Už o pár dní sa rozhodne nielen o tom, kto bude nový slovenský prezident, ale najmä o tom, či to bude prvýkrát v histórii žena. Keďže na jeseň sa o kandidatúru uchádzala aj šéfka módnej televízie Gabriela Drobová, ktorá je považovaná za stvoriteľku slovenského šoubiznisu, bolo by zaujímavé sledovať, či by sa dostala do finále so Zuzanou Čaputovou, ak by svoju kandidatúru nestiahla.

V týchto dňoch, keď sa ukázalo, že Zuzana Čaputová má obrovskú šancu stať sa ako prvá žena prezidentkou Slovenskej republiky, neľutujete svoje rozhodnutie odstúpiť z kandidatúry?

To, že som v septembri ohlásila kandidatúru na post prezidenta SR, považujem za jedno z najlepších rozhodnutí vo svojom živote. Téma prezidentských volieb sa tak dostala aj k ľuďom, ktorí sa o verejné otázky dovtedy nezaujímali a začalo sa riešiť, či je Slovensko pripravené na ženu v tejto funkcii.

Máte predstavu, aký typ voliča by ste dokázali osloviť?

Bola som milo prekvapená, že mi podporu vyjadrovali mladí ľudia. Veľké percento podpisov pod petíciu som získala na stredných a vysokých školách. Splnila som síce zákonné povinnosti, vyhodnotila som však, že na to, aby mala moja kampaň zmysel a šancu na úspech, musela by som do nej investovať množstvo energie a finančných prostriedkov. Chcela som si kampaň platiť z vlastných zdrojov, aby nikto nemal pochybnosti o jej transparentnosti. Bola som ochotná investovať 100 000 eur. Uvedomila som si však, že by to nestačilo.

V kandidatúre na prezidentku Gabiku podporoval partner Karol Ruman.
V kandidatúre na prezidentku Gabiku podporoval partner Karol Ruman.
Zdroj: Archív G.D.

Bude z nej prezidentka? Gabriela Drobová hovorí: Nebojím sa naraziť si hubu

Myslíte, že keby ste pokračovali v kandidatúre, videli by ste sa teraz vo finále s pani Čaputovou? Aké zbrane by ste vytiahli proti nej?

Kandidovať proti inej silnej žene, ktorá má podobný príbeh ako ja, dokonca sme takmer rovesníčky, by bola v mojich očiach hlúposť. Nebolo by to užitočné a zmysluplné. Mali by sme určite prienik rovnakých voličov. Mohlo by sa stať, že nepostúpi žiadna. V mojom prípade nebola kandidatúra o egu, ale o tom, aby sa pohli ľady. Slovensko je krajina, ktorú milujem, narodila som sa tu a chcem tu zostarnúť. Záleží mi na tom, kam sa uberá. A malo by na tom záležať každému z nás. Moja agenda bola zameraná na mladých ľudí, pretože len málo z nich sa zaujíma o verejné otázky. Chcela som dosiahnuť, aby mali šikovní Slováci, ktorí odišli do zahraničia za prácou, dôvod vrátiť sa domov.

Manželka druhého prezidentského kandidáta Maroša Šefčoviča skolabovala z tlaku a údajnej antikampane, ktorá sa voči nej vedie. Stalo sa vám niekedy, že ste sa pod tlakom zrútili alebo boli blízko k tomu?

Ja sa pod tlakom nerúcam, naopak, pod tlakom mám ten najvyšší výkon. Skôr som vždy mala nejaký zdravotný problém po skončení projektu, do ktorého som dala srdce, energiu, všetok voľný čas. Čiže keď som veľmi veľa pracovala, hneď ako sa projekt skončil, uvoľnil sa mi organizmus a vtedy som väčšinou mala nejaký menší zdravotný problém. Ale že by som sa rúcala z toho, že na mňa niekto útočí, na to som už veľmi dlho v šoubiznise a zvykla som si na hejty. To pre mňa problém nie je. A páči sa mi citát: Len nepodstatných ľudí má každý rád.

Každý človek má slabé miesta, na ktoré môže druhá strana, či je to v politike, biznise, alebo osobných vzťahoch, v najslabšej chvíli udrieť. V čom je to vaše?

Moje slabé miesto sú moji najbližší, teda rodina a priatelia. Ak niekto útočí na mňa, viem sa s tým vyrovnať, ale ak by niekto nespravodlivo útočil na môjho blízkeho, to by bolo niečo, čo by ma veľmi bolelo.

V kandidatúre na prezidentku ju podporovala aj starenka zo Sekúl.
V kandidatúre na prezidentku ju podporovala aj starenka zo Sekúl.
Zdroj: Archív G.D.

