Pošpinená láska

Dohodnú si pravidlá. Ak svoje sexuálne zážitky s inými budú navzájom zdieľať a vždy pôjde o jednorazovú záležitosť, nie je to nevera. Spočiatku je to vzrušujúce pre oboch, hoci na Petrovi od začiatku vidno, že s tým má problém. Hanka je však nadšená, zažíva vzrušenie ako nikdy v živote. Lenže, dá sa takto naozaj v láske fungovať?

Niekto to dokáže, ako ukazuje príbeh ich sexuálne nenásytných priateľov, ktorí sa zoznámili na swingers párty a sex pre nich určite nerovná sa láska. Dokáže to aj štvorica, ktorá v spoločnej domácnosti vyznáva polyamoriu či, ako sa kedysi ľudovo hovorilo, „každý s každým“.

Problém je však ten, že Hanka a Peter to nedokážu. Na to sú obaja veľmi citliví. Ona si neustriehne, aby jej jeden z milencov nezamotal hlavu, a on nevie vymazať z hlavy predstavu, ako jeho láska súloží s inými. Pošpinenie ho ničí, opäť zatúži po nevinnosti, ktorú však už v tomto vzťahu nemôže prežívať.

Odvážne, ale vkusné

Film režiséra Tomasza Wińskeho, na ktorom sa ako autorka námetu a scenára podieľala aj predstaviteľka hlavnej úlohy Hana Vagnerová, nemoralizuje. Naopak, dáva priestor na mnohé otázky a zamyslenie, čomu nahráva otvorený koniec príbehu. Je aj vizuálne silný a výborné sú všetky herecké výkony. Civilné, uveriteľné a v sexuálnych scénach vkusné. Koprodukčne sa na ňom podieľala aj Česká televízia, ktorá vraj spočiatku mala problém, či takéto „odvážne“ dielo vôbec môže zaradiť do vysielania. Nakoniec sa rozhodla správne, že áno, lebo tvorcovia prišli s témou, ktorá do života patrí, či sa to niekomu páči, alebo nie. A keď pred ňou budeme zatvárať oči, neznamená to, že jablko hriechu prestane lákať ľudí.