Útok demonštrantov, ktorý sa udial vo Washingtone, prepísal dejiny v krajine, ktorá sa hrdí svojou demokraciou. O to viac, že do útoku na Kapitol zatrúbil samotný americký prezident. Vášne medzi ľuďmi už dlhý čas rozdúchaval osobne aj cez internet, až mu museli jeho kontá zmazať. Manželka Melania aj dcéra Ivanka ich však majú stále a cez ne nenápadne prilievajú oheň do ohňa. A Trumpa neustále stavajú na piedestál.

Po smiechu plač...

Keď Donald Trump dokola „verklíkoval“, ako mu ukradli volebné víťazstvo, mnohí sa na tom smiali. Brali to už ako folklór. Asi ako keď náš premiér neustále vyplakáva, že mu prezidentka a Sulík zmarili celoplošné testovanie. Nikto však neodhadol, ako ďaleko to v Amerike môže zájsť.

Prvý muž USA toľko brnkal na citlivé struny voličov, že voľby boli zmanipulované, masíroval im ego, že sú výnimoční, a vyzýval ich, aby prišli a vymohli si právo a spravodlivosť, až to spravili.

Trump rétoriku nezmenil ani po tom, čo do Kapitolu vtrhol rozzúrený dav, nasiaknutý konšpiračnými nezmyslami, a začal demolovať interiér. Tiekla krv a vyhasínali životy, no prezident nezasiahol.

Až po čase, keď sa už začali počítať mŕtvi, veľmi vlažne násilie a vandalizmus odsúdil, no odrhovačky o ukradnutom volebnom víťazstve sa nevzdal. V USA si teraz lámu hlavy, čo môžu spraviť, aby ho predčasne odstavili a do inaugurácie Bidena nevyvolával ďalšie nepokoje.

Zdvorilosť ide bokom

Trump síce sľúbil, že teda odstúpi, na inaugurácii sa však nezúčastní. Bude to po prvý raz v dejinách Ameriky, keď jeden prezident osobne neodovzdá úrad a Biely dom svojmu nástupcovi. Stalo sa to snáď len v prípade mŕtveho Kennedyho, ktorého zavraždili!

Podľa všetkého sa neudeje ani ďalšia tradícia, keď doterajšia pani Bieleho domu oficiálne odovzdá svoju „domácnosť“ nástupkyni. Mala by ju pohostiť, všetko jej poukazovať. Faux pas sa síce udiali aj v minulosti, keď napríklad pre Nancy Reagan bola dôležitá len veľkosť šatníka a o históriu či vlastné povinnosti sa nezaujímala.

Podľa všetkého však tentoraz nová prvá dáma na návštevu nepríde. Niežeby nemala záujem, ale Melania drží basu s manželom a úctivou hostiteľkou rivalky byť nemieni. Ešteže pani Bidenová Biely dom dobre pozná z minulosti, keď tu s mužom pôsobili.

Ideálny manžel?

Melania v absurdnom boji manžela bezvýhradne podporuje. Hoci sa svojho času špekulovalo, že ich manželstvo funguje len naoko, a keď Trumpovci skončia v úrade, rozvedú sa, teraz to tak nevyzerá. Prvá dáma na Instagrame vystupuje ako milujúca manželka. Spieva na Trumpa a ich manželstvo chválospevy, dokonca to vyzerá, že sem pod jej menom píše aj Trump, keďže jeho sociálne siete zablokovali.

Čo, samozrejme, napadol ako útok na slobodu prejavu. Melania aj dcéra Ivanka, ktorá spolu s ním tiež rozdúchavala vášne, ho v tom podporujú. Dokonca na Instagrame ponúkajú tričko s obvinením, že za všetko zlé môžu médiá, a tiež také, kde sa prezidentove obdivovateľky môžu hrdo hlásiť k tomu, že sú stále Trumpove dievčatá.

Marxisti aj satanisti

Ktovie, či jedno nekúpi aj vdova po skvelom českom spevákovi Waldemarovi Matuškovi. Na rozdiel od väčšiny celebrít je totiž Olga Matušková vášnivou Trumpovou obhajkyňou.

Veľmi nešťastne sa vyjadrila hneď po voľbách, keď emotívne napadla vdovu po oscarovom režisérovi Milošovi Formanovi, ktorá volila Bidena. Teraz pre zmenu Matušková poskytla vyjadrenie Českej televízii, kde sa opäť Trumpa zastáva. Podľa nej smeroval pred Kapitol mierumilovný dav usmievavých ľudí. Akciu však zneužili radikálni komunisti a marxisti, išlo teda o cielenú provokáciu zdiskreditovať Trumpových priaznivcov. Nie je zďaleka jediná, kto má vlastné videnie problému. Napríklad tí, ktorí ničili kancelárie poslancov a ohrozovali ich, to zase odôvodnili tým, že vedú spravodlivý boj proti vládnutiu pedofilných satanistov…