Prvá slovenská prezidentka spôsobila rozruch nielen v domácich a zahraničných politických kruhoch, ale tým, že je žena, vynára okolo nej mnoho typicky ženských otázok. Imidž prezidentky je vďačnou témou klebetenia na kávičkách, prvá žena štátu je skrátka pod drobnohľadom oveľa viac ako jej mužskí predchodcovia.

Francúz a Slovenka

Okrem inauguračných šiat pútali pozornosť aj kabelky Zuzany Čaputovej. Nepochádzajú od žiadnej svetovej komerčnej luxusnej značky, aj keď kritérium luxusu spĺňajú. Minimálne tým, že boli vyrobené na mieru a špeciálnu požiadavku tímu, ktorý má imidž prezidentky na starosti. Pochádzajú z bratislavského ateliéru, ktorý manželia Veronika a Bastien Boisanfrayovci otvorili v roku 2013. „Naším cieľom je predstaviť ručne vyrábané kožené produkty, pri ktorých kladieme dôraz na ich funkčnosť, trvácnosť a eleganciu. Modely vyrábame na objednávku v koži, farbe a s kovaním podľa vlastného výberu klienta. Môžeme ich personalizovať s jeho iniciálami alebo logom,“ opisujú svoju tvorbu manželia. Keď si pred rokmi padli do oka, rozhodli sa spojiť umelecké skúsenosti Slovenky Veroniky so zdedeným brašnárskym remeslom Francúza Bastiena. „Po zoznámení v Bratislave sme odišli do Francúzska, kde sme sa od môjho otca poctivo učili a zdokonaľovali, až sme pred šiestimi rokmi najprv zdedený ateliér presťahovali do Bratislavy a potom založili svoj vlastný,“ vysvetľuje Bastien.

Je to prestíž

A ako sa o šikovnom medzinárodnom páre dozvedela novozvolená hlava štátu? „Oslovila nás jej štylistka Sandra Žigová. Okrem iného asi pomohol aj fakt, že sme realizovali kabelky pre ostatnú kolekciu Borisa Hanečku Aurum a bola to spolupráca, ktorá prebehla veľmi dobre,“ myslí si Veronika. Fakt, že pripravovali kabelky pre prezidentku, berú, pochopiteľne, ako veľkú prestíž. „Cítili sme sa poctení a boli sme nadšení, že naša práca bude môcť byť ukázaná v rukách pani prezidentky. Vo všeobecnosti vývin a poznateľnosť značky založenej na remeselnej zručnosti je pomalší, je to o trpezlivosti a budovaní si dôvery. No dostať možnosť robiť kabelku pre hlavu štátu po šiestich rokoch fungovania, je skutočne výnimočné a neobyčajné,“ zhodujú sa Veronika s Bastienom.

Manželia Veronika a Bastien
Manželia Veronika a Bastien
Zdroj: Verbua