Z každej strany na nás vyskakujú kampane, ako neprodukovať zbytočný odpad, aby nás nezaplavili smeti a podmorský svet neplával v plastoch. O to sa snaží aj speváčka kapely Fragile Svetlana Rymarenko, ktorá pred viac ako rokom radikálne zmenila chod domácnosti.

Sladké si dopraje, ale keď si môže vybrať, tak radšej zdravší variant.
Sladké si dopraje, ale keď si môže vybrať, tak radšej zdravší variant.
Zdroj: Instagram

Odľahčuje

„Pred domom máme komunitný kompostér, kde dávame bioodpoad a pri nákupoch uprednostňujeme potraviny v skle alebo v papieri. Pracie a čistiace prostriedky si chodíme čapovať do obchodov, kde si na ne donesiete vlastnú nádobu,“ priblížila nám svoju filozofiu Svetlana.

Mnohí ľudia si povedia, že čo je zdravé alebo ekologické, je aj drahšie. Speváčka však nepociťuje, že by zero waste život bol nákladnejší a ťažší. „Nemám ten pocit. Napríklad, náš smetný kôš je určite ľahší ako kedysi a stačí nám ho vyniesť raz za dva týždne,“ priznáva s úsmevom.

Svetlanin nákup. „Nakúpiť rýchlo sa dá aj bez obalov. Stačí mať so sebou vrecká a krabičky! A trvalo to iba päť minút!“
Svetlanin nákup. „Nakúpiť rýchlo sa dá aj bez obalov. Stačí mať so sebou vrecká a krabičky! A trvalo to iba päť minút!“
Zdroj: Instagram

A odľahčila aj v kuchyni. Svetlana dlhé roky bojovala s kilami a istý čas zvádzala  boj s prísnym strážením kalórií. Dnes v tom poľavila. Prečo? Lebo zmenila aj stravovanie! Na tanieri by sme u nej doma našli mäso raz do mesiaca a nezdravé ťažké potraviny vymenila za ľahšie. Najbližším servíruje poväčšine zeleninu, obilniny, tofu či ovocie. „Dnes by ste ma už s keksíkom v ruke nenachytali, pretože si ho už jednoducho nekúpim.“

Ekorodinka

Rodinu k rovnakému zmýšľaniu nútiť nemusí, vrhli sa na to spolu s ňou. „Nezakazujem deťom, aby mimo domu jedli balené sladkosti. Doma sa tomu vyhýbame, ale ak ich dostanú, drámu z toho nerobím,“ smeje sa. Aj návštevy si už „vycvičila“, že lepšia voľba na darček je ovocie či oriešky v papieri ako bonboniéra v plaste. „Postrehla som, že sa k môjmu názoru pridáva čoraz viac ľudí z môjho okolia a že si ho pomaly, ale isto osvojujú tiež. Má to význam,“ teší sa.

Svetlana Rymarenko
Svetlana Rymarenko
Zdroj: MATEJ KALINA
Anketa
Aj vy ste šetrní k životnému prostrediu?
  • 91%
  • 9%