Každoročne sa predposledný septembrový deň pripomína ako Svetový deň srdca, keď sa intenzívnejšie šíri osveta v prevencii srdcovo-cievnych ochorení. A že problémy so srdcom si nevyberajú, koho potrápia, dokazujú aj známi Slováci, ktorí si prešli rôzne ťažkými „srdcovými záležitosťami“.

Najstarší pacient sveta?

Asi najznámejším prominentným srdciarom bol pred rokmi filmový režisér Juraj Jakubisko. Rodák z Kojšova, ktorý trvalo žije v českej metropole, sa roky opakovane liečil pre zlyhávanie srdca. Jeho príbeh sa pred desiatimi rokmi skončil šťastne, pretože „pokazené“ srdce mu lekári vymenili za nové. Jakubisko mal vtedy už 74 rokov a stal sa tak najstarším človekom v Česku, ktorý podstúpil transplantáciu tohto životne dôležitého orgánu. Samotný režisér však tvrdí, že je dokonca celosvetovo najstarším človekom s transplantovaným srdcom.

Po zákroku sa objavili dohady, že mu srdce vymenili vďaka jeho sláve. No Jakubisko to poprel: „Päť mesiacov som čakal na prvé miesto v poradovníku a ďalších sedem na srdce,“ priblížil pred rokmi.

Juraj o darcovi veľa nevedel, ale niečo predsa. „O darcovi viem len to, že bol z Prahy a že mám srdce Pepíka. Žartoval som, že bol napríklad alkoholik a ja začnem piť, ale nič sa nestalo,“ skonštatoval režisér s humorom jemu vlastným asi rok po operácii. Dnes 84-ročný Jakubisko stále tvorí. Aktuálne čaká, kedy sa odpremiéruje pokračovanie kultovej rozprávky. Perinbaba a dva svety je hotová od roku 2019, no pre pandémiu sa uvedenie do kín stále odkladá.

O osudnom kýchnutí Mariána Slováka, čítajte na ďalšej strane >>