Je to už šesť rokov, čo Iveta Bartošová skočila domu pod vlak. Vdovec Josef Richtář sa však snaží parazitovať na sláve svojej ženy aj po jej smrti.  Ak je záujem, rozdáva rozhovory. Naposledy to bolo pred pár dňami, kde opäť predvádzal, ako chodí žialiť na koľajnice, kde si Iveta vzala život a ako sa stará o pompézny hrob, ktorý jej dal urobiť. Mimochodom, ona v ňom neleží. Jej urnu, do ktorej dal zataviť jej šperky, má doma na poličke. Rodine ju odmietol vydať a pokrytecky sa čuduje, prečo Artur nechodí za mamou na cintorín.

Spravila to s jasnou hlavou

Vdovec si pozornosť novinárov ako vždy užíval. Jeho prejav bol patetický a nevdojak priznal, že už trápi ďalšiu ženu. Má totiž družku, ktorá vraj musí akceptovať, že jeho životnou láskou zostane Ivetka a že prvé, na čo mu ráno po prebudení padne zrak, je urna na poličke. Musí tiež spolu s ním chodiť na Ivetin hrob a počúvať jej pesničky...

Po celý čas, čo sa predvádzal novinárom, nemal nasadené rúško. Vraj zámerne. Jednak na koronavírusovú pandémiu neverí, no hlavne, nevadilo by mu, keby sa nakazil a umrel. Aspoň by vraj už bol so svojou láskou.

Aby dodal svojim slovám váhu, zmienil sa, že má doma Bartošovej pitevnú správu, ktorú nikto z médií od neho ešte nepýtal. Vraj je v nej napísané, že keď skočila pod vlak, nebola ani pod vplyvom alkoholu, ani pod vplyvom liekov. Vraj nechápe, ako mohla byť taká odvážna, a obdivuje ju. Zjavne mu nedochádza, že je to vlastne jeho obžaloba. Pretože ak sa pre takú strašnú smrť rozhodla s jasnou hlavou, život s ním bol pre ňu väčším utrpením ako rútiaci sa vlak.

Dva osudy

V týchto dňoch sú plné médiá nielen Ivety ale aj Venduly Pizingerovej. Čo majú spoločné? Zdanlivo nič a predsa dosť veľa. Osud im obom poriadne naložil, jedna to však vzdala a druhá nie. V rovnakom veku sa preto pre jednu život skončil a pre druhú sa začína. Iveta má tragické výročie smrti. Je to šesť rokov, čo v zúfalstve skočila pod vlak. Mala vtedy presne toľko rokov, čo Vendula dnes. O tej sa však, naopak, píše v súvislosti s jednou z najkrajších životných udalostí v živote ženy. Je tehotná. Podarilo sa jej to dva roky pred päťdesiatkou!

Celkom iný Josef

Vraví sa, že za všetkým hľadaj ženu, no v skutočnosti to platí aj o mužoch. Dokážu ženským životom poriadne zamávať v kladnom aj zápornom zmysle slova. Opäť to ilustrujú i osudy týchto dvoch dám. Sú však tiež dôkazom, že kto je skutočne pán osudový a či bude ochrancom, alebo ženu strhne do záhuby, na začiatku vzťahu ťažko odhadnúť. Pretože, ak by sa tipovalo na ich dvoch Josefov (ďalšia paralela) po tom, čo ich odtajnili, určite by bodoval Ivetin sivovlasý švihák Richtář. Na stálosť citov Vendulinho zajačika Pizingera, mladšieho o šestnásť rokov, by, naopak, stavil málokto.

A predsa, ten prvý speváčku utrápil, kým druhý robí svoju ženu šťastnou. Celá žiari, omladla a teraz sa jej splnil na prvý pohľad nesplniteľný sen. Jej Kuba bude mať konečne súrodenca a v jej srdci sa zaplní boľavé miesto po malej Klárke, ktorá podľahla leukémii.

„Jedine deti vedia, čo hľadajú, a tak si nájdu svojich rodičov. Toto dieťa si našlo nás a my budeme štyria,“ napísala Vendula minulý týždeň na svoj Instargam pod dojímavú fotku, kde objíma manžela, v ruke drží jeho ošúchané tenisky z detstva. Viac slov netreba. Z nehy, ktorá zo snímky priam sála, je jasné, že láska so synom dobrej kamarátky, ktorého poznala odmalička, nie je len rozmar.

Rozopínal aj cudzie gombičky...

Iveta takéto šťastie na muža nemala. Naopak, za svojho života zažila veľa ľúbostných karambolov. Hneď jej prvá láska sa skončila tragicky, keď spevácky aj životný partner Petr Sepeši havaroval. Zhodou okolností ho tiež zabil vlak, keď sa na starom aute snažil prejsť cez železničné priecestie.

Bol to vtedy veľký šok a v súvislosti s predčasnou Petrovou smrťou sa ich láska roky idealizovala.

Až po Ivetinej smrti vyšlo najavo, že to bolo inak a sladký blond mládenec nebol ideálny. Naopak, priniesol jej do života veľa trápenia. Bol to vraj nenapraviteľný neverník a sukničkár, ktorý nerozopínal gombíky lásky iba jej. Početné milenky si dokonca vodil do spoločného bytu a kým si užíval s obdivovateľkami, Iveta plakala v druhej izbe.

Navyše, zálety nezostali bez následkov a jedna z fanúšičiek otehotnela. Vyšlo to najavo až po Petrovom tragickom skone. Jeho syn, z ktorého je dnes dospelý muž, však Ivete veľmi nefandí. Tvrdí, že robila všetko pre to, aby sa o ňom nedozvedela verejnosť a nenechal tak na jej vymyslenej ideálnej láske so Sepešim škvrnu.

Urazený Štaidl

Ďalším významným mužom v speváčkinom živote bol Ladislav Štaidl. Vyzeralo to, že tentoraz mala šťastnú ruku, lebo kapelník orchestra Karla Gotta bol jedným z najvplyvnejších mužov šoubiznisu. Navyše kvôli svojej krásnej mladej milenke opustil manželku. No hlavne sa stal jej manažérom a vydláždil jej cestu až na samý vrchol popmusic, k zlatým slávikom. A tiež jej dal syna. Tu však nastal problém.

Štaidl by bol rád, keby sa Iveta venovala hlavne malému Artíkovi a jemu, ako bol zvyknutý od svojej prvej ženy, speváčka však uprednostňovala kariéru. Množili sa konflikty, až sa mu stratila. Táto kauza sa vlastne nikdy celkom nevysvetlila. Najprv sa písalo, že ju uniesol šialenec, ktorý ju skrýva, núti do orgií a požaduje za ňu mastné výkupné. Časom sa však ukázalo, že tam bola dobrovoľne a bola to vlastne vzbura či pomsta dominantnému a majetníckemu Štaidlovi. Seriózny hudobník takú verejnú hanbu neprehryzol a vzťah sa rozpadol.

Nevoňavý manžel

Odvtedy to už s Ivetou a s jej partnermi išlo len dole vodou. Najhoršie je, že do života jej vstúpili nielen pochybní páni, ale aj alkohol.

Iveta sa chcela vydať a mať ďalšie dieťa a ten, ktorý bol ako jediný ochotný si ju vziať, bol nenapraviteľný romantik Jiří Pomeje. Ich svadba bola pompézna, inšpirovaná Troma orieškami pre Popolušku, Ivetiným veľkým hitom. Jirka však nebol princ na bielom koni, ona si to len želala. Smrdel grošom, pil, no hlavne, nebola do neho zamilovaná. Jej gazdiná odtajnila, ako sa jej v slabej chvíli priznala, že jej nevonia. Možno aby potlačila narastajúci odpor, začala piť vo veľkom. Opíjali sa spolu, lebo Pomeje bol tiež alkoholik. Vtedy sa prvý raz objavili na verejnosti Ivetine fotky, kde leží doma spitá na mol, alebo ako sa maskovaná parochňou snaží vo večierke nakúpiť chľast.

Napokon sa Jirku zbavila, alkoholu, napriek pobytom v protialkoholickej liečebni, však nie. Ani indivíduí, ktoré sa na ňu lepili. Ich kráľom sa stal jej druhý manžel Josef Richtář.

Energetický upír

Spočiatku to pritom vyzeralo, že si vybrala dobre. Richtář bol fešák, vystupoval ako jej ochranca, veď vlastnil strážnu službu. Prvý škandál však vypukol, keď kvôli speváčke opustil svoju dlhoročnú manželku, ktorá sa Ivety ujala spolu s ním. Vtedy sa naplno prejavil ako hulvát, ktorý sa snažil bývalej žene zobrať celý majetok a viac ráz ju inzultoval.
A škandály pribúdali a s Ivetou to išlo čoraz viacdole vodou. Hoci sa Richtář snažil vzbudzovať dojem, že je s ním šťastná, vyzerala horšie a horšie. Zmenila sa na opuchnutú trosku omámenú liekmi, ktorá padala na pódiu, bola samá modrina, dokonca sa pocikávala.

Najhoršie to však bolo ku koncu života, keď už prestala predstierať veselosť a šťastie. Vidieť to na jednom z ich posledných spoločných televíznych vystúpení, kde sedí vychudnutá a apatická, kým narcistický Richtář si užíva pozornosť kamier. A potom prišiel najväčší šok, keď Iveta Bartošová skočila neďaleko ich domu pod vlak...