FOTO: Aj Drobová, Sklovská či Vejmělková UKÁZALI VNADY. Nie pri každej môžeme hovoriť o vkuse

V politike je väčšina mužov. Cítili by ste sa medzi nimi komfortne?

Ja sa celkovo cítim komfortne medzi ľuďmi a nerozlišujem, či je to muž alebo žena. Je pravda, že v rámci svojich pracovných vzťahov som mala vždy bližšie k mužom, aj sa mi vždy lepšie pracovalo v mužských kolektívoch.

S ktorými politikmi si tykáte?

Tykám si asi s viacerými politikmi a vyplýva to z toho, že som ich poznala ešte pred tým, ako vôbec do politiky vstúpili. Jeden taký očividný príklad je môj bývalý manžel Juraj Droba. Bolo by asi čudné, keby sme si vykali. (Úsmev.) Potom si, samozrejme, tykám s tými, ktorí vzišli z prostredia TV Markíza, moji bývalí kolegovia. Na začiatku sme si v televízii tykali navzájom takmer všetci. Tykám si aj s Borisom Kollárom, ktorého poznám dvadsaťpäť rokov, Richardom Sulíkom, Andrejom Dankom, Richardom Rašim, ale s aj s českým premiérom Andrejom Babišom.

Sú muži schopní hrať férovú hru?

Nemyslím si, že férovosť súvisí s tým, či ste muž alebo žena, je to o tom, aký ste človek. Proste medzi nami sú férové ženy aj muži a je tam aj ten opačný protipól.

Viete odpúšťať podrazy – v práci i v súkromí?

Som typ človeka, ktorý dokáže odpúšťať a najmä v situácii, keď sa druhá strana buď ospravedlní, alebo vyjadrí ľútosť. Ale v podstate odpúšťam aj tým, ktorí sa nikdy neospravedlnia, lebo keď druhému odpustíte, uvoľnia sa vám energie a je vám oveľa lepšie. Navyše veľmi rýchlo zabúdam nepodstatné veci.

Internetoví vtipkári si zgustli aj na známej blondínke.
Internetoví vtipkári si zgustli aj na známej blondínke.
Zdroj: Archív G.D.

FOTO: Maroš Šefčovič sa buchol po vrecku. Bolestné pre manželku za ťažké chvíle

Prezident by nemal príliš vyskakovať z kont na sociálnych sieťach. Vojvodkyni Meghan napríklad britský kráľovský dvor zakázal sociálne siete. Vedeli by ste sa ich vzdať?

Sociálne siete sú v súčasnosti veľmi dôležitým komunikačným kanálom. Určite by som ich používala aj naďalej. Je skvelé mať možnosť publikovať informácie z prvej ruky a zároveň dostávať spätnú väzbu. Nepáči sa mi, keď sa politici uzatvárajú do vlastnej bubliny, obkolesia sa hradbou poradcov, administratívy, konzultantov a strácajú kontakt s bežným životom. Jedna vec je získať určitú politickú funkciu, úplne iná ju kvalitne vykonávať. Máme niekoľko príkladov politikov, ktorí v kampaniach ohúrili a výkon ich funkcie bol katastrofa.

Vedeli by ste sa vzdať šoubiznisu a účinkovania v ňom?

V tomto momente si nemusím predstavovať, že by som sa vzdala šoubiznisu, nie je to na programe dňa. Takže o tom nepremýšľam a naďalej pracujem na projektoch v rámci televízneho biznisu a teším sa zo všetkých možností, ktoré mi prišli do života, hlavne z tých, ktoré súvisia so spoluprácou s veľkými hráčmi v zahraničí. Ale nechcem o tom ešte veľa rozprávať, lebo to nie je ešte úplne uzatvorené.

Na jeseň, presne v čase, keď ste oznámili prezidentskú kandidatúru, spomenuli ste tiež, že ste dostali mimoriadne lákavú pracovnú ponuku. Môžete už prezradiť, o čo ide a či je ešte aktuálna, keď ste sa boja o prezidentské kreslo vzdali?

Len tak utajene – ide o obrovskú nadnárodnú mediálnu spoločnosť, ktorá oceňuje, čo sa mi podarilo vybudovať v rámci Fashion TV v Česku a na Slovensku a je to teraz otázkou rokovaní, takže nemôžem povedať konkrétnosti.

Gabika s moderátorkami svojej módnej televízie
Gabika s moderátorkami svojej módnej televízie
Zdroj: Archív G.D.

Prezidentská kandidátka Zuzana Čaputová sa nepohne bez tejto veci: Vyhrá vďaka nej voľby?

ROZHOVOR: Partner ma do ničoho netlačil - hovorí kandidátka na prezidentku Zuzana Čaputová

VIDEO: Lákadlo pre fanúšičky! TOMUTO sa venoval David Koller po odspievaní koncertu v Tatrách