Nie je jednoduché mať za suseda chovateľa hadov. Môj známy raz kosil kosou záhradný trávnik, keď sa proti nemu vztýčil pytón. V šoku ho preťal napoly. Ukázalo sa, že neškodný chudák ušiel majiteľovi z terária. Hoci sa hadov zväčša bojíme, na stretnutie s ľuďmi často viac doplácajú ony.   

Štrkáč, si plot?

Zle skončil aj had Davida Krausa. Jeho mama, herečka Jana Krausová má dobré nervy, pretože muzikant si raz priniesol domov jedovatú bičovku. Lenže potom si všimol, že má vyrážku, tak ju zaniesol chovateľovi vyliečiť. Po čase vraj na mamu vypadol zo schránky balíček a v ňom bol mrazený had. Herpetológ ho poslal ako dôkaz, že uhynul. Herečka vraj nemihla ani brvou, na podobné excesy bola zvyknutá.

 

Mama šesťročného dievčatka z českej dedinky Jenštejn taká pokojná nebola. Začiatkom roka spôsobila poriadny frmol tvrdením, že dcérku v záhrade v radovej zástavbe uhryzol had a vzápätí zmizol. Boli toho plné médiá, lebo herepetológ, ktorému poslali snímky rany, tvrdil, že mohlo ísť o štrkáča či zmiju. Kauzu priživil i moderátor Vojtěch Bernatský, ktorý žije v susedstve. Keďže hasiči ani policajti zviera nenašli, napísal na Instagrame, v akom žije s rodinou v strachu a neustále kontroluje posteľ, garáž aj auto, či sa had neodplazil do tepla. Ani nevetrajú, lebo sa vraj hady dokážu šplhať po múroch.   

Senzácia však rýchle spľaskla. Keď si prišiel odborník pozrieť ranky osobne, povedal, že podľa všetkého sa dieťa popichalo o drôty na plote. Asi mal pravdu, lebo žiaden štrkáč sa nikdy nenašiel a dieťa, ktoré odviezli do nemocnice, nemalo našťastie žiadne problémy.

Zmija v nemocnici

Na rozdiel od Česka, v Thajsku sú na hady zvyknutí a nerobia paniku, ani keď v bazéne objavia päťmetrovú, smrteľne jedovatú kobru či v uličke za domom obrovského škrtiča. Domáci mu odpustili i to, že im zožral tri mačky. Zavolali odborníkov, ktorí zvieratá odchytili a vypustili do bezpečia pre ne aj pre ľudí.     

Podobné historky však máme aj u nás. Možno doteraz je v šoku lekár, ku ktorému prišiel do ordinácie dedko, že ho uhryzol had, a vzápätí mu na stôl vysypal z igelitky živú zmiju, ktorú pre istotu radšej vzal so sebou. A šok zažila lekárka v nemocnici v Starej Ľubovni. Vyšetrovala pacienta po haďom uhryznutí, keď mu zrazu vretenica vypadla z montérok. Nikto, ani on, netušil, že ju má vo vrecku. Vypadla však vlastne v pravý čas, pretože muža k lekárke prevážali vrtuľníkom. A keby sa vyplazil v malej kabínke, mohlo sa to skončiť fatálne, lebo podráždený had by mohol let poriadne skomplikovať. Duchaprítomní zdravotníci teda zavolali ochranku a tá zmiju v škatuli vyniesla do prírody. Takže myslite na to, že tak ako my, chcú si jarné slniečko užiť aj slovenské hady. Doprajte im to, ale buďte opatrní, keď sa cez sviatky vyberiete na výlet.