Zaneprázdená spisovateľka Petra Nagyová Džerengová (48), ktorá vlastní s kamarátkami vydavateľstvo a vychováva štyri deti, sa prakticky nikam nepohne bez notebooku. Treba využiť každú chvíľu, hoci aj čakanie na dcéru, keď je na krúžku. No a notebook si vyžaduje aj veľkú tašku. Najlepšie čiernu, aby sa hodila k čomukoľvek.

Tú súčasnú si Petra priniesla minulý rok z Anglicka, kam si urobila výlet so sestrou Barbarou. „Prvýkrát v živote sme mali naozajstnú sesterskú jazdu. Bývali sme u môjho syna na internáte v Cambridgei, kde študuje medicínu, a odtiaľ sme si robili výlety. No a v Londýne ma sestra donútila vymeniť moju päťročnú čiernu kabelku, ktorá už mala predraté a fixkou zafarbené rohy. Nie preto, že by som nemala inú, len jednoducho nemám čas prekladať veci, a tak sa úplne zodrala," priznáva Petra. Z výletu si vtedy priniesla dve značkové kabelky, ktoré sa predávali za lacný peniaz. Jednu „poriadnu“ na notebook, druhú menšiu, takisto čiernu. Tú nosí rada von, keď vyrazí s kamarátkami na kávu.

Spomienka na časy letušky

Spisovateľka netají, že v skrini by sa našlo veľa pekných kabeliek, ktoré čakajú na svoju príležitosť aj desať rokov. „Obdivujem moju mamu, ktorá aj dvakrát denne zmení kabelku k inému outfitu,“ smeje sa. Jednu z jej kabeliek, s ktorými sa ako dieťa hrávala, má doma a vraví, že ju určite raz vytiahne. Petra opatruje aj nostalgickú spomienku na časy, keď bola letuškou: „Odložila som si kabelku k uniforme, ktorú sme nosili do práce.“

Jednoduchší život

Petre určite tento rok nepribudne žiadna kabelka, ale ani šaty, topánky či parfum. „Mala som pocit, že máme toho veľa, v istom momente ma dokonca chytila depka z nakupovania. Naozaj nič nepotrebujem, začala som loviť v skrini veci, ktoré som nemala na sebe aj tri roky, a kombinovať rôzne kúsky,“ hovorí. „Čím menšiu voľbu máš, tým jednoduchšie je rozhodovanie. Chcela som mať čo najjednoduchší život a čo najmenej vecí,“ vysvetľuje milovníčka výziev, ktorá dokončila scenár podľa knižky Manželky a tie druhé.