Problémy, pre ktoré niektorí obyvatelia zúfalo organizujú protesty, pocítil na vlastnej koži aj Marian Kotleba. Šéf politickej strany tentokrát nemusel ísť na súd vysvetľovať žiadny zo svojich extrémistických výrokov alebo symbolov. Vrásky na čele mu spôsobilo čosi väčšie.

Niekdajšieho župana Banskobystrického samosprávneho kraja totiž na smrť vydesila neohlásená nočná návšteva dravej šelmy priamo pod svojimi oknami. O čo jej išlo?

Strhol nám plot

Podľa skorších informácií týždenníka Šarm sa terčom medveďa hnedého stala jedna z nehnuteľností kotlebovcov na západnom Slovensku. Strana na naše otázky najskôr nereagovala, no keď sa vo štvrtok objavila informácia už o treťom útoku "slovenského grizzlyho" za jeden týždeň, vyšiel Marian s pravdou von.

"Niečo som dal dnes na facebook. Ak ste to videli a máte ďalšie otázky, som vám k dispozícii," uviedol Šarmu Kotleba. Po nasmerovaní na sociálnu sieť vyplynulo, že šelma vtrhla do hlavnej rezidencie strany v okrajovej časti Banskej Bystrice.

"V noci zo 7. na 8. mája tohto roku asi 90-kilový medveď hnedý strhol plot pri našom sídle v Banskej Bystrici a prechádzal sa nám po záhrade. Našťastie, medveď sa len poprechádzal a odišiel," napísal politik v statuse, ktorým podporil stredajšie protestné zhromaždenie proti nadraďovaniu práv medveďov nad práva ľudí.

V sídle kotlebovcov v Banskej Bystrici vystrájal medveď.
Zdroj: Emil Vasko

Zastrelili by sme ho

Z Marianovej strany vraj nejde o vytĺkanie politických bodov a dvíhanie si preferencií na téme, ktorá mnohým dvíha tlak. A doplnil varovanie:

"Ešteže v tom čase na sídle nikto nebol, lebo keby náhodou medveď zaútočil, bol by na mieste zastrelený," uviedol Kotleba s vysvetlením, že trestný zákon pozná inštitút krajnej núdze. Ten hovorí o tom, že "človek, napadnutý zvieraťom, má právo sa proti takémuto zvieraťu brániť aj za cenu usmrtenia útočiaceho zvieraťa, a nehľadí sa pritom na to, či to zviera je alebo nie je chránené zákonom".

Šarm ďalej zisťoval čo alebo kto mohol byť atraktantom pre zablúdeného maca, a prečo svoje zvieracie inštintky nasmeroval práve k ĽSNS. Lákadlom by mohli byť včely, hospodárske zvieratá, ale i dozrievajúce ovocie na stromoch.

"Ťažko povedať. Kolega tam má pár sliepok, ale tých sa ani nedotkol, len čo nám zničil plot asi na dvoch metroch. Nejaký čas predtým ho videli pri benzínovej pumpe približne kilometer od nás," zamyslel sa Kotleba. "Fotku žiaľ nemáme," dodal Šarmu exposlanec.

Pokračovanie na nasledujúcej strane.