Slovenský filmový rok sa začína novinkou, ktorú by bolo škoda prepásť. Veľkolepou snímkou opäť o „vtedy v Hollywoode“, dokonca hlavné úlohy zase vytvorili Brad Pitt a Margot Robbie.

Ibaže na rozdiel od slávneho Tarantinovho filmu s desiatimi oscarovými nomináciami a dvoma premenenými sa režisér a scenárista Damien Chazelle nezameriava na šesťdesiate, ale na dvadsiate roky. Ani tento „Hollywood“ určite nezapadne. Už má jeden Zlatý glóbus a možno pribudne aj Oscar. Okrem výborných hercov je to aj vďaka spekatakulárnosti filmu a výbornej hudbe.

Šokovaný Pitt

Chazelle priznáva, že inšpiráciou mu bol seriál Babylon Berlín, ktorý ste možno sledovali. Ide teda o začiatky slávnej filmárskej mekky, o éru bezuzdnej dekadencie, skazenosti a neslýchaných výstredností, na ktoré tiekli peniaze prúdom.

Brad Pitt rozhovore pre The Hollywood Reporter prezradil, že to, čo zažil počas tohto nakrúcania, ho šokovalo. „V prvý deň som si vravel: Vau, skutočne to robíme? My to skutočne robíme. Bolo tam veľa nahoty... veľa nahoty,“ zopakoval s úsmevom herec, keď si zaspomínal na nakrúcanie filmových párty. Rýchle si však zvykol: „Na tretí deň som si vravel: Oh, veľa nahoty. Po dvoch týždňoch to bolo už len ako ďalší deň v kancelárii,“ smeje sa. Z rutiny ho však vytrhala Margot Robbie, ktorá si to tiež poriadne užila a bozkávala ho, aj keď to nemala v scenári. Vo filme doslova žiari. O to viac, že pôvodne v ňom nemala hrať. Režisér rátal s Emmou Stone, lenže pre pandémiu sa nakrúcanie odkladalo a herečka už nemala čas.

Zlaté éra dekadencie

Dekadenciu, ktorú uvidíte na plátne, vás možno šokuje. Nejde však o fikciu. Tvorcovia pátrali po starých interview, životopisných spomienkach, Getty Museum im otvorilo fotografické archívy, historici a hudobní zberatelia im poskytli pôvodné dokumenty a nahrávky. Postupne sa vynáral portrét vtedajšieho Los Angeles – púštnej komunity, ktorá vyrástla na svetové mesto. Prichádzali tam ľudia z celého sveta. Skupina outsiderov, podvodníkov a rojkov, ktorí unikali pred úradmi a utekali z rodných miest a vybudovali z ničoho uprostred púšte celý priemysel, z ktorého sa stal celosvetový gigant. Zrodil sa tam film a Hollywood, no bujnela aj neresť a fičal kokaín. Takže, máte sa na čo tešiť. Medzi prvými si film pozreli u nás Sajfova žena veronika, Maťo Landl či celá rodina Malachoských.