Patríte k umelcom, ktorí majú to šťastie pracovať, doma pritom ostáva mnoho aj služobne starších kolegov. Kedy ste mali krízu v tom zmysle, že ste si povedali: s úsporami už dlho nevydržím?

V polovici marca tohto roku sa môj diár dramaticky vyprázdnil. Zo dňa na deň som zostal doma bez skúšok v divadle, bez predstavení, dabingov atď. Priznám sa, že som si ten voľný čas užil a využil ho naplno k samovzdelávaniu a k takému naplneniu a dobytiu umeleckých a energických zásob. Samozrejme, museli sme priškrtiť náš domáci rozpočet v priamej úmere k možnostiam.

Čím ste sa upokojovali?

Mojou výhrou tých mesiacov bolo, že ostala doma aj moja snúbenica Martinka, ktorá je tanečnica. Trávili sme všetok svoj voľný čas spolu. A že ho bolo! Hrali sme sa hry, varili, upratovali, čítali a hlavne sa veľa rozprávali.

V istom zmysle záchranné koleso prišlo teraz aj z markizáckych Oteckov. Pamätáte si vôbec, že ste si z nich v roku 2018 strieľali? V populárnej šou Kredenc ste parodovali seriál spolu s inými hercami. Pomysleli by ste si, že niekedy sa v ňom ocitnete ako postava?

Áno, pamätám si to! :-) Byť súčasťou Kredencu bolo pre mňa osviežujúce a veľmi zábavné obdobie. Tú partiu som sledoval ešte ako decko v S.O.S. a som rád, že som ich mohol spoznať aj pri práci. Ja som sa tam vlastne na nakrúcaniach ani necítil ako v práci. Často sme sa smiali. Bola to škola gagu.

Sú herci, ktorí sa hrdia tým, že by sa do seriálu nikdy nedali zlanáriť, známy je tým napríklad Robo Roth. Ste aj vy vyhranený voči nejakému druhu umeleckej práce?

Netuším. Som v takej fáze svojho krátkeho profesionálneho života, že nad každou ponukou premýšľam. Spíšem si pre a proti, pýtam sa starších kolegov. Som presvedčený, že každý žáner, druh, umenie sa dá robiť naplno s profesionálnou istotou a presvedčením.

Ľudia vás registrujú z filmu Únos, kde ste zhoreli zaživa v aute ako Robert Remiáš, alebo Ostrým nožom, ktorý je zasa inšpirovaný vraždou študenta Daniela Tupého. Tu vás zasa dobodali. Teraz prichádzate do obývačiek ako učiteľ v zábavnom rodinnom seriáli. Je to zrejme wellness pre psychiku, alebo nie?

Som vďačný divadlám Nová scéna, GUnaGU, Aréna, Ludus a MDPOH, že ma naučili vážiť si a ctiť každý žáner. Či už ide o psychologickú drámu, veršovanú klasiku, muzikál, rozprávku, alebo bláznivú komédiu. Všetko je v niečom náročné a v niečom ľahké. Ale konkrétne Edo z Oteckov sa mi hrá fakt dobre a teším sa na každý deň nakrúcania.

David netají, že pracovné tempo v dennom seriáli je neúprosné, pár dní si zvykal.
David netají, že pracovné tempo v dennom seriáli je neúprosné, pár dní si zvykal.
Zdroj: TV Markíza

Čo alebo kto vás na pľaci zaskočil?

Na pľaci sa skoro vždy a neustále niečo mení. Treba byť pohotový a trochu nad vecou.

Do Oteckov ste sa dostali cez kasting. Čo ste museli predviesť, aby vás vybrali?

Na konkurze do Oteckov sme boli štyria, ale nestretli sme sa. Poslali mi stručný životopis postavy a dialóg, ktorý som sa mal naučiť. Všetky deti v tom dialógu hrala Laura Gavaldová, seriálová Julka, a bola čarovná. Nielenže je to skromné a poslušné dievča, ale aj veľký profík. Normálne sa vo mne budil otcovský cit. Po konkurze som čakal niečo vyše mesiaca, pretože výber herca museli schváliť majitelia licencie v zahraničí. Už som naozaj strácal nádej, že ma vybrali, a potom mi zavolali. Teraz poznám už celú detskú bandu a sú parádni!!!

Hráte youtubera Eda s pedagogickým vzdelaním, ktorého zlanári riaditeľka Zuzana Mauréry učiť na prvom stupni. Ako blízko je vám moderné „povolanie“ youtuber či influencer?

Áno, vďaka inscenácii Youtuberi, ktorú hráme v divadle GUnaGU, som sa toho dozvedel dosť veľa o Youtube a internete. Nie, netrúfam si byť ani influencer, ani youtuber. :-) Ale s kamarátmi z divadla sme si založili youtubový kanál By the ways a tam sa hráme a tak trochu aj potrúsime pár zaujímavostí a edukačných faktov.

Hrali ste aj v trilógii Trhlina a vraj ste si ako milovník vedecko-populárnej literatúry overovali fakty, ktoré boli v scenári. Overujete si podobne fakty, ktoré učíte deti v Oteckoch?

Rád som pripravený, takže počas prípravy na Trhlinu som si pozrel a načítal, čo sa dalo. Kvôli dabingu seriálu Dobrý doktor som si kúpil zopár knižiek o mozgu a anatómii ľudského tela. Tento zvyk mám z divadla. Teraz sa po večeroch učím hrať na gitare. Možno to vo výsledku nevidieť, ale baví ma to. :-)

Máte nejakého obľúbeného popularizátora vedy, ktorého príbeh vás fascinuje, alebo vzhliadate k ľuďom typu Steve Jobs či Steven Hawking, vďaka ktorým sme všetci urobili veľký krok dopredu?

Samozrejme, vzhliadam ku géniom našej doby aj minulej. Mojimi obľúbencami sú Neil deGrasse Tyson a Martin Mojžiš(americký astrofyzik a slovenský fyzik, VŠ pedagóg, pozn red.).

Do Oteckov ste  nastúpili  namiesto Aničky Jakab Rakovskej, ktorá porodila. Nie je to tak trochu postrčenie osudu? Zasnúbený už ste... zrejme sa vás každý pýta, kedy bude svadba...

Uvidíme, ako sa vyvinie situácia okolo pandémie. Ale plánujeme to niekedy budúci rok.

To budete mať len 28 rokov – mnohí by povedali, že je to skoro viazať sa na celý život. Čo vy na to?

Myslím, že keď viete, že ste našli tú pravú osobu, s ktorou chcete ostať do konca života, tak nemusíte váhať.

S vašou snúbenicou Martinou Chválovou ste sa zoznámili v divadle. Preskočila iskra hneď?

Mne sa páčila od prvého momentu, ako som ju uvidel. Po polroku sme spolu začali chodiť. A náš prvý spoločný výlet sme absolvovali s divadlom Nová scéna v Južnej Kórei, kde sme hrali na medzinárodnom festivale v Daegu. Náš vzťah sa začal poriadnym dobrodružstvom.

Bol prekvapený, akí sú detskí herci z Oteckov zbehlí. Aj jeho už opravili, keď sa postavil trochu mimo obrazu.