Petra Toth sa môže pochváliť tým, že si jej šperky všimla vojvodkyňa Meghan a má ich aj Zuzana Čaputová. Nemá problém povedať, aká pretvárka vládne často v šoubiznise, a v lete minulého roka šokovala tým, že končí. Teda len dočasne. Bolo toho na ňu už priveľa.

 Podarilo sa vypnúť alebo to človek s umeleckou dušou ani nedokáže?

Ja som sa v prvom rade potrebovala stabilizovať, keď prišla prvá vlna korony. V deň, keď bol potvrdený prvý prípad na Slovensku, sme mali uviesť kolekciu Bohyňa, na ktorej som intenzívne pracovala asi rok. Veľmi som sa zľakla, bála som sa, že všetka moja energia a prostriedky, ktoré sme do toho investovali, boli zbytočné. Bola som v takom strese, že keď sme dali von celú kolekciu, určite som mala arytmiu.

Vtedy som si povedala, že nemôžem takto fungovať, nemôžem rok na niečom pracovať a vždy pred uvedením takto stresovať. Vždy, keď uvedieme nové veci, začíname akoby nanovo a doteraz sme uvádzali maximálne 2 kolekcie ročne. Bol to vždy úplný hazard, lebo aj napriek tomu, že máte silne vybudovanú značku, nikto vám negarantuje úspech nových produktov. Takže som si v tom momente povedala, DOSŤ! Takto to už robím viac ako 10 rokov, je čas úplne zmeniť princíp a koncepciu.

Do 3 mesiacov som vytvorila, inšpirovaná týmto cyklickým pocitom, moju poslednú limitovanú kolekciu a rozlúčila som sa s týmto princípom. Od tohto momentu vyrábame len malé série a solitéry. Snažíme sa aspoň raz do mesiaca priniesť niečo nové. Takže ak niekomu nesadne dnešná téma, tá ďalšia ho možno osloví viac. Je to pre mňa oslobodzujúci a oveľa tvorivejší koncept.

Veľká noc podľa Petry Toth - majolika.
Zdroj: instagram Petra Toth

Mali ste vtedy plány, že precestujete Slovensko, budete hľadať kroje, nové kontakty a "pokoj v duši". Podarilo sa vám to, ako ste plánovali? 

Vyhradila som si na to celé leto v rámci možností, ktoré mi deti umožnili. Prešli sme okrem východného východu a južného východu takmer celé Slovensko. Bolo to všetko trochu v zhone, pretože ako je u mňa tradičným zvykom, naložila som si na seba 3x viac ako bežný človek stihne. Ale bolo to veľmi inšpiratívne a obohacujúce, milujem chodiť k domorodcom (ja ich volám domorodci) do domov, pretože málokto má príležitosť vojsť niekomu do domu a prehrabávať sa v ich pokladoch. Som veľmi vďačná za tú príležitosť a milujem počúvať príbehy starých ľudí a konkrétne zvyky v obciach a aj starosti, ktoré ich trápia. Objavila som toho mnoho, z čoho budem čerpať celý tento rok. Veľmi mi to teraz chýba a rada by som v tomto mojom dobrodružnom objavovaní pokračovala.

Keď som sa pred mesiacmi pýtala, či sa ľudia neprestali zaujímať o šperky v neistej dobe, povedali ste, že naopak, rok 2020 bude zrejme najúspešnejší, čo sa týka predaja šperkov. Bol?

Jednoznačne to bol pre nás naúspešnejší rok v celej našej histórii, chcela som si trochu oddýchnuť počas tohto obdobia a opak bol pravdou. Makala som ja, môj manžel, výroba aj kolegyne v sklade asi 3x viac ako pred tým. Trochu sme rozšírili ponuku dostupnejších šperkov, takže sme chytili väčšie spektrum fanúšikov. Som za to veľmi vďačná, že nás naše klientky a fanúšičky, aj fanúšikovia, takto podržali. Keby ste ma videli toho 6.marca keď sme uviedli kolekciu Bohyňa, bola som naozaj pár minút pred infarktom. Moja fantázia vždy ponúka niekoľko možných riešení krízových situácií, od tých najkatastrofickejších až po tie najlepšie. A toto celé sa v mojej hlave mixuje a je neustále na pamäti.

Pokračovanie na nasledujúcej strane.