V máji uplynulo už šestnásť rokov, čo sa na obrazovke naposledy objavili Priatelia v premiérovej epizóde. Je to neuveriteľné, lebo je o nich rovnaký záujem, akoby to bolo včera. Početní fanúšikovia sa stále dožadujú návratu kamarátov. Donedávna to vyzeralo bez šance. Všetci herci okrem Jennifer boli striktne proti, vraj, kto by bol zvedavý na obstarožných kamarátov nahlodaných zubom času. (Hlavne v prípade mužského osadenstva je to celkom pravda, hoci dámy sa stále držia.) Tlaky na návrat Priateľov však boli obrovské, až napokon protagonisti kapitulovali. Zavážili hlavne honoráre, ktoré im ponúkli za nakrútenie hodinového špeciálu. Každý z hlavných aktérov mal dostať tri až štyri milióny dolárov, a to už stojí za to zatnúť zuby a ukázať šediny, pivné bruchá či plastiky.

Korona na pohovke

Jennifer bola nadšená a návrat Priateľov hneď avizovala na svojom Instagrame. Nakrúcať sa malo v marci a premiéra mala byť práve v týchto dňoch. Lenže prišla korona a projekt sa musel odložiť na neurčito. Snáď nie navždy, lebo to mohlo byť fajn. Neplánovala sa totiž odvysielať regulárna epizóda, ale hodinové obzretie sa tvorcov za seriálom, ktoré by sa odohralo v obľúbenej kaviarni Central Perk. Na kávičku mali prísť nielen všetci šiesti herci, ale aj pôvodná zostava tvorcov.

Mimochodom, hoci teraz pohovka zostala prázdna, inokedy zarába. Stala sa z nej turistická atrakcia, na ktorej sa fanúšikovia seriálu môžu odfotiť. Niektorí dokonca zažili adrenalínový šok, keď na nich spoza gauča vyskočila samotná Rachel. Jennifer to spravila pre tolkšou Ellen DeGeneres, v ktorej bola hosťom. Ktovie, či tam prezradili aj to, že Ellen mohla byť jej spolubývajúcou. Tvorcovia totiž túžili po tom, aby práve ona hrala bláznivú Phoebe.

Adela, ktorá odmietla

Ellen DeGeneres je vďaka svojej tolkšou v anglicky hovoriacich krajinách rovnako slávna, ako je u nás Jan Kraus či Adela Vinczeová. Dnes je jej doménou moderovanie, no aktivistka hnutia LGBT, ktorá žije s herečkou Portiou de Rossi, je aj úspešná herečka. Práve preto jej ponúkali rolu Phoebe. Nemala však záujem, radšej nakrútila seriál Ellen, za ktorý získala aj nomináciu na Zlatý glóbus. Paradoxne, Priateľov ohrdla, no objavila sa v nie veľmi úspešnom pokračovaní Joey.

Po nej boli v hre ďalšie herečky, no keď režisér uvidel seriál Mad About You, kde hrala menšiu rolu Lisa Kudrow, bolo rozhodnuté! Čašníčka Ursula sa tvorcom zapáčila natoľko, že ju dokonca prepojili s Priateľmi a v seriáli dostala priestor ako nepodarené dvojča Phoebe.

Chandler bez Moniky

Ani s obsadením pánov to nebolo priamočiare. Pamätáte si na seriál Dva a pol chlapa? Veľa nechýbalo a Chandlerom mohol byť brat Charlieho Sheena, Jon Cryer. Istý čas najlepšie zarábajúci herec Hollywoodu mal o úlohu veľký záujem. Lenže v čase konkurzu práve hral divadelné predstavenie v Londýne. Producenti o neho nechceli prísť a navrhli mu, aby nahral svoj výstup na videokazetu a poslal ho poštou. Lenže kazeta sa kdesi zapatrošila, a než sa našla, rolu už mal vo vrecku Matthew Perry. Po známosti, dohodil mu ju kamarát herec a režisér Jon Favreau. Ten sa rozhodol pre iné projekty, no v Priateľoch sa objavil tiež. V tretej sérii ako Monikin bohatý priateľ.

Perryho úloha katapultovala medzi hviezdy a natočil mnoho filmov. Bohužiaľ, mal smolu, že nestretol takú cieľavedomú ženu, akou mu bola v seriáli Monika. Dnes je z neho zanedbaný, pribratý chlapík, ktorý má problémy s alkoholom. Nie div, že filmári už o neho nemajú záujem. Pre divákov je to však veľká škoda, pretože je to skvelý komik.

Satisfakcia pre Rachel

Naopak, komu sa darí, je Jennifer Aniston. Stále je obľúbená ako Rachel, no rozhodne to nie je herečka jednej postavy. Z partičky má na konte najväčšie množstvo filmov, hoci o ich kvalite by sa dalo polemizovať. Seriál jej dal navyše hviezdneho manžela, Brada Pitta, ktorý v ňom prijal epizódnu rolu. A vyzerá to tak, že po rokoch majú k sebe zase blízko a Rachel ho utešuje, keď ho počas rozvodu mučí zlá Angelina, pre ktorú ju opustil.

Jennifer pritom pôvodne Rachel vôbec nemala hrať. Tvorcovia chceli, aby ju stvárnila Courteney Cox, no tá o rozmaznanú bývalú triednu krásku nemala záujem. Ani potom však Aniston nebola prvá v poradí. Na kastingu sa objavila napríklad Tiffani Thiessen, ktorú si určite pamätáte z Beverly Hills 90210. Lenže do newyorskej partičky podnájomníkov bola ešte primladá, a tak to padlo. Na konkurz prišla i Téa Leoni, hviezdička tretieho pokračovania Jurassic Park. Napokon sa však ulakomila na iný seriál, The Naked Truth. Že si naň nespomínate? Nie div. Po prvej sérii ho pre nezáujem zrušili.   

Joeyho prešľap

Mimochodom, prečo Courteney Cox núkali Rachel a nie Moniku? Pretože tvorcovia ju písali na telo Janeane Garofalo. Vtedy mala mať trochu iné vlastnosti, mala to byť prefíkaná a temná osobnosť. Cox však bola rovnako urputná ako Monika a presvedčila štáb, že je tá pravá. Dokonca ako správna šplhúňka prišla s mnohými nápadmi, ako Moniku vyšperkovať, a rolu mala vo vrecku.

Aj na Rossa, ktorého hral David Schwimmer, bolo viacero adeptov. Napríklad Eric McCormack, ktorý neskôr hviezdil v sitkome Will a Grace. Alebo Mitchell Whitfield, ktorý dostal aspoň možnosť stvárniť snúbenca Rachel – Barryho Farbera. Nuž a o Joeyho najviac bojoval Hank Azaria. Dokonca si vyprosil na kastingu druhú šancu, no ani vtedy nebol lepší ako Matt LeBlanc. Sen sa mu však splnil, dostal inú veľkú rolu. Hral priateľa Phoebe, vedca Davida, ktorý nakoniec uprednostnil prácu v Minsku. Blancov Joey Tribbiani bol okúzľujúci. Bohužiaľ, herec si na ňom nakoniec vylámal zuby. Dal sa totiž presvedčiť na voľné pokračovanie, no seriál Joey bol poriadny trapas.