mohlo začať.  A to najsledovanejších platí doslova. Hneď po svadbe sa totiž ženích s nevestou uložili do perín pred novinármi a fotoaparátmi. Tí prišli v hojnom počte. Happening v posteli znel sľubne, dúfali, že extravagantní mladomanželia sa možno natoľko rozvášnia, že dôjde aj na sex. Veď pol roka predtým sa dali vyfotiť na obal albumu Two Virgins celkom nahí, bez ostychu ukazujúc prirodzenie.

Nakoniec však boli účastníci trochu sklamaní. John a Yoko síce privítali reportérov v prezidentskom paláci hotela Hilton v manželskej posteli, ale v pyžame až po krk a namiesto erotiky brojili za mier.

Neverný manžel

Mierová aktivistka Yoko síce veľké sympatie od okolia nežala, Lennona však zaujala od prvej chvíle, keď prišiel v New Yorku na jej výstavu. Extravagantná umelkyňa mala vtedy obdobie bagizmu, teda „vrecizmu“, to znamená, že robila happeningy strčená vo veľkom čiernom vreci.

Vôbec, podivné performance boli jej doména. V Carnegie Hall napríklad sedela nehybná na pódiu, vedľa nej veľké nožnice a kto chcel, mohol jej odstrihnúť kus šiat. Happening sa skončil, keď už bola iba v spodnej bielizni.

Čo tým chcela vyjadriť, vedela len ona. Isté je, že aj Lennon žasol nad exponátmi, ktoré si návštevníci galérie mohli kúpiť. Napríklad obyčajné jablko za 200 libier či hrsť klincov za stovku. Podivné umenie naňho veľký dojem  neurobilo, nadchlo ho však, že Ono nespadla na zadok, keď sa v galérii objavil mega slávny beatlesák. A keď sa dozvedel, že chystá film, v ktorom nafilmuje 365 zadkov, definitívne sa zamiloval. Akurát musel ukončiť manželstvo s Cynthiou, s ktorou mal trojročného syna. Spočiatku sa správal ako ktorýkoľvek iný slabošský manžel, a keď mu Yoko telefonovala domov, žene tvrdil, že volá preto, lebo chce od neho peniaze na svoje avantgardné hlúposti.

Cisárova spolužiačka

Bola to naozaj výhovorka, pretože Yoko jeho peniaze nepotrebovala. Hoci bol milionár, ona bola ešte bohatšia. Pochádzala z rodiny japonských bankárov a  významných umelcov. V detstve žila v prepychu ako šľachtičná. Cez druhú svetovú vojnu sa síce rodinná situácia skomplikovala, údajne dokonca  Yoko trpela hladom, ale čoskoro sa zase vrátila do sveta bohatých a navštevovala školy pre aristokratov, kde jej spolužiakom bol aj budúci japonský cisár Akihito. Treba však povedať, že na rozdiel od neho nedoštudovala, lebo ju zo školy vyhodili. Veľmi jej to však neprekážalo.

Presťahovala sa do loftu v bohémskej newyorskej štvrti Greenwich Village a vydala sa za talentovaného študenta skladby. Vydržala s ním šesť rokov a zase sa vydávala. Opäť muzikant, tentoraz však japonského skladateľa vážnej hudby vymenila za amerického muzikanta. Porodila mu dcéru, no keď spoznala Lennona, opustila ho. Nasledoval búrlivý boj o dieťa, ktoré napokon pripadlo exmanželovi. Yoko ublížilo, že s Lennonom experimentovali s drogami.

Koniec nudy

Lennon však bol z nej nadšený. Tvrdil, že v Yoko našiel svoje druhé, lepšie ja. „Aj keď som mal rôzne zaujímavé vzťahy, žiadna ma nedonútila k rozchodu s príjemnou nudou, ku ktorej som sa uviazal. Konečne som z nej unikol. Na to som čakal celú večnosť,“ nadchýnal sa novou ženou.

Cynthia to však zobrala elegantne. Tvrdila, že Yoko ju o Johna nepripravila, lebo jej predsa nikdy nepatril. „On nikdy nebol môj, vždy bol svoj,“ povedala veľkoryso.

Rozviedli by sa?

Fanúšikovia však takí tolerantní neboli a Japonku z duše nenávideli. Vyčítali jej všeličo, najviac však, že rozhádala kapelu. Je síce pravda, že ako jediná partnerka sa im vnútila na skúšky, no rozpad Beatles nespôsobila. V čase, keď sa s Lennonom brali, chrobáci už spolu nevystupovali. Ledva boli schopní dodržať zmluvné štúdiové nahrávky. Napokon sa Yoko zastal McCartney, keď oficiálne vyhlásil, že za rozpad skupiny nemohla ona, ale  jeho nezhody s Lennonom. Spravil to však až po rokoch a pokazená povesť Yoko sa už nenapravila.

Pritom, paradoxne, to bola ona, čo ku koncu manželstva s Lennonom ťahala za kratší koniec. Potom, čo ich vzťah prešiel krízou, sa musela zmeriť s tým, že jej muž má milenku.

Ako dlho by ju bola schopná tolerovať alebo by sa po tretí raz rozviedla, sa však už nedozvieme. V noci 8. decembra 1980 asi okolo desiatej večer Mark David Chapman strelil Lennona do chrbta. Za vraždu druhého stupňa ho odsúdili na doživotie. A Yoko dodnes žije v ich spoločnom byte a živí Johnovu pamiatku.