Módu ste si užívali teda skôr v práci? 

Áno. Mne sa oblečenie samo osebe veľmi páči, aj topánky a kabelky, ale bolo to pre mňa zbytočné plytvanie peňazí. Nepovažovala som to za dôležité. 

Váš najstarší syn Loreno má dvadsaťjeden rokov a dcérka Gabriela trinásť. Pôjdu vo vašich šľapajach? 

Všetci traja sú úžasní. Starší syn je naozaj krásny muž, nádherný chlapec, ale modeling nechce vôbec robiť. A skutočne by mohol. Dcérka je na to ešte veľmi mladá, ale už mi povedala, že v modelingu nechce pôsobiť. Ju skôr zaujímajú knihy, aj ich sama píše, na stránkach pre pubertiakov. 

Ako by ste reagovali, keby o dva roky prišla s tým, že ide na modelingovú súťaž ako kedysi vy? 

V pätnástich by som jej určite povedala, nech zabrzdí, že tadiaľ cesta nevedie. Ja som bola naozaj veľmi mladá, nevedela som nič o svete. Dnes je síce doba úplne iná ako vtedy, pre mňa je však dôležité, aby si moje dieťa uvedomilo, do čoho ide a prečo. Keby chcela robiť modeling v sedemnástich, určite by som jej robila sprievod minimálne dva roky, aby si zvykla a vedela ho robiť čo najprofesionálnejšie. A hlavne, aby bola múdra v tom, čo robí. To je veľmi dôležité v tomto biznise. 

Aj po troch deťoch ste extrémne štíhla. Je to genetická výbava alebo máte osvedčený recept? Kedysi sa veľa písalo, ako modelky celé dni nejedia... 

Čítala som nedávno článok o modelkách, ktoré sú trochu mladšie odo mňa, ako zažívali nátlak od agentúr, že musia schudnúť. Plakali na videu, aké mali pocity a že sa cítili menejcenné. Ja som to v deväťdesiatych rokoch nezažila nikdy ani v mojom okolí. Cítila by som sa veľmi zle, keby ma niekto podceňoval a povedal mi, že tento rok neurobím sezónu prehliadok, lebo mám v bokoch o dva centimetre viac. To je pre mladú psychiku asi veľmi ťažké zvládnuť. Nepodporujem to. Mám však štíhlosť v génoch, našťastie som nemusela nikdy držať diéty. 

Ani v tehotenstve ste nepribrali? 

Pribrala. Ale diétu nedržím ani teraz, len sa snažím stravovať zdravo. No neobmedzujem sa. To je asi to šťastie, čo som vždy mala. 

Čo znamená zdravo? Nedáte si segedín s knedľou? 

Aj to si niekedy dám. Jem však veľa šalátov, mixujem si rôzne zeleninové smoothies. Podľa mňa to dodáva telu veľa energie, aj sa lepšie cítim.

Viera Schottertová počas fotenia pre reklamnú kampaň
Zdroj: NORBERT SKALIČAN