Pozvanie na slávnostnú ceremóniu prijali český prezident Miloš Zeman, tiež rakúska a poľská hlava štátu Alexander Van der Bellen a Andrzej Duda. Tiež predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová a ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková. "Považujem to za veľkú česť, pretože ich aj prítomnosť je pre mňa dôkazom, že slovenský príbeh je súčasťou širšieho príbehu strednej Európy," povedala Zuzana Čaputová aj na margo toho, že Slovenská republika oslavuje 30. výročie svojho vzniku.

Medzi 28 ocenenými je aj zosnulý Michal Kováč, prvý prezident samostatnej SR - získal in memoriam Rad Andreja Hlinku I. triedy za mimoriadne zásluhy o vznik SR, Kríž Milana Rastislava Štefánika I. triedy za mimoriadne zásluhy o obranu SR a Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o sociálny rozvoj SR. Prezidentka to zdôvodnila tým, že ako jediný prezident nemá pre účelovú zmenu legislatívy za éry Vladimíra Mečiara všetky najvyššie štátne vyznamenania, ktoré prezidentovi zo zákona prináležia. Michal Kováč o vyznamenania v roku 1997 prišiel.

Zuzana Čaputová mala na sebe šaty od Fera Mikloška.
Zdroj: NORBERT SKALIČAN
Počas ceremoniálu zaspieval Adam Pavlovčin.
Zdroj: NORBERT SKALIČAN

Ocenenie prišiel za otca na pódium v Slovenskej filhamónii prevziať jeho syn, Michal Kováč ml.. Bývalý prezident, ktorý roky trpel Parkinsonovou chorobou, zomrel v roku 2016 na zlyhanie srdca. Prezidentom bol v rokoch 1993-1998, počas ktorých sa dostal do sporu s predsedom HZDS Vladimírom Mečiarom a kritizoval jeho spôsob vládnutia. Jeho syn, Michal Kováča ml. bol v auguste 1995 vytiahnutý zo svojho auta pri Svätom Jure, omráčený elektrošokmi, násilne opitý whiskey a zavlečený pred policajnú stanicu v rakúskom Hainburgu.

Štátne vyznamenania.
Zdroj: NORBERT SKALIČAN

Únoscovia dúfali, že Rakúšania Michala Kováča ml. zadržia a vydajú do Nemecka, kde bol v tom čase na neho vydaný zatykač kvôli podozreniu na účasti pri podvode na spoločnosti Technopol. Nestalo sa, Michal Kováč sa vrátil na Slovensko. Vladimír Mečiar znemožnil vyšetrovanie únosu tým, že udelil v prípade amnestie. Tie zrušil parlament až v roku 2017, ale únoscovia sa pred súd doteraz nepostavili. Nemecký súd stíhanie Michala Kováča v roku 2000 zastavil, v tom čase pracoval v slovenských diplomatických službách. FOTO MICHALA KOVÁČA ML. NÁJDETE VO FOTOGALÉRII.

Vyznamenanie dostal aj Hamšík

Futbalista Marek Hamšík (vpravo) si prevzal štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti športu, ako aj za mimoriadne šírenie dobrého mena SR.
Zdroj: Pavol Zachar

KTO SI EŠTE PREVZAL VYZNAMENANIE? POZRITE SI FOTOGALÉRIU.