Charizmatický Edward Allen Harris sa narodil 28.novembra 1950 v americkom štáte štáte New Jersey. Bol by z neho aj dobrý športovec, pretože počas štúdia na Kolumbijskej univerzite sa venoval americkému futbalu ale napokon je lepšie, že zakotvil v umení. Keď totiž prešiel po dvoch rokoch na univerzitu v Oklahome, zlákalo ho divadlo. Napokon sa presídlil do Kalifornie, kde v roku 1975 skončil Kalifornský umelecký inštitút.
Po tom, ako vyštudoval herectvo, začal v divadle, ale celý svet ho samozrejme pozná z filmového plátna. Za svoje účinkovanie v Apollo 13 bol nominovaný na Oscara aj na Zlatý glóbus.


Vyskúšal si aj aké je to stáť za kamerou, a dobre urobil. Režíroval film o slávnom maliarovi Jacksonovi Pollockovi, kde si aj zahral hlavnú postavu. Aj za toto dielo sa tešil z nominácie na Oscara.


A s kým žije tento charizmatický muž, ktorého nesprevádzajú škandály? V novembri 1983 sa oženil s herečkou, producentkou a speváčkou Amy Madigan (70). Bolo to krátkou na to, ako spolu dotočili film Miesta v srdci, v ktorom tvorili zamilovaný pár. S manželkou si potom zahral ešte v deviatich ďalších filmoch, vrátane oscarového Pollocka. Majú spolu jednu dcéru Lily Dolores Harris (27).


Poznať ho môžete aj z filmu Skala (1996), Čistá duša (2001), Nixon (1995) či Gravitácia (2013).