Ako ste vlastne prišli na myšlienku kandidovať na prezidentský post?

S myšlienkou prišli moji kolegovia z hnutia Progresívne Slovensko minulý rok. Najskôr sa mi to zdalo ako žart, ale potom sa stali tie nešťastné udalosti – vražda dvoch mladých ľudí, novinára, ktorého som poznala, pretože sme riešili spolu kauzy, ktoré sa týkali problému nazývaného únos štátu. Zároveň keď si desaťtisíce ľudí uvedomili to, čo predtým len zopár ľudí v právnej praxi, a žurnalisti, že máme vážny problém so spravodlivosťou v krajine, bolo rozhodnuté. Vyjdem z komfortnej zóny a urobím túto ponuku.

Podporili vás v tom hneď najbližší, rodina, alebo skôr odhovárali?

Bola som prekvapená, že celá moja blízka, ale aj širšia rodina reagovala pozitívne a povzbudivo. Iba moja mamina s tým mala trošku spojenú obavu, pretože som si v minulosti ako právnička prechádzala citlivými kauzami. Tiež moja staršia dcéra, ktorá bude mať v máji osemnásť, prirodzene riešila stratu súkromia. Má prvú lásku a súkromie si chce zachovať. Ako matka ich chcem ochrániť. Ale všetci mi napokon vyjadrili podporu.

Pôsobíte ako krehká blondínka, nie ako silný vodca. Snívali ste ako malá o tom, že budete raz zastávať vysoký post a boli ste hoci predsedníčkou triedy?

V detstve som určite nesnívala, že budem prezidentka, ale predsedníčkou triedy som bola. (Smiech.) Zvolili ma bez toho, aby som sa do toho ponúkala. Pokiaľ ide o krehkosť a silu, tak áno, som žena plná citu. Som milujúca matka, partnerka, dcéra rodičov, ktorí potrebujú čoraz viac pomoci, a to sa vôbec nevylučuje s vnútornou silou. Ako to raz nazval jeden kamarát – že som pokojná sila. Sú, samozrejme, situácie, ktoré mi dávajú zabrať, ale mám za sebou príbehy a prípady, ktoré ma vyskúšali z toho, či som dostatočne pevná a odvážna. Zastupovala som ľudí v kauzách, keď bolo treba byť silným súperom, poznám samu seba ako človeka, ktorý je schopný silnej a pevnej argumentácie a dokáže neuhnúť zo správnej cesty. Aj keď, samozrejme, každá križovatka je novou výzvou. Musím sa vždy vracať k tomu, prečo to robím a čo je dôležité.

Zuzana Čaputová v obávanom kresle u Jana Krausa
Zuzana Čaputová v obávanom kresle u Jana Krausa
Zdroj: youtube

Akty modelkovských dôchodkýň: Dnes majú po štyridsiatke, ale v mladosti nafotili odvážne zábery

Rozhodnutie kandidovať bola pre vás vraj najťažšia situácia, no nedávno ste sa rozviedli. Práve to sa zvykne označovať za najťažšie v živote...

Bol to hlavne proces v úplne inej oblasti. Myslela som to najťažšie rozhodovanie v profesionálnej oblasti. Zároveň musím povedať, že rozvod sme s exmanželom absolvovali veľmi priateľsky a harmonicky. Jeden kamarát o nás povedal, že tak ako sme dobre žili, tak sme sa dobre rozviedli. (Úsmev.) Máme naozaj veľmi pekný a korektný vzťah, dovolím si povedať, že sme priatelia. Je nesmierne dôležité a silné kvôli našim deťom, že nemusíme hrať žiadne hry, keď komunikujeme pred nimi. Je pravdou to, čo vidia – sme si stále oporou, ale po rokoch zvažovania, lebo to nebolo rozhodnutie, ktoré vzniklo zo dňa na deň, sme sa rozhodli takto naložiť so svojím manželstvom. Rešpektujeme sa navzájom, pomáhame si a myslím si, že sme stále dobrými rodičmi.

Spomenuli ste, že ste partnerkou. Neostali ste po rozvode sama a máte adepta na otočenú funkciu prvej dámy?

Áno, mám vzťah. Môj partner je mi veľkou oporou, ale nie som tak dlho rozvedená, takže to ešte držím v istej miere diskrétnosti. Snažím sa najbližších držať bokom už aj preto, že som, samozrejme, objektom aj nenávistných prejavov a pokiaľ je aspoň zatiaľ možné chrániť im súkromie, rada to robím. Som vďačná za vzťahy, ktoré okolo seba mám. (Zuzana Čaputová až po rozhovore, ktorý poskytla týždenníku Šarm, zverejnila identitu partnera. Je ním Peter Konečný, hudobník, fotograf a textár. Vyjadrenie k tomu, prečo to urobila, nájdete TU.)

Nezľakol sa partner vášho úmyslu stať sa prezidentkou? Nie každý muž oceňuje ambicióznosť ženy partnerky.

Neodhováral ma, skôr naopak. Pozorne vníma, čo sa deje, vedel, čomu som sa venovala predtým, a bol jedným z tých skôr podporných hlasov, ale nechával mi slobodu, netlačil ma do ničoho. Je to veľký fanúšik a opora celej kandidatúry a mňa ako osoby.

Konečne odtajnila svojho priateľa Petra Konečného.
Konečne odtajnila svojho priateľa Petra Konečného.
Zdroj: instagram

Už umelca netají. Čo je v skutočnosti za odhalením identity priateľa Zuzany Čaputovej?

Čo ste ochotná o ňom prezradiť?

Pohybuje sa v umeleckom prostredí, je talentovaný vo viacerých oblastiach. Moja profesia je veľmi hlavová, pracujem ľavou hemisférou, a on skôr využíva pravú hemisféru – kreativitu.

Takže asi oceňujete, že do vášho života plného paragrafov vnáša aj iný rozmer. Áno, dá sa to tak povedať. Skladá básne, hrá džezovú muziku s kapelou