Kmeňové bunky

Opakovaná operácia sa síce vydarila, ale ťažkosti sa nedali na ústup. Magálová, ktorá nakrúcala jojkársku kriminálku Za sklom, zvŕtala sa popred sporák vo svojej kuchárskej šou Tajomstvo mojej kuchyne a účinkovala aj v mnohých českých projektoch, si nemohla dovoliť zatínať zuby pred každou ostrou.

Zvlášť, keď má doma trinásťročnú vnučku Kristínu, ktorá sa snaží ísť v jej šľapajách a známa babka jej chce byť vzorom inpríkladom. Práca a súkromie nesmú trpieť! “Nie je nič horšie, ako pretrvávajúca bolesť. Nemohla som už ďalej takto fungovať, a preto som sa rozhodla vyhľadať lekársku pomoc. Od svojej známej som sa dozvedela o liečbe kmeňovými bunkami, ktorú vykonávajú v malackej nemocnici,” priblížila Kamila v rozhovore pre spomínané zdravotné zariadenie.  

Trojhodinový zákrok

Mastičky, gély ani obklady skrátka úľavu neprinášali, ale svetielko nádeje, aby nebodaj nemusela seknúť s kariérou, tak napokon prinieslo Kamile osudové klebetenie s kamarátkou. A nezostalo len pri ňom, pretože hviezda dosiek, ktoré znamenajú svet, sa potichu dala liečiť. Zaujímavé je, že inivatívna liečba stojí a padá na vlastnom tuku z brucha.

Úkon, podobný liposukcii, trvá spolu so znecitlivením polhodinku. Ďalších 30 minút trvá odber tukového tkaniva, z ktorého sa za približne 45 minút izolujú kmeňové bunky 45 minút. Ich následná aplikácia trvá približne štvrťhodinu. Magálová sa na to odhodlala aj preto, ze takýmto spôsobom sa liečia degeneratívne ochorenia zmien kĺbových chrupaviek – artrózy, ale ich potenciál vo svete využívajú aj na liečbu chronických rán, v plastickej chirurgii, neurológii či kardiológii pri ochoreniach cievneho systému. Pre Kamilu to skrátka bola jedna z posledných šancí, ako si dať boľavé koleno do poriadku.

Kmeňové bunky majú totiž schopnosť sebaobnovy, regenerujú iné bunky či tkanivá a čo možno v prípade herečky rozhodlo, tak je ich schopnosť zmeniť sa na bunky chrupaviek, kostí, svalov i nervových vlákien. Sú telu vlastné a to ich prijme lepšie ako napríklad umelý kĺb.

“V deň zákroku som dvakrát absolvovala odber krvi a vyšetrenie EKG. Nasledovalo umŕtvené brucha z dôvodu odobratia tukového tkaniva. Necítila som žiadnu bolesť, iba istý tlak,” uviedla Magálová, ktorá tri hodiny čakala na ďaľší postup. Ten spočíval vo vpichnutí kmeňových buniek priamo do kolena.

“Liečebný zakrok prebiehal úplne hladko. Prvý deň po zákroku bolo moje koleno obolestivé, ale každým dňom sa to zlepšovalo. Musím priznať, že mi liečba pomohla,” dodala spokojná Kamila, ktorá sa už môže naplno venovať svojej rodine i kariére. Zabúdať však nemôže ani na seba, veď chronické problémy s kolenom neboli ojedinelým nesvarom, ktorý úspešnú herečku ničil. A dokonca takmer stál život. 

Kamila pre problémy s močovými cestami kedysi skončila v kóme. „Kameň sa nepohol, čo mi už ultrazvukom neskontrolovali. Takže moč sa vrátil späť do obličiek a dostala som sepsu, otravu krvi,“ zaspomínala si Kamila s tým, že šanca na prežitie je v takýchto prípadoch 20 : 80. „Zrejme som už bola jednou nohou tam, na druhej strane. Veď do mňa tri dni liali krv a čistili ma,“ uviedla herečka v minulosti pre Zdravie.