Miro Drobný, ktorého aktuálny filmový počin Kto je ďalší? práve beží v kinách, žije v samom srdci mesta. Keď vstúpite do vchodu bytového domu pod bratislavským Hradom, ohromí vás hneď výťah. 

Keď dom žije

 „Robím ním radosť susedom. Vidím, že sladkosti miznú, každý deň musím dať za hrsť. Voňavky sa tiež míňajú a vreckovky dopĺňam každý týždeň. Býva to v luxusných podnikoch na toaletách, tak mi napadlo, že by som to spravil vo výťahu. Ďalší impulz bol, keď som čítal o chýrnom festivale Burning Man. Každý tam musí doniesť nejaké veci a tie sa rozdávajú navzájom a ľudia sa robia šťastnými,“ vysvetľuje Miro.

Výťah je zaujímavý aj zvonku. Sneh zobrazuje zimu, suché listy jeseň, kvietky sú leto a motýliky jar. „Začal som vnútrajškom, lebo som chcel mať na podlahe trávu. Aj susedom sa páčilo, že chodia po tráve, tak som to rozšíril o celé obloženie výťahu. Starám sa tu o niekoľko vchodov, takže vonku na chodníku sú črepníky s kvetmi, ktoré vydržia aj do novembra. Osvetlenie ulice je na diaľkové ovládanie a výzdoba je tematická. Po letnej nás čaká Halloween, potom výzdoba vianočná, valentínska, veľkonočná... Máme tu na tie veci sklad a priebežne sa vždy niečo dokúpi. Páči sa mi, že dom žije,“ hovorí nadšene režisér, ktorý zaviedol aj ďalšiu tradíciu – Zámockú grilovačku. „Vynesiem gril dole do átria, zavolám celú ulicu. Tento rok sme mali prvýkrát aj Vianočný punč. Zoznámime sa, spoznáme, budujeme si vzťahy.“

Výťah šťastia
Výťah šťastia
Zdroj: Emil Vasko