Keď sa Českom a Slovenskom rozletelo oznámenie o skone Josefa Abrháma, prostoreká Veronika Žilková zareagovala, že je to dobrá správa. Niekto by jej mohol vyčítať nedostatok empatie, ona však len nahlas povedala to, čo si myslia mnohí. Pre jedného z najobľúbenejších hercov bola smrť naozaj vykúpením.

Nečakaný koniec

Libuše Šafránková (68) s manželom mali ako dvojica niekoľko „naj“. Najobľúbenejší herecký manželský pár, najväčší sympaťáci, najkrajšia dvojica. Ale tiež najväčší tajnostkári. Paradoxne, títo dvaja o popularitu vôbec nestáli. Bol to dokonca jeden z dôvodov, prečo predčasne skončili s divadelnou kariérou a vlastne aj s filmovaním. Oveľa skôr, než im do života vstúpili choroby.

Prestali tiež dávať rozhovory, a ktorý fotograf chcel ich aktuálnu snímku, musel si ju uloviť na ulici. Takto paparacovia získali aj celkom poslednú fotku Popolušky, keď sa pred svojím domom lúčila s rodinou a odchádzala do nemocnice. Vtedy sa ešte verejne nevedelo, že sa jej vrátila rakovina pľúc a ona, hlboko veriaca, sa rozhodla, že jej už nebude vzdorovať a nechce žiadnu drastickú liečbu. Operácia, ktorú plánovala podstúpiť, mala len zlepšiť kvalitu života. Nikto, ani samotní lekári a ešte menej najbližší, nečakal, že ju neprežije.

Bezútešnosť

Pre ťažko chorú herečku to bolo milosrdné. Ušetrilo ju to od veľkého trápenia, ktoré terminálne štádium rakoviny pľúc prináša. Veľmi kruté to však bolo pre jej manžela, ktorý nedostal čas zmieriť sa s jej odchodom. Navyše, sám mal veľké zdravotné problémy. Nervové ochorenie ho pripútalo na invalidný vozík a práve pragmatická manželka mu pomáhala zmieriť sa s tým. Oveľa skôr, než mu odišli všetky sily, trvala na tom, aby sa ho naučil ovládať. Zišlo sa mu to aj na pohrebe. Bolo vidno, že aj keby bol zdravý, nezvládol by sa udržať na nohách.

Posledné ahoj

Pohľad na utrápeného vdovca všetkých dojal. Bolo to naposledy, čo ho verejnosť videla. Odvtedy len kuso informoval syn a jeho manželka, že otec sa presťahoval k nim a najväčšiu radosť v živote mu robí zmrzlina, ktorú mu denne nosia z ich rodinného podniku. Vraj mu dodávala potrebnú energiu a trocha sladkosti v trápení.

Aj najlepší kamarát, herec a režisér Jan Kačer pripustil, že Pepík už nie je to, čo býval, a vlastne už len čaká na smrť. Ľutoval ho aj Jiří Krampol, ktorý tiež prišiel o ženu. Pripustil, že dni Josefa Abrháma sú už len o bolestivom trápení.

Ku koncu s nikým nekomunikoval, preto veľa ľudí nedostalo možnosť rozlúčiť sa s ním. Jedna z posledných bola jeho sestra. Zavolala mu len pár hodín pred smrťou, a keď rodina dala telefón nahlas, Abrhám ju počul, dokonca odpovedal. Vedela, že je to vážne, no vtedy ju nenapadlo, že ahoj, čo jej povedal, bude naozaj posledné.

Zmrzlina v nebi

Niekoľkomesačné ležanie si vyžiadalo svoju daň a herec odišiel 16. mája na to, na čo mnohí ležiaci pacienti – na zápal pľúc. K priateľom, ktorých to najviac dojalo, patrí Dagmar Havlová. Koniec koncov Abrhám bol rodinný priateľ a hral v poslednom filme jej manžela, v prvotine Odchádzanie, rolu do určitej miery inšpirovanú Havlovým životom. Veľmi sa jej dotkla aj smrť Libušky, teraz však chápala, že je to vykúpenie, a poďakovala najmä jeho synovi Josífkovi, že ho doopatroval. Vedela aj o jeho láske k zmrzline, a tak mu odkázala do neba, že si ju tam raz dajú spolu.

Veľa ľudí chce prísť aj na jeho pohreb, rodina však dátum stále neoznámila. Nervózny je už aj starý kamarát Kačer. Vraj stále čaká, kedy sa ozve telefón. Smútočnú reč už má pripravenú.