O Petre Vajdovej hovoria jej kolegovia vždy iba pekne. Nech sa stalo čokoľvek. Chápali ju, keď trpela počas vzťahu so ženatým slovinským režisérom Diegom de Brea, verili, že vyjde jej láska s Kamilom Mikulčíkom, držali jej palce počas Let´s Dance, ospravedlňovali ju, keď začala mať problémy s alkoholom, a dokonca aj vtedy, keď opitá šoférovala.

Petra bola totiž zosobnením dobrej, krehkej a možno až naivnej duše, ktorá prežívala emotívne nielen nevydarené vzťahy s mužmi, ale aj každú svoju divadelnú úlohu. „Bolo obdobie, keď som hrala veľmi ťažké postavy. Týrané, nešťastné ženy, matky s ťažkým osudom a ja som to žila tiež. Stávala som sa svojimi postavami,“ prezradila nedávno v médiách.

To, že svoje trápenie v živote prenášala na divadelné dosky a naopak, bolo o Petre známe. Začarovaný kruh, z ktorého bolo ťažko ujsť. Doma za dverami ju čakali nové životné skúšky, ale aj divadelné repliky, ktoré ju opäť vrhali do trápenia. Depresie a alkohol boli len vyústením celého bludného kruhu, a keď si v lete 2017 s 2,4 promile alkoholu sadla za volant, zrejme len veľmi málo rozmýšľala o budúcnosti.

Nový život so starými chybami?

Ódy na jej umenie v tanečnej súťaži, kde v tom čase účinkovala, sa zmenili na titulky o jej šokujúcej jazde pod vplyvom alkoholu. Od tej chvíle to už nabralo rýchly spád a Petra sa dobrovoľne prihlásila na protialkoholické liečenie v českom Kroměříži.

Tam stretla ďalšieho osudového muža Martina Hrnčiříka. Do sympatického pacienta, ktorý bol v tom čase ženatý, sa opäť bezhlavo zamilovala a on sa pre známu Slovenku po pár mesiacoch rozviedol. Nad tajnou svadbou herečky odborníci na závislosti nechápavo krútili hlavou, no ona si v tom čase žila svoj krásny, šťastný život. Tak ako vždy, aj do tohto nového išla s otvoreným srdcom a možno trochu privretými očami – život dvoch abstinujúcich alkoholikov je podľa odborníkov takmer stopercentné riziko. Stačí, že zlyhá jeden a potiahne aj druhého.

Prišlo zlyhanie

Kto v tomto vzťahu zlyhal ako prvý, sa ukázalo iba desať mesiacov po svadbe v roku 2019. V tom čase už mala Petra päťmesačného syna Martinka a správa o tom, že jej manžel v práci havaroval pod vplyvom alkoholu, určite pre ňu nebola povzbudzujúca.

Istota pravidelného príjmu z jeho strany sa z minúty na minútu rozplynula a mamička na materskej sa musela začať obracať ešte viac. Postupne sa vrátila do práce prostredníctvom televízie či dabingu, na rad prišiel aj návrat do divadla. Kde bol v tom čase bývalý pacient z Kroměříža, nikto nevie. So svojou manželkou už, zdá sa, nebýval.

 

Do bytu na víkend

Z prenajatého domu v Dunajskej Lužnej sa Petra v lete minulého roka presťahovala do nového bytu v blízkosti rodičov a na liste vlastníctva svieti iba jej meno. Ako sa PLUS 7 DNÍ podarilo v tom čase zistiť, jej auto pravidelne parkovalo pred domom jej rodičov. Dokonca k nim Petra prichádzala aj počas neskorých večerných hodín. Do svojho bytu sa vracala len cez víkend. „Nemáme žiadne problémy, manžel musel byť v karanténe, takže sme boli u rodičov. Teraz opäť bývame spolu a sme spolu, takže žiadna senzácia sa nekoná. Moje auto je znova pred naším bytom,“ presviedčala vtedy herečka, ktorej so synom pomáhajú hlavne rodičia.

 

Vedia sa prispôsobiť

A zaneprázdnená je viac než dosť. Okrem dabingu nakrúcala nový film od Evity Twardzik Urbaníkovej V lete ti poviem, ako sa mám, ktorého rozpočet je vyše milióna eur, a vrátila sa na televíznu obrazovku.

V seriáli Nemocnica si zahrala psychiatričku, ktorá trochu manipuluje s ľuďmi. Práve s takými má herečka veľmi zlé skúsenosti. Vraj sa okolo nej motajú celý život. „Manipulátori cítia samých seba, ale vedia sa dokonale prispôsobiť druhým. Ak ich daný človek začne nudiť alebo im stúpi na otlak, vedia ho od seba odhodiť. Dotyčný emotívny človek, ktorý sa namotal na takýto typ, sa v lepšom prípade sklame, v horšom sa zrúti,“ prezradila  v rozhovore týždenníku Život.

Dodala, že dnes už takého človeka vie odhaliť. „Mám veľa naštudovaného, lebo som okolo seba mala veľa takýchto ľudí a na každom jednom som sa popálila,“ priznala úprimne a nepriamo zrejme narážala aj na vzťah s Martinom.

 

Manžela nespomína

Vo všetkých rozhovoroch, ktoré dnes poskytuje, spomína iba syna Martinka a rodičov, meno manžela nezaznelo už dlhší čas. Ani keď ďakuje rodičom za pomoc pri starostlivosti o malého. Podľa našich informácií je ich vzťah minulosťou a pár sa ide rozvádzať. Nielen preto, že českému šoférovi stále chutí alkohol. „Je to manipulátor, ktorý ju citovo vydiera cez syna a správa sa k nej škaredo,“ dozvedeli sme sa od jej blízkeho známeho. A hoci je už rozvod na stole, najbližší sa boja iba jedného, aby to Petra psychicky zvládla.

 

Aby sa s tým vyrovnala

Či jej naštudované informácie o tom, ako zvládať manipulátorov, pomôžu aj v reálnom živote, ukáže čas a všetci v to veria hlavne kvôli synovi Martinovi. Práve on je ten vzťah, ktorý tak dlho hľadala. Nezištná láska bez manipulácií.

A herečka netají, že aj vďaka materstvu sa konečne naučila neprežívať tak postavy na javisku. „V minulosti som bola doslova fyzicky aj psychicky unavená. Teraz ma už moje postavy neničia. Baví ma to vďaka môjmu synovi. On mi dodal slobodu, ľahkosť aj v dramatických vyčerpávajúcich situáciách,“ hovorí úprimne. Jej kolegovia z SND to len potvrdzujú: „Petra nikdy nebola taká šťastná ako dnes, a hoci sa trápi kvôli vzťahu, veríme, že to vďaka malému a podpore rodičov zvládne.“

Mohlo by vás zaujímať: