Historický seriál z prostredia obchodného domu, ktorý je aj prehliadkou módy 30. a 40. rokov, je pre kostýmové výtvarníčky poriadna výzva. Na prípravu mali Diana Strausz a Veronika Vartíková šibeničné dva mesiace.

„Pri dobových filmoch či seriáloch nemôžete jednoducho zbehnúť do bežného obchodného domu,“ hovorí Diana Strausz. Hlavne nájsť dobové látky nebolo jednoduché. S kolegyňou zacestovali až do Maďarska či na východ Slovenska.

„V Budapešti je viac rozbehnutý filmový priemysel, majú viac obchodov zameraných na staršiu retro módu s prijateľnými cenami. Tam sme nakúpili naozaj veľa vecí. Len klobúkov sme zatiaľ priniesli okolo osemdesiat,“ prezrádza. Rovnako potešili aj obchodníkov v second hande v Košiciach či Sabinove. Bol to raj. „Niekedy takéto vintage obchody vykúpia aj pozostalosť od rodiny, takže môžete nájsť naozaj historické veci,“ hovorí.

Krajčírky, samozrejme, veci ešte prešívajú, dodávajú detaily a upravujú každej postave namieru. „Prakticky u všetkých herečiek je približne polovica vecí čerstvo ušitá a polovica nakúpená a prispôsobená. Vyzerá to naozaj autenticky,“ vysvetľuje Diana Strausz.

Sako Barbory Andrešicovej je z vintage obchodu (second hand s retro oblečením) a upravené na jej postavu.
Zdroj: Peter Zakovic

Herečka, ktorá si užíva len novoušité kostýmy, je Zdena Studenková. Prečo? „Hrá ženu z vyššej vrstvy, manželku majiteľa obchodného domu, ktorá si určite dávala šiť šaty namieru. Také oblečenie by sme vo vintage obchode ťažko hľadali,“ hovorí. Navyše, ide aj o materiály a ich farbu. „Každá postava má určenú presnú farebnú škálu, aby sa nezrazili dve červené ženy pri sebe, keď sa stretlo viacero hercov v obraze…“ približuje Diana Strausz detaily, na ktoré treba myslieť.

Aké farby má priradené Zdena Studenková? Čítajte na nasledujúcej strane.