Mobilné telefóny priniesli do našich životov revolúciu, ale tiež predtým nepoznané nástrahy. Tou najväčšou pre väčšinu Slovákov ostáva telefonovanie v aute spôsobom, že ho držíte v ruke. Riziko dopravných nehôd takéto konanie zvyšuje natoľko, že spolu s nedovolenou rýchlosťou sa stalo ich hlavnou príčinou. Tomu by od júla mali zabrániť vyššie pokuty. A nielen to. Držanie a obsluhovanie telefónu a obdobných zariadení počas šoférovania bez systému, ktorému hovoríme voľné ruky, polícia zaraďuje medzi porušenia pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom!

Štyri osoby utrpeli zranenia pri čelnej zrážke dvoch áut, ku ktorej došlo v piatok popoludní medzi mestom Spišské Vlachy a obcou Bystrany (okres Spišská Nová Ves).
Zdroj: Facebook/ Polícia SR - Košický kraj

Stačí sekunda nepozornosti

„Nie je zakázané v aute telefonovať, ale obsluhovať telefón bez systému hands free. Ak totiž držíme telefón v ľavej ruke, nie sme schopní prepínať smerovky. Vodiči za nami netušia, či sa chystáme odbočiť, alebo nie. Ak telefón držíme v pravej ruke, nemôžeme radiť. Buď sa vlečieme pomaly a za nami vznikne kolóna, alebo ideme rýchlo a keď pribrzdíme, zhasne nám motor. Ešte nebezpečnejšie je písanie sms-iek, keď si telefón dáme na prístrojovú dosku, alebo na kolená. Stačí sekunda nepozornosti a stane sa tragédia,“ hovorí dopravný analytik Jozef Drahovský.