V angličtine existuje termín „groupies“. Označujú sa ním skalné fanúšičky muzikantov, ktoré výskajú v kotli pod pódiom a sú nachystané pokračovať po koncerte so svojimi idolmi v divokej jazde v hoteli alebo hoci aj na toalete. Pre hudobníkov neznamenajú tieto dievčatá viac než ľahko dostupný sex.

Pattie Boyd bola síce tiež milenkou slávnych muzikantov, no rozhodne nebola ľahko dostupná. Ju naozaj milovali, skladali pre ňu piesne a túžili sa s ňou oženiť. Akurát, že sa nevzdali ani svojich svojich sexuálnych hračiek.

Manželky Beatles

Poďme však po poriadku, k manželstvu s členom asi najslávnejšej kapely sveta Georgeom Harrisonom. Ak sa niekoho spýtate, ktoré manželky členov kapely Beatles pozná po mene, určite si spomenie na Yoko Ono. Možno preto, že má najhoršiu povesť, dáva sa jej vina za rozpad chrobákov.

John Lennon však kontroverznú Japonku miloval, rovnako ako Paul McCartney miloval svoju Lindu. Ďalšiu známu ženu, ktorá sa však na rozdiel od Yoko považuje za anjela. Nielen vďaka krásnemu vzťahu, ktorý s Paulom nepochybne mali skoro dvadsať rokov, no aj pre tragický koniec ich lásky. Keď vegetariánka a dôsledná  propagátorka zdravého životného štýlu dostala rakovinu prsníka, ktorej napokon podľahla.

Vdovcovi, ktorý osamel so štyrmi deťmi, by nejedna žena rada pofúkala boľačky. On si štyri roky po Lindinej smrti vybral modelku Heather Mills. Tiež je medzi ľuďmi známa, no zaujala hlavne preto, že nemá nohu. A tiež, keď sa ukázalo, že tentoraz „chrobák“ šliapol  vedľa. Vzťah sa skončil búrlivým rozvodom, pri ktorom ho poriadne ošklbala.

Dnes je síce sir McCartney opäť šťastne ženatý, no na meno Nancy Shevell si spomenie asi len zanietený fanúšik typu Miroslava Žbirku, ktorý vie o svojom idole všetko. Nuž, tak ako si väčšina ľudí nevybaví meno poslednej pani McCartneyovej, nevie sa ani, kto bol prvou ženou Georgea Harrisona. Pritom ju možno poznajú.

Šibnutá a krásna

Krásna a sexi Pattie Boyd si totiž zahrala v slávnom filme Beatles Ťažký deň z roku 1964. Živila sa vtedy ako modelka. Okrem toho, že pracovala pre Vogue či Vanity Fair, točila aj reklamy, ktoré nakrúcal režisér beatlesáckych filmov.

Keď potreboval do Ťažkého dňa pekné dievčatá, obsadil aj ju. Hoci na pľaci bolo veľa krások, práve Pattie padla do oka Georgeovi Harrisonovi. Dokonca jej vraj hneď navrhol manželstvo. Na prvý raz odmietla, lebo bola zadaná, napokon však slávnemu chrobákovi neodolala. Na svadbe im bol za svedka McCartney. Naopak, Lennonovi sa nepáčila a prezýval ju šibnutá Pattie.

Komplikovaný chrobák

Spočiatku bolo manželstvo šťastné. Pattie bola Georgeovou múzou, zložil pre ňu napríklad pieseň Something. Kúpili si nádherné sídlo kúsok od Londýna, ktoré bolo kedysi saleziánskou školou. Zaujímavé je, že do nej chodila napríklad Jane Birkin, ktorá sa preslávila škandalóznou piesňou Je taime a ešte viac nekresťansky drahou kabelkou, ktorá nesie jej meno.

Problém však nastal po rozpade Beatles, ktorý George niesol veľmi ťažko. Mal depresie a liečil si ich neverami. Manželke však hippies život nedoprial, naopak, donútil ju vzdať sa práce v modelingu. V tom čase sa v ich dome konali divoké žúry, kde bol častým hosťom Harrisonov kamarát Eric Clapton.

Pieseň Layla ako vyznanie

Clapton rozhodne nezdieľal Lennonove antipatie voči pani Harrisonovej a vytrvale ju zvádzal. Zamiloval sa totiž až po uši, čo ho inšpirovalo zložiť jednu z najkrajších ľúbostných piesní všetkých čias Layla. Je o mužovi, ktorý sa beznádejne zamiluje do zadanej ženy…

Aj Claptonova láska bola taká silná, že sa napokon Harrisonovi priznal, že miluje jeho ženu. Treba však povedať, že kamaráta nezradil prvý, medzi chrobákovými početnými milenkami bola totiž aj gitaristova priateľka. Harrison sa však nemienil rozviesť, a tak Clapton hľadal liek na nešťastnú lásku v heroíne.

Heroínové manželstvo

Manželstvo Harrisonovcov však šťastné nebolo. Pattie trpela nielen mužovými neverami a depresiami, no aj tým, že sa im nepodarilo počať dieťa. Po desaťročnom trápení jej napokon George sám navrhol, aby sa rozišli. Do pol roka od neho naozaj odišla a odletela za Claptonom do USA, ktorý medzitým absolvoval odvykaciu kúru.

Vzali sa a jedným zo svadobných hostí bol dokonca aj jej exmanžel, ktorý sa vyjadril, že keď už od neho Pattie odišla, je rád, že s Claptonom a nie s nejakým feťákom. Bohužiaľ nemal celkom pravdu, lebo Claptom bol v tom čase už zase feťák aj alkoholik. Navyše pod vplyvom to nebol žiadny baránok, takže Pattie od neho niekoľkokrát ušla. Až jej došla trpezlivosť a podala žiadosť o rozvod.

Slzy v nebi

Clapton asi cítil, že ho jeho Pattie dostatočne nemiluje. Síce pre ňu zložil krásnu pieseň Wonderfull Tonight, no z nerovnocennej lásky pil, drogoval a bol jej neverný. Najviac sa jej však dotklo, keď prasklo, že má deti. Ona totiž dieťa počať nedokázala napriek tomu, že sa pokúšali o umelé oplodnenie. Dokonca uvažovala o adopcii, lenže jej muž s tým nesúhlasil.

To, že mal tajne deti inde, bola veľká podpásovka. Pattie mu odpustila, až keď došlo k tragédii, pri ktorej Claptonov syn nešťastnou náhodou vypadol z balkóna. Gitarista preňho zložil pieseň Tears in Heaven.

Smútok za Harrisonom

 Pattie pred časom priznala, že kým život s Harrisonom bolo spriaznenie duší, s Ericom boli iba spoluhráči. Ak niečo v živote ľutuje, tak to, že viac nezabojovala za svoje prvé manželstvo.

Sama však nezostala. Pred piatimi rokmi sa vydala po tretí raz za muža, s ktorým predtým žila dvadsaťpäť rokov. Vtipkovala, že majú zároveň aj striebornú svadbu. Zdá sa však, že je konečne šťastná. Dnes už v Spojenom kráľovstve nie je známa len ako manželka slávnych muzikantov, ale ako významná umelkyňa a fotografka. Venuje sa aj charite. Z búrlivého spolužitia s Claptonom si predsa len niečo odniesla – snahu pomáhať ľuďom závislým od drog a alkoholu.