Naš najväčší kultúrny stánok pomaly ožíva. "Vážime si našich priaznivcov, a preto v Slovenskom národnom divadle/SND urobíme všetko, aby sa naši herci, operní sólisti, členovia orchestra, zboru a tanečníci mohli so svojimi divákmi stretnúť čo najskôr. Divadlo má však svoje zákonitosti a plnohodnotné predstavenia nie je možné realizovať zo dňa na deň. Snažíme sa hľadať také formy, aby sme – rešpektujúc hygienické nariadenia – pripravili zaujímavé typy programov, aby sa umelci SND mohli opäť stretnúť so svojím publikom," oznámilo divadlo prostredníctvom hovorkyne Izabely Pažítkovej.

 

Do konca júna využijú priestory na doskúšanie inscenácií, ktoré boli na programe v marci tesne pred premiérami, na opätovné preskúšanie titulov, ktoré majú divácky potenciál a ktoré vrátia do repertoáru po kratšej prestávke. Tento čas sa využije aj na údržbu techniky a dekorácií.

"Momentálne sme v SND rozbehli „druhú fázu“ menších projektov v Modrom salóne: budú to dramaturgické úvody so živými hudobnými a činohernými ukážkami pod názvom Národné klebety – dramaturgovia budú diskutovať o tom, ako napríklad jednu tému spracovali autori v dráme, opere či balete - Don Giovanni a Don Juan alebo Romeo a Júlia v dráme Shakespeara, opere Charlesa Gounoda a balete Sergeja Prokofieva a podobne," informuje ďalej Pažítková.

V rámci videoprogramu pod názvom Hovorme o opere bude dramaturg opery diskutovať so zaujímavými osobnosťami z operného sveta o dejinách, o formách komunikácie s publikom či o estetických problémoch operného divadelníctva.

S RTVS chystá divadlo program Ďakujeme, Slovensko, v ktorom sa umelci poďakujú všetkým, ktorí sa pričinili o úspešné zvládnutie koronakrízy.

"Našou snahou je aj návrat k živým produkciám pre publikum, v júni sa umelci SND budú stretávať so svojimi divákmi na námestí pred novou budovou SND, kde pripravíme komorné programy a operatívne budeme na situáciu reagovať," uzavrela hovorkyňa s tým, že umelci SND sa už tešia, že v septembri budú môcť hrať nielen pre sto divákov ale pre celú sálu. 

Anketa
Chýba vám divadlo?
  • 67%
  • 33%