Pätnásťpercentná inflácia a neistota spojená s vojnou na Ukrajine spôsobili, že väčšina Slovákov pred obchodnými centrami iba nechápavo hľadí na účty z pokladne. Okrem plynu a elektrickej energie najviac – až o tretinu - vyskočili za ostatný rok ceny potravín, čo sa odrazilo aj na zdražovaní služieb v cestovnom ruchu. Napriek tomu, že blížiace sa silvestrovské oslavy budú oproti minulým rokom podstatne finančne náročnejšie, takmer všetky luxusné hotely v našich horách sú vypredané. 

Na vítaní Nového roka hotelieri, z ktorých mnohí ešte nedávno varovali pred krachom, nešetrili. V takmer z každom z drahých hotelov zahrá hviezda slovenskej populárnej hudby, silvestrovským programom hostí prevedú moderátori známi z televíznych šou. Jeden z najprepychovejších silvestrovských pobytov u nás zažijete v Tatranskej Lomnici. V Grandhoteli Praha, kde si užívala aj hollywoodska hviezda Jean Claude van Damme, zaplatíte na prelome rokov od 222 eur za osobu a noc, ostať tu však musíte najmenej tri noci.  

Do tanca hrá Gladiátor

Ak si zimné Tatry túžite užiť dlhšie, za sedem nocí pre dvoch si tu nachystajte nie menej ako 3 100 eur. Doprajete si za ne famózne wellness a na každý deň pobytu dostanete zadarmo skipas do vybraných lyžiarskych stredísk.  Okrem kulinárskeho jedla sa môžete tešiť aj na hlavnú hviezdu silvestrovskej noci, ktorou v Tatranskej Lomnici bude skupina Gladiátor. Jej vystúpenie tu ťažko nazvať koncertom, kapela bude hrať ako vo svojich začiatkoch – do tanca. Ak však bežne účinkuje za približne 4 000 eur, teraz si môže vypýtať najmenej dvojnásobok.

skupina Gladiator
Zdroj: archív M.H.

V neďalekom Ždiari, privíta silvestrovských hostí v štýlovom Wellness Strachan Marcel Forgáč. Vtipy z rukáva bude sypať v reštaurácii Medvedí brloh hneď oproti rodinnému penziónu. Ten do silvestrovského balíka nachystal aj tematický goralský večer.  Izba  na štyri noci pre dve osoby tu stojí necelých 1 500 eur, v cene je polpenzia a vstup na silvestrovskú veselicu. Ak sa ubytujete niekde inde a privítanie Nového roka v goralskom štýly budete chcieť prežiť v Medveďom brlohu, nachystajte si 159 eur na osobu.

Mirgová aj Nikodým

Na opačnej strane Vysokých Tatier leží Podbanské, kde je chýrny hotel Permon. Ak sem na najmenej štyri noci príde na silvestrovský pobyt rodina s dvomi deťmi, ktoré majú od šesť do dvanásť rokov, zaplatí od 1 800 eur. Na prázdnu peňaženku však všetci isto zabudnú pri pohľade na Lukáša Adamca s kapelou, speváčky Katarínu Hasprovú a Dominiku Mirgovú, ktoré tu vystúpia počas silvestrovskej noci. Nevýhodou hotela je jeho veľkosť. Kto sa rozhodnete zisťovať, kde je práve lepší program, väčšinu silvestrovskej noci môže prežiť chodením po schodoch.

Martin Nikodým
Zdroj: RTVS

Kým Nový rok na Podbanskom privíta herečka Lujza Garajová Schrameková, v hoteli Partizán na južnej strane Nízkych Tatier ju hosťom spestrí moderátor a včelár Martin Nikodým. Zaplatiť honorár muža, ktorý v štátnej televízii roky zarába viac ako jej riaditeľ, budú mať z čoho. Cena pre dospelého za jednu noc pri silvestrovskom pobyte sa tu začína na sume 153 eur za noc a s blížiacim sa koncom roka rastie, takže Nikodým si isto dopraje nové úle.  

Silvester v bazéne

V jednom z najluxusnejších hotelov na Liptove, vo Wellness hoteli Chopok v Demänovskej doline, usadí hostí Roman Juraško. Okrem neho rodiny, ktoré za najmenej štyri noci trvajúci silvestrovský pobyt zaplatia od 127 eur za osobu a noc, uvidia vystúpenie tanečnej skupiny The Pastels, či akrobatov z Vertiga. V cene pobytu je neobmedzený vstup do saunového sveta i fitness, hotel však odporúča doplatiť si štvorchodovú silvestrovskú večeru za 23 eur pre dospelú osobu. Pobyt pre dve osoby na štyri noci tak vyjde od asi 1 100 eur.

Diana a Roman sú rodičmi Izabelky a Tristana.
Zdroj: https://www.instagram.com/p/CX3Yqs5Nxo6/

Napriek všeobecnej drahote sú kapacity na severe Slovenska vypredané do takmer posledného miesta. Prázdne miesta po bohatých Poliakoch, Rusoch a Ukrajincoch, obsadili Slováci – právnici, lekári, či suita štátnych zamestnancov -  ani tí však na zimnú dovolenku už nechodia na týždeň, ale na tri-štyri dni. Kto na Silvester pre boháčov nemá, môže Nový rok originálne privítať napríklad v Bešeňovej. V miestnom akvaparku sa hostia ponoria  do horúcej vody, stanú sa súčasťou voľby Miss Silvester, alebo si s Igorom Kmeťom zaspievajú Načo pôjdem domov. A to všetko iba za 29 eur!