Herec momentálne účinkuje v pôvodnom slovenskom muzikáli Mária Terézia, kde si zahral katovho sluhu. Hlavná postava muzikálu je silná panovníčka, ktorá svojimi rozhodnutiami výrazne ovplyvnila chod dejín. Vo svojom živote sa však musela popasovať s nedôverou chlapov a s ich frustráciou, že im pravidlá diktuje žena. Aj v rámci našich prezidentských volieb stálo Slovensko pred otázkou, či zverí reprezentačnú funkciu hlavy štátu žene alebo mužovi. Peter Kočiš sa ešte pred voľbami vyjadril, že by radšej v prezidentskom paláci videl dámu. „Myslím si, že silné ženy nie sú na škodu veci. Ženy v politike prinášajú element, o ktorom sa hovorí, že by mohol byť slušný. Na ten chlapi mnohokrát zabúdajú alebo ho jednoducho prehliadajú,“ myslí si umelec.

V najnovšom
predstavení
Mária Terézia
V najnovšom predstavení Mária Terézia
Zdroj: Tony Štefunko

Žena ho ešte neriadila

Peter Kočiš sa prednedávnom rozviedol. S Nelou boli spolu dlhých dvadsaťpäť rokov, a keď spolu niekam prišli, manželka pôsobila ako dominantná žena už len tým, že bola o pár centimetrov vyššia. Zdá sa, že hercovi to neprekážalo, pretože aj jeho súčasná priateľka Mirka je vyššia. Na otázku, či ho už niekedy riadila nejaká partnerka, však odpovedal jednoznačné nie. „Keď človek žije v partnerskom, ale aj v profesionálnom vzťahu, myslím si, že je treba, aby to bolo vyvážené. Nevadí mi však pracovať pod ženami. Robil som s režisérkami aj korepetítorkami a nemal som s tým žiadny problém,“ vysvetlil nám herec po premiére muzikálu. Prezradil tiež, že rád vidí ženy vo vedúcich funkciách. „Nemyslím si, že všade musí vládnuť iba patriarchát a ženy majú byť len doma. To určite nie. Je dobré, keď sa ženy presadzujú. Zrejme to pre ne nie je jednoduchá práca, ale svojím ženským pohľadom môžu do veci vniesť kultúrnosť, kultivovanosti, to, čo hlavne v politike chýba. A myslím si, že aj v iných profesiách si ženy na vyšších postoch vedia zastať svoju prácu.“

Zdroj: Emil Vaško

Obdivujem vás

Herec si však myslí, že aj keď žena nosí nohavice, nemala by prekračovať určité hranice. „Žena má ostať ženská,“ hovorí rozhodne. „Neviem, ako to presne definovať, určite by nemala byť vulgárna. Nám chlapom sa to stáva, a občas aj ženám, ale určite by to nemalo byť súčasťou bežného ženského slovníka,“ upozorňuje. Naopak, neprekáža mu, keď sú ženy nekompromisné, tvrdé a rázne v prípade, že riešia krízové situácie. „Ale v bežných chvíľach by mala byť naozaj tou ženou, ktorú my muži obdivujeme. Teda ja ženy obdivujem stále,“ dodal so širokým úsmevom.

S dcérami Terezou a Sárou.
S dcérami Terezou a Sárou.
Zdroj: Emil Vaško