Zuzana Fialová nikdy netajila, ako ťažko prežívala, keď jej syn Dávid odišiel z domu - asi prvé dlhé odlúčenie zažila, keď mu splnila sen a poslala ho na určitý čas na Miami na gymnázium.  Predtým, ako odišiel do USA, vydala sa s ním na cestu po Európe. Vraj aby si ju zamiloval a neostal žiť za veľkou mlákou. "Chcem aby vedel, z akého kontinentu pochádza," povedala pred štyrmi rokmi. 

Dnes je z Dávida dospelý mladý muž, ktorý precestoval kus sveta a nateraz zakotvil v Prahe. Pred pár dňami pricestoval na Slovensko, aby volil prezidenta. Keďže sme ho spolu s mamou stretli počas druhej volebnej noci v Starej tržnici, kde mala svoj hlavný stan Zuzana Čaputová, opýtali sme sa ho, čím ho oslovila jej kampaň, odpovedal: "V niektorých veciach sa mi páči, ako sa prezentuje, ako je neútočná a rozvážna. Správa sa úplne inak ako doteraz politici na Slovensku. Prináša niečo nové a to mi je sympatické."

Iveta Radičová v súkromnom rozhovore so Zuzanou Čaputovou: ODHALILA krutú pravdu

Zuzana Fialová s Martinom Hubom a synom v Starej tržnici podporili Zuzanu Čaputovú.
Zuzana Fialová s Martinom Hubom a synom v Starej tržnici podporili Zuzanu Čaputovú.
Zdroj: Katarína Čulenová

Vnímajú nás aj cez hudbu

Osobnosť novej slovenskej prezidentky zarezonovala aj v zahraničí. Ako je podľa Dávida vnímané Slovensko? "V Prahe bývam už skoro druhý rok a bol som prekvapený. Čakal som, že Česi nás budú brať horšie, budú mať skôr negatívnejšiu emóciu, keď sa predstavím ako Slovák. Je to ale absolútne naopak. Keď prehovorím po slovensky,  hneď majú taký pozitívnejší prístup, a to veľmi poteší," povedal a dodal, že sa pohybuje hlavne v komunite mladých ľudí. "Už aj keď bol Andrej Kiska zvolený za prezidenta, tak to Česi vnímali pozitívne, podľa nich je to perfektná hlava štátu. Hovorím ale o Prahe, ostatné časti Česka majú možno iný názor."

Podľa Dávida vnímajú pozitívne tamojší mladí ľudia našu hiphopovú scénu aj rap: "Aj to vytvára obraz o nás. Keď sa povie Slovák, predstavia si napríklad Majka Spirita či Ega... Počúvajú ich takmer všetci mladí, poznajú ich veľmi dobre,"povedal. S úsmevom ešte dodal: "Ale keď som žil napríklad v Mníchove, tam to bolo už iné. Tam na nás majú taký... skôr neutrálny názor. Prakticky žiaden..."

Možno sa raz vráti

Keďže Zuzana Fialová povedala, že Dávid, je síce svetoobčan, ktorý študuje na rôznych školách a v rôznych krajinách,  ale raz sa vráti domov, pretože má Slovensko rád, zisťovali sme, či je to pravda: "Mama chce, aby som sa vrátil, mne sa ale v Prahe zatiaľ veľmi páči. Začína sa to tu však meniť k lepšiemu, a keď to bude takto pokračovať, tak sa možno jedného dňa vrátim," dodal počas euforickej víťaznej volebnej noci Zuzany Čaputovej.