Emma Watson patrí k herečkám, ktoré doslova starnú divákom pred očami. Teda v jej prípade skôr dospievajú. Celý svet sledoval, ako sa malá čarodejnícka bifľoška menila na sexi tínedžerku a zrela v krásnu ženu. Jedno však o nej fanúšikovia nevedia – ako naozaj vyzerá jej ľúbostný život. Pripisovali sa jej síce viacerí muži, no čo sa vážneho vzťahu týka, zostáva single. Podľa všetkého aj tridsiate narodeniny, ktoré mala minulý týždeň, oslávila sama. Nie pre koronavírusovú izoláciu, ale preto, že si nevie nájsť chlapa, s ktorým by si mohla založiť rodinu. Pred časom priznala, že si preto prešla úzkosťami a smútkom, no pomaly si na status starej dievky zvyká a zisťuje, že je možné byť naplno šťastná aj sama so sebou.

Zo strachu si cvrknú...

Problém nájsť si chalana po prvý raz priznala ako šestnásťročná. „Ľudia mi hovoria, pre teba to musí byť také ľahké, musia ti ležať pri nohách. V skutočnosti to však ľahké nie je. Predpokladám, že chalani sú zo mňa buď vystrašení a utekajú predo mnou, alebo si zo cvrknú do gatí. Je to ako mínové pole, naozaj stresujúce,“ rozrozprávala sa vtedy v jednom z interview. Nuž, zdá sa, že odvtedy sa veľa nezmenilo. 

V rozhovore, ktorý dala vlani na jeseň pre časopis Vogue, opísala, ako s blížiacou sa tridsiatkou pociťovala zo „single“ života úzkosť. Trvalo dlhý čas, kým začala byť vnútorne spokojná s takýmto nastavením súkromia. Vymyslela si dokonca vlastný termín „self-partnered“, teda vzťah sama so sebou.

Fakt som šťastne nezadaná!

Emmin termín sa rýchlo ujal hlavne u slobodných používateľov Twitteru, hoci si ho každý vysvetľuje po svojom – od sebalásky až po sebaukájanie.

Ona to vníma takto: „Ak nemáte domov, manžela alebo dieťa, blížite sa k tridsiatke a vaša kariéra sa nenachádza v úžasnom bode a keď nad všetkým ešte premýšľate, spôsobuje to naozaj obrovskú úzkosť. Je to tým, že sa nám nepriamo podsúvajú rôzne stereotypy. Navyše som nikdy som neverila rečičkám, ako je niekto šťastne nezadaný. Hovorila som si, že je to totálna hlúposť. Zabralo mi veľa času, než som pochopila, že to tak naozaj môže byť. Momentálne som nezadaná a veľmi šťastná. Hovorím tomu, že som sama sebe partnerkou.“ 

Tajuplní milenci

Emma netají, že má problém zoznámiť sa koniec-koncov ako veľa žien. Najmä keď odmieta zoznamovacie aplikácie. Zďaleka totiž nie je suverénka, ako by sa predpokladalo. „Mám stavy úzkosti, keď idem po ulici, keď mám nastúpiť do vlaku, keď som na verejnosti. Som taká istá ľudská bytosť ako vy, cítim sa neisto presne tak ako vy, mám problémy presne ako vy,“ prezradila na seba.

Herečka vlastne nikdy žiadnu vážnu známosť nepotvrdila, čím však vznikol priestor pre špekulácie. Minulé leto ju napríklad dávali dokopy s Tomom Feltonom, predstaviteľom Draca Malfoya v Harrym Potterovi. Mohli si za to sami, keď zverejnili spoločné prázdninové fotky. Nielenže si vyrazili do Južnej Afriky, no na snímkach vyzerali veľmi šťastne a dôverne. Najviac však prekvapilo, že na zábere, kde ju Tom učí hrať na gitaru, boli obaja v pyžame.

Doteraz sa nevie, či išlo o krátky románik, alebo sú iba dobrí priatelia. Špekulácie však ukončila iná fotka z jesene, kde je herečka na londýnskej ulici s neznámym chlapíkom. Najprv si vyšli na obed a potom spoločne čakali na odvoz. Emma síce telefonovala, ale popritom sa naklonila ku krásavcovi a začala ho bozkávať. Opäť však zostalo iba pri dohadoch a žiadne ďalšie spoločné fotky dvojice sa už uloviť nepodarilo.

A naposledy zamiesila na klebety sama herečka, keď na sociálnej sieti zverejnila fotku s hercom Jamesom Nortonom s komentárom, že je to ten najlepší manžel. V skutočnosti sa však žiadny tajný sobáš nekonal. Išlo o momentku z nakrúcania filmu Malé ženy, kde jej Norton hral filmového muža.

Už to nie je Hermiona

Zdá sa teda, že jedinou trvalou láskou čerstvej tridsiatničky je herectvo, ktorému je verná dvadsať rokov. Veď mala iba deväť, keď si ju filmári vyhliadli v školskej telocvični ako ideálnu predstaviteľku múdrej Hermiony. Nesekli sa, osudová rola predurčila jej život, hoci spočiatku váhala, či naozaj bude herectvo jej povolaním. V jednom z prvých rozhovorov priznala, že na rozdiel od predstaviteľov Harryho a Rona, ktorí si vždy boli hereckou kariérou istí, ona váhala: „Prišla som k herectvu zábavnou cestou. Väčšina ľudí musí hodiny sedieť na konkurzoch, pričom ja som šla rovno na vrchol. Je to čudná pozícia, ale zároveň je to úžasné, lebo mi to dalo toľko možností. Rozhodne by som chcela skúsiť i ďalšie filmy, hranie milujem, ale je milión ďalších vecí, ktoré ma tiež baví robiť.“

Napokon pri herectve zostala, ale spravila všetko pre to, aby sa odstrihla od Hermiony. Zahrala si v dráme Kolónia o mučení odporcov Pinochetovho režimu v Čile, v biblickom príbehu Noe, ktorý bol plný brutálnych scén, v Bling Ring bola zase zlodejkou, ktorá okrádala celebrity v Hollywoode. Dokonca i keď kývla na rozprávku Kráska a zviera – bol to kontroverzný film, v ktorom bol naznačený homosexuálny vzťah. Tvorcovia tvrdia, že je to možno prvá rozprávka, ktorá si to dovolila.

Aj feministka má prsia

Emma sa však kontroverzných tém nebojí. Považuje sa za feministku a bojuje sa zrovnoprávnenie mužov a žien. Sama má so sexizmom skúsenosť. Napríklad keď jej niekto ukradol z mobilu nahé fotky a zavesil ich na Twitter. Vtedy to nekomentovala, takže vlastne nie je jasné, či boli fotky pravé a nešlo o fotomontáže. Keď sa však do nej obuli feministky za polonahú fotku, s ktorej uverejnením súhlasila, ozvala sa.

V súvislosti s portrétom vo Vanity Fair, kde sa pod štrikovaným bolerkom črtalo jej nahé poprsie, sa totiž začalo vášnivo diskutovať, či môže byť žena feministkou a zároveň pózovať polonahá?! Podľa niektorých diskutujúcich je to v rozpore s myšlienkami feminizmu a Emma je pokrytec, keďže zároveň brojí proti tomu, že sú ženy často vnímané len ako sexuálne objekty. Herečka vtedy zareagovala, že diskusie ju zarazili a je veľmi prekvapená z nedorozumení, ktoré okolo feminizmu stále panujú. Podľa nej feminizmus znamená rovnosť, oslobodenie a možnosť výberu, nie nálepku.

„Prečo sa ľudia čudujú, že som feministka a mám prsia? Neviem, čo s tým majú moje prsia spoločné,“ nedala sa. O priaznivcov rozhodne neprišla, skôr naopak. Nie náhodou sa v rebríčku najinšpirujúcejších osobností ocitla na prvom mieste spomedzi 43 celebrít a mnohé dievčatá a ženy ju stále považujú za svoj vzor.