To, že je Kamila Magálová skvelá herečka, sa nedá odškriepiť už len kvôli tomu, ako sa jej dlhé roky darilo maskovať vážne problémy pred celým národom. Energická umelkyňa, usmiata, ale zároveň vždy pripravená s patričnou dávkou štipľavej poznámky na jazyku, sa totiž borila s ukrutnými bolesťami svojho dvakrát poškodeného kolena.

Napriek tomu ďalej nakrúcala filmy, seriály a prinášala kvalitný kultúrny zážitok návštevníkom divadla. Nikto nemal ani najmenšieho vedomia, že za jej výkonmi sa skrýva dvakrát toľko úsilia, pretože sa takmer pri každom kroku na javisku či pred kamerou musela pasovať aj s bôľom v končatine.

Nebola by to však “Magálka”, aby s tažkosťami nezatočila. Ako sa jej to podarilo? Všetko priznala časopisu Šarm.

“Áno, podstúpila som liečbu kmeňovými bunkami v nemocnici v Malackách, pretože som mala veľké bolesti. Už sa chvalabohu cítim podstatne lepšie. Viac vám k tomu nemám čo povedať, neposkytujem rozhovory. Už sa o mne všetko popísalo,” priznala nám s úškrnom Kamila, ktorá vďaka zákroku získala na prahu sedemdesiatky lepšie životné obzory.

Pokračovanie na nasledujúcej strane.

 

Začalo sa to pádom

Magálovej vlečúce sa trampoty sa začali už pred dekádou rokov. Herci odvádzajú na pľaci často priam heroické výkony, a aby boli na scéne čo najviac presvedčiví, občas to s autenticitou nechtiac preženú. A čo pre diváka vyzerá úžasne a dvíha ho zo stoličky, môže znamenať pre umelca nečakané zranenie.

 „Pred desiatimi rokmi na mňa počas predstavenia padol kolega Milan Bahúl. A išla som pod nôž - meniskus,” uviedla v minulosti Kamila pre mesačník Zdravie. Po operácii sa začala zotavovať, ale ako sa vraví, keď už raz sa poškodí kĺb, tak o následkoch budete počuť azda navždy.

A, bohužiaľ, pri Magálovej sa to potvrdilo do posledného slova. Koleno sa jej často pripomínalo, ale veľká katastrofa si herečku počkala až o tri roky neskôr. Herecké remeslo by sa v jej prípade pokojne dalo označiť ako zdraviu nebezpečné, lebo čo čert nechcel, opäť došlo k vážnemu zraneniu. 

„Nakrúcala som s režisérom Švankmajerom film Hmyz podľa knihy bratov Čapkovcov Zo života hmyzu. Mala som tam utekať po drevenom javisku vo vysokých ‚štekloch‘, potknúť sa a spadnúť. No a prečo by som sa ja, šesťdesiatšesťročná, nebuchla o zem, keď to chcú?“ zaspomínala si vtedy umelkyňa, ktorá v tom čase nemala ani tušenie, čo bude nasledovať.

Nepríjemný pád, hoc akokoľvek dobre vyzeral na striebornom plátne, neskončil len ľahko liečiteľných opuchom. Peklo sa začalo o pár týždňov neskôr.

 „Vyzeralo to bravúrne, ale odnieslo si to koleno. Po troch mesiacoch, keď sme dotočili, ma to začalo strašne bolieť a musela som ísť na operáciu - meniskus, natrhnutá šľacha, prasknutá chrupavka. Ešte občas pokrivkávam, pre tú chrupavku vraj bude hojenie trvať aj štyri mesiace. Ale vo filme to bude stáť za to!” tvrdila pred dva a pol rokom Kamila neveriac, že skalpel sa na jej kolene zablyští aj po druhý raz. 

Pokračovanie na nasledujúcej strane.