Speváčka opäť stvárňuje ženu, ktorá pohla dejinami – zhostila sa totiž úlohy šestnásťnásobnej matky, cisárovnej Márie Terézie. Hoci ich nespája ani fyzická podoba, ani sa ich životy ničím nepodobajú, Sisa (53) sa dokázala do prežívania kráľovnej natoľko vcítiť, že na javisku nechýbali slzy. Dokonca si kvôli novému muzikálu pripomenula najťažšie chvíle svojho života. Priznala nám, kedy aj jej takmer puklo srdce od žiaľu.

Sisa je vždy usmiatá a dobre naladená. Hlboko v srdci skrýva má však ukryté aj smutné spomienky.
Sisa je vždy usmiatá a dobre naladená. Hlboko v srdci skrýva má však ukryté aj smutné spomienky.
Zdroj: Emil Vaško, Divadlo Nová Scéna

Nechápem

„Mária Terézia je pre mňa veľmi zaujímavá a náročná postava. V mladosti bola celkom pekná aj štíhla. Ale obdivuhodné je ako to dokázala zvládnuť – šestnásťkrát porodiť a ešte k tomu vládnuť. Určite mala pestúnky, ale aj tak…,“ nechápe Sisa. „Neviem si to predstaviť. Ja teda nemám deti, ani nikdy mať nebudem, ale mám rodinu a priateľky okolo seba a vidím, ako to celé funguje. Porodia dvakrát, trikrát a to je na naše pomery už strop. Je to neskutočná záťaž pre telo aj na psychiku,“ vysvetľuje.

Sisa ako Mária Terézia. Panovníčku obdivuje
a nechápe, ako mohla porodiť šestnásť detí
a ešte aj vládnuť.
Sisa ako Mária Terézia. Panovníčku obdivuje a nechápe, ako mohla porodiť šestnásť detí a ešte aj vládnuť.
Zdroj: Emil Vaško, Divadlo Nová Scéna

Ženy môžu viesť

Sisa je presvedčená, že ženy patria na popredné miesta v politike aj v bežných manažérskych pozíciách. „Všade sú samí muži a vždy vládli, iba občas sa kde-tu objavila na čele krajiny žena. U nás to vlastne bola Mária Terézia a uvidíme, čo sa teraz stane v prezidentských voľbách. Možno nás to čaká opäť. Veľmi prajem ženám! Ženy sú múdre a z vlastnej skúsenosti viem, že žena dokáže vnímať aj päť vecí naraz, ale muž iba jednu,“ smeje sa. Speváčka sa vôbec nestotožňuje s tým, že iba muž by mal byť vodca a žena až na druhom mieste. „Je veľmi veľa schopných a múdrych žien, ktoré by mohli vládnuť a majú vodcovské vlohy,“ hovorí presvedčene.

Sisa Lelkes Sklovská spomína, ako splnila rodičom posledné želanie. Bolo to strašné
Zdroj: Profimedia.sk

Sisa vodca, alias Fero

Aj Sisa patrí k dominantným ženám. A to nielen svojou výškou a štýlom obliekania, ale hlavne svojím hlasom. Jednoducho keď niekam vkročí, je neprehliadnuteľná. Všetko zariadi, nehanbí sa spýtať a kvôli svojim vlastnostiam, ktoré sa u nej prejavovali už v detstve, si od spolužiakov vyslúžila aj netradičnú prezývku. „Vždy ma pasovali za šéfa triedy, za zabávača. Napríklad, keď bol nejaký sviatok a nechceli sme mať hodinu, tak ma trieda vyslala pred tabuľu a išla som v štýle ,one man show.‘ Preto mi aj vymysleli, že mi dajú mužské meno – Fero. Prosto som vždy všetko vybavila. Takže ženy určite majú na to, aby boli na najvyšších postoch,“ prízvukuje Sisa. Lenže okrem rozhodnej a samostatnej levice sa v nej skrýva aj veľmi citlivá stránka ženy. Nie vždy a nie často ju odkrýva. Niekedy svoje emócie ventiluje cez rolu v divadle. Ktoré ťažké udalosti v živote jej pripomenula rola Márie Terézie?

Dva dni čudných stavov

„Každú rolu, ktorú hrám, dokážem absolútne precítiť. Inak to neviem, musím sa do toho vžiť. V Márii Terézii prežívam smrť manžela, ktorého veľmi milovala a mala s ním veľmi dobrý vzťah. Aby som to zahrala vierohodne, musela som to prežiť tiež. Priznám sa, že dva dni som sa nachádzala vo veľmi čudných stavoch, veľmi hlboko som sa do toho vložila. Počas skúšok predstavenia a ani doma som nebola veselá a pohodová Sisa. Veru, mala som čo robiť, aby som sa dostala do svojej nálady a opäť preciťovala realitu.“

Spievala na pohrebe

Speváčka prezradila, kde sa v nej berie empatia k pocitom zo straty najbližšieho človeka. „Je to to najhoršie, čo sa môže stať a potom nastáva ešte horšia fáza, ako sa z toho dostať. Z tých depresívnych, ľútostivých, jednoducho príšerných stavov, keď sa pozriete na nejakú vec a všetko vám pripomína toho človeka… Tiež som to už zažila, zomrelo mi pár ľudí v rodine, hlavne moji rodičia. Mama nežije už devätnásť rokov a môj otec sedem. Pamätám si, že v týchto príšerných pocitoch a smútkoch z ich straty som dokázala obom zaspievať na pohrebe. Bolo to také strašné, že to neviem ani opísať, to musíte prežiť,“ prekvapuje otvorenosťou.

„Obaja si to veľmi priali a hovorila som si, že keď to neurobím, do konca života si to budem vyčítať. Každý sa ma pýta, ako som to dokázala. Bolo to z lásky. Priali si to. Moja mama a otec boli moji najväčší fanúšikovia. Kam mohli, chodili – na predstavenia či koncerty. Mama sa prišla pozrieť, aj keď už bola veľmi, veľmi chorá,“ hovorí Sisa. Na pohrebe svojich rodičov dokázala zaspievať bez sĺz, akoby bola na koncerte. Priznáva, že aj v tomto jej pomohla jej obrovská sebadisciplína. Otcovi spievala Ave Maria a mama si želala áriu z opery Ombra mai fu. Psychická záťaž si však vypýtala svoju daň – pár dní po týchto ťažkých chvíľach Sisa veľmi ochorela.

Sisa s milovanou mamou. Speváčka tvrdí, že rodičia
boli jej najväčší fanúšikovia. Mama chodila na jej
predstavenia, aj keď už bola veľmi chorá.
Sisa s milovanou mamou. Speváčka tvrdí, že rodičia boli jej najväčší fanúšikovia. Mama chodila na jej predstavenia, aj keď už bola veľmi chorá.
Zdroj: Emil Vaško, Divadlo Nová Scéna

Sisa s otcom.
Sisa s otcom.
Zdroj: Emil Vaško, Divadlo Nová Scéna

Moje tempo je absurdné

Pre Sisu je takáto odpoveď jej tela na zvýšenú námahu typická a hlavne bojuje celý život so slabou imunitou. Podobne to bolo aj pri skúšaní Márie Terézie, keď ani ju neobišla zúriaca viróza. Lenže ako tvrdí, musela skúšať, pretože nemá žiadnu alternáciu, a tak sa nakoniec za pochodu na javisku z toho aj vystrábila. Sisa popri divadle ešte vyučuje na akadémií muzikálový spev, má veľa vystúpení, sama študuje a už o pár týždňov začne skúšať novú hru Romeo a Júlia, ktorá bude súčasťou každoročných Shakespearovských slávností. No verí, že sa jej podarí z tohto kolotoča vystúpiť a v polovici leta odíde niekam, kde bude mať chvíľu pokoj. „Tempo, ktoré som tento rok nasadila a toľko vecí, ktoré som si zobrala na plecia, to je neskutočné. Ale inak to neviem, baví ma to. Je to môj život, na ktorý sa vôbec nesťažujem. Môj manžel, ktorý už skončil s prácou v Bukurešti, teraz vidí, čo všetko robím sa nestačí čudovať. Hovorí mi, že toto jeden človek nemôže stihnúť, že som blázon,“ dodáva s úsmevom.