Miro Žbirka sa zahniezďuje aj vo filme. Po nedávnej premiére filmu Meky zložil teraz skladbu Slovenská pre novú Perinbabu režiséra Juraja Jakubiska. „Tá pieseň v mol chýba mi ako soľ. Tón a v ňom žiaľ, duša hôľ, duša skál, slovenská...“ spieva Meky v novom videoklipe, ktorý pozostáva z filmových záberov očakávanej novinky Perinbaba a dva svety. 

Perinbaba a dva svety
Perinbaba a dva svety
Zdroj: LujzaMareckova

Pomohla pandémia

Takto na spoluprácu so Žbirkom spomína najslávnejší slovenský režisér: „Vo svojich filmoch vždy pracujem so silnými hudobnými motívmi. Pred tridsiatimi piatimi rokmi som v rozprávke Perinbaba stvoril vládkyňu snehu a vetra, ktorá sa stala súčasťou slovenských Vianoc. Možno aj preto zábery z novej Perinbaby Mekyho inšpirovali k tejto krásnej intímnej hudobnej spovedi. Keď som ju počul prvýkrát, neodolal som a vytvoril k nej videoklip.“
Skladba vznikala počas náročného obdobia pandémie, keď bolo veľa ľudí odrezaných od svojich najbližších a nemohli prekročiť štátne hranice. Paradoxne práve tieto okolnosti urobili napokon klipu a piesni dobrú službu.

 

Pokračovanie na ďalšej strane.