Na to, aby sme chránili seba a aj iných netreba zbytočne opúšťať svoje príbytky, no samozrejme občas treba vybehnúť aj do potravín či lekárne. V takom prípade sa musíme chrániť a bez ochranného rúška by sme nemali z domu vytrčiť ani päty. Výborným pomocníkom sú látkové rúška, ktoré stačí prežehliť a tým ich zbavíme akýchkoľvek vírusov či baktérií. A ušiť si ho doma dokáže každý z nás. Stačí k tomu malá dávka šikovnosti, kuchynská utierka, povrchová látka a filter od vysávačka alebo vysušená detská servítka na zadoček.  Práve posledné spomenuté materiály slúžia ako účinný filter proti koronavírusu. 

Klub šikovných ručičiek

S tým, ako si také rúško môžete ušiť doma, vám pomôže módny návrhár Lukáš Kimlička, ktorý nafotil krok po kroku k zhotoveniu tejto ochrannej pomôcky FOTO TU. „Ten filter zo sáčku z vysávača slúži aj ako výstuž. Ale pri praní stráca funkciu. Preto je dobré rúško ušiť tak, aby sa dal vložit nový filter. Písali ste mi, že sa dá použiť aj papier na pečenie, odličovaci tampón alebo intimka... Rúško treba pre dezinfekciu buď oprať, vyvariť alebo ožehliť. Niekto mi písal že stačí aj do mikrovlnky... ,“ radí Lukáš.

Nie nadarmo patrí medzi návrhársku špičku Slovenska.
Nie nadarmo patrí medzi návrhársku špičku Slovenska.
Zdroj: tivi.sk

Nezaháľajú

Niektorí jeho kolegovia z módneho biznisu šijú rúška od rána do večera a rozdávajú ich zadarmo, iní to robia za náklady alebo biznis. Nuž, postoje sú rôzne. Slovenský návrhár žijúci v Česku Michael Kováčik ochranné rúška šije z dlhej chvíle a zadarmo.

Návrhár  Michael Kováčik šije rúška zadarmo.
Návrhár Michael Kováčik šije rúška zadarmo.
Zdroj: Instagram M.K.

„Celý deň šijem(e) a ja dúfam, že čo najviac ľudom budem schopný rúška poslať. Začínam rodinou, najbližšími a ľuďom, ktorí pracujú v zdravotníctve. Rúška darujem, posielam, nepredávam,“ vysvetľuje sympaticky.

Michael Kováčik sa stal etablovaným módnym dizajnérom, ktorého prácu oceňujú mnoho české a slovenské celebrity.
Michael Kováčik sa stal etablovaným módnym dizajnérom, ktorého prácu oceňujú mnoho české a slovenské celebrity.
Zdroj: Facebook M.K.