Mnoho ľudí sa rozhodlo, že mäso nie je pre nich to pravé orechové. Najčastejšie im hovoríme vegetariáni, no to už dávno nie je jediná správna definícia. Nič to nemení na tom, že od roku 1978 sa 1. októbra slávi Svetový deň vegetariánov. Ktoré známe mená v tento dátum oslavovali poriadnou porciou rastlinnej stravy?

Nevyrástol z toho

Naším najznámejším vegetariánom je rozhodne moderátor Martin „Pyco“ Rausch (44), ktorý si túto cestu stravovania a životného štýlu zvolil už pred neuveriteľnými 28 rokmi. Martin dokázal pekne spojiť svoje vegetariánstvo s vášňou pre varenie a jeho originálne bezmäsité recepty sú inšpiráciou aj pre mäsožravcov, keď chcú ozvláštniť jedálny lístok.

Prečo sa rozhodol žiť život bez mäsa? „Záujem o varenie som prejavil prakticky v pubertálnom veku. Nemal som žiadny zdravotný problém. Bola to aj nutnosť, ako sa začiatkom 90. rokov vynájsť a pestro najesť bez mäsa. Odmalička mám rád zvieratá, ako dieťa som s nimi chcel tráviť všetok voľný čas. Sledujúc, ako sú cielene kŕmené kvôli tuku a potom popravené, zarezané, oslávené štamprlíkom, som zostal v šoku a moja detská duša to vtedy akosi nedokázala uchopiť. Napriek očakávaniam okolia som z toho nevyrástol. Mäso mi nechutilo, takže na prahu dospelosti som sa rozhodol stať vegetariánom,“ povedal Šarmu.

Ľudí však o svojej pravde nepresviedča. Radšej volí cestu dobrovoľnej inšpirácie: „Ja nemôžem ľudí presviedčať, čo je správne a čo nie, na to nemám patent ani trpezlivosť. Najskôr som počúval vtipy o tom, ako sa mám ísť pásť, potom, že ma to raz prejde. Dnes to už nikto nerieši. Tvorím recepty, píšem knihy a točím videá, ktorými chcem ukázať, aké pestré a chutné je stravovanie, v ktorom mäso nehrá rolu. Mojím cieľom je inšpirovať, aby ľudia tvorili a varili. Tam vidím svoje miesto,“ dodal.