Zuzana Čaputová sa 15. júna 2019 o 12:00 po zložení slávnostného sľubu stala novou prezidentkou Slovenskej republiky. "Ponúkam rozum, srdce a ruky. Neprišla som vládnuť, prišla so slúžiť, "povedala okrem iného vo svojom prejave v bratislavskej Redute. Celý jej prejav nájdete TU.

Hoci oblečenie nie je napodstatnejšou časťou ceremoniálu, rozhodne sú zazuímavým prvkom, pretože doteraz sme ešte prezidentku nemali. Na svoj dôležitý deň si sama zvolila farbu šiat, ktoré jej ušil renomovaný návrhár Boris Hanečka. Farba jej šiat - pastelovo modrá symbolizuje dôveru, úprimnosť, stabilitu. Je to farba, do ktorej sa obliekala aj osvietená panovníčka Mária Terézia. V šatách tejto farby je zobrazená na mnohých obrazoch. Detail, ktorý je v hornej časti šiat, vinúci sa okolo ramien až po  rukáv, symbolizuje rieku Dunaj, hĺbku, múdrosť. 

Inauguračný deň Zuzany Čaputovej.
Inauguračný deň Zuzany Čaputovej.
Zdroj: RTVS

Zuzana Čaputová sa prešla po zložení prezidentského sľubu pešo ulicami Starého mesta do Katedrály sv. Martina na slávnostnú omšu. Po ceste podávala ľuďom, ktorí lemovali ulice, ruku. Po celý čas sa usmievala a veľmi slušne zvládala horúce počasie. V sprievode za ňou kráčali aj jej dcéry a partner Peter Konečný.

Zuzana Čaputová v Katedrále sv. Martina - v prednej lavici s dcérami a mamou, v pozadí stojí partner Peter Konečný a brat.
Zuzana Čaputová v Katedrále sv. Martina - v prednej lavici s dcérami a mamou, v pozadí stojí partner Peter Konečný a brat.
Zdroj: RTVS

Popoludní mala na programe obed so seniormi, ktorý sama servírovala. Podvečer položila  položila kyticu k pamätníku obetiam Železnej opony na Devíne ale a kyticu na hrob prvého prezidenta SR Michala Kováča na Ondrejskom cintoríne. Deň inaugurácie ukončí  slávnostnou recepciou v Redute.

Pozrite si fotogalériu so zaujímavými momentami zo slávnostného dňa.