Nikto nespočíta, koľko ráz do roka sa po celom svete konajú módne prehliadky. Ani to, koľko modelov na nich ukážu renomovaní návrhári publiku. Ich fantázie a krajčírska zručnosť sú odmenené búrlivým potleskom, bohaté klientky solia za róby doláre a eurá a najznámejšie herečky sa v nich predvádzajú na Oscaroch v rámci reklamy.

 

No nech sú šaty akokoľvek pompézne a krásne, zväčša sa ocitnú v módnych rubrikách a potom upadnú do zabudnutia. Iba malé percento zostane v pamäti natrvalo. A to len vďaka tomu, že ich nosili princezná Diana, Marilyn Monroe, vydávala sa v nich kráľovná alebo vyrazili dych svojou originalitou. Tu je zopár príbehov šiat, na ktoré sa nezabudlo.

Posledná oslava Lady Di

Princezná Diana bola považovaná za módnu ikonu a za svoj krátky život si obliekla množstvo nádherných šiat. Iba niektoré sa však stali legendárne. Niežeby boli výrazne krajšie než jej iné modely. Viaže sa však k nim zaujímavý príbeh.

Čierne šaty pošité korálikmi napríklad mala na sebe, keď oslavovala svoje posledné narodeniny. Zhodou okolností to bolo práve v júli. Šaty ako darček dostala od návrhára Jacqua Azaguru. Večer ju čakala charitatívna akcia v Tate Gallery. Princezná už mala naplánované, čo si oblečie, ale elegantná puzdrová róba ju tak nadchla, že úmysel zmenila. Aspoň tak na to spomína Azagura: „Diana sa do šiat zamilovala na prvý pohľad. Pôvodne si chcela obliecť niečo iného, ale nakoniec si vzala môj model.“

A tým spravila šaty nesmrteľné. Pritom asi zavážila hlavne ich farba. Boli čierne a čiernu farbu smú podľa protokolu nosiť členovia kráľovskej rodiny iba v čase smútku. To, že si ju Diana vybrala na narodeniny, bol jasný signál kráľovskej svokre – po rozvode som zase voľná a môžem si nosiť, čo chcem! To, že stále patrí k honorácii, však podčiarkla náhrdelníkom zo smaragdov a z diamantov plus náušnicami, ktoré kedysi nosievala kráľovná.

Travolta ako pridaná hodnota

Výnimočná pozornosť sa dostala aj ďalšiemu Dianinmu pomerne striedmemu modelu. Princezná v ňom však tancovala s Johnom Travoltom na bankete v Bielom dome.

Zamatové šaty, ktorých hlavnou ozdobou bolo, že boli spustené na ramená, mali pôvodne farbu červeného vína. Princezná však poprosila návrhára Victora Edelsteina, že ona chce temnú tmavomodrú verziu. Žeby pre to, lebo tento odtieň delil od rebelskej čiernej iba vlások?

Isté je, že v šatách bola okúzľujúca a Travolta dodnes spomína na minúty, keď držal zamatovú princeznú v náručí. Najmä keď tanec si vyžiadala sama Diana, ako mu prezradila Nancy Reaganová. „Presne o polnoci som k nej prišiel, poklepal ju po ramene a spýtal sa, či si so mnou zatancuje. A tancovali sme spolu krásnych pätnásť minút. Ten zážitok bol pre mňa vrchol osemdesiatych rokov, z toho momentu sme mali obrovský zážitok ja aj princezná Diana,“ spomínal herec, ktorého v mladosti preslávili tanečné kreácie v Horúčke sobotňajšej noci, Pomáde a neskôr v Pulp Fiction.

Kráľovné nevesty

Je pochopiteľné, že sa nezabudlo ani na Dianinu svadobnú róbu, veď išlo o jeden z najpompéznejších sobášov sveta. Ak ju niečo prekonalo, tak to boli šaty jej svokry, kráľovnej Alžbety. Samozrejme, vtedy bola ešte len zamilovanou princeznou, keď si vynútila svadbu so vzdialeným bratrancom Philipom. Napriek vôli rodičov, ktorí tvrdili, že princ má nevhodný humor a nedostatok taktu. Koniec koncov nemýlili sa, Alžbetin manžel dodnes baví svet svojimi šokujúcimi bonmotmi.

Stále je to však elegán ako vo svoj svadobný deň, keď si viedol k oltáru nevestu v šatách inšpirovaných Botticelliho obrazom Primavera. Aby Alžbetine šaty naozaj pripomínali jarnú prírodu osvieženú kvapkami rosy, britský módny dizajnér sir Norman Hartnell ich nechal pošiť desiatimi tisícmi perál. Mimochodom, nevesta mala na krku perlový náhrdelník, ktorý patril ešte škótskej kráľovnej Anne Stuartovej.

Ak spomíname kráľovské svadobné šaty, nedá sa obísť svadba Victorie Beckham. Hoci bývalá Spice Girl nemá modrú krv, na hlave mala zlatú korunku s diamantmi a s Davidom sedeli v zlatých kreslách pripomínajúcich kráľovský trón. Šaty ako pre princeznú navrhla Vera Wang a Victoria ich dodnes nepredala. Jednak je pyšná, že sa do nich ešte zmestí, no hlavne sníva, že si ich raz oblečie na svadbu jej dcéra. Pretože hoci je dnes sama módna návrhárka a navrhuje aj svadobné šaty, žiadny jej model slávu šiat od Wang neprekonal.   

Rozpustené a vysušené

Do zvláštneho rangu patria šaty, ktoré sa preslávili extravaganciou. Ako tie z hovädzieho mäsa, ktoré si Lady Gaga obliekla na udeľovanie cien MTV. Vážili vyše dvadsať kíl a materiál dodalo súkromné mäsiarstvo. Speváčka tvrdí, že boli pohodlné a dokonca sladko voňali. Čo je s nimi dnes? Prekvapujúco, nezosmradli, no aj tak si ich už nikto neoblečie. Návrhár Franc Fernandez ich dal vysušiť, takže je z nich akési tvrdé jerky mäso, ktoré sa dá obdivovať vo výstavnej vitríne.

Naopak, nikto už neuvidí veselé šaty z čokoládových lentiliek Skittles. Sarah-Louise Bryan ich vyrábala 180 hodín z 3 000 cukríkov. Oplatilo sa. Mama troch detí vďaka nim získala prácu pre módnu spoločnosť Ripleys, ktorá obliekala napríklad klan sestier Kardashianových.

Ikonické šaty však neprežili cestu lietadlom na módnu prehliadku z Floridy do Los Angeles. Spodná časť sukne sa roztiekla a cukrová poleva sa rozdrvila. Návrhárka nedostala ani finančnú náhradu, lebo podľa leteckej spoločnosti ich neinformovala, že prepravujú nezvyklú batožinu, ktorá musí byť uskladnená inak než ostatné kufre. Čo spravila Bryan so zničenými šatami, sa nepíše. Možno ich zjedla, lebo čokoláda je dobrá na nervy.

Zašitá

Keď sa spomínajú šaty s príbehom, ťažko vynechať róbu, v ktorej Marilyn Monroe hlasom presiaknutom zmyselnosťou zaspievala Happy Birthday Johnovi F. Kennedymu. Hoci to bolo ešte v roku 1962, doteraz je to najikonickejší kus oblečenia v histórii šoubiznisu. Šaty telovej farby, ktoré boli také tesné, že do nich herečku museli zašiť, boli pošité dva a pol tisíckami trblietavých kamienkov a navrhol ich hollywoodsky návrhár Jean Louse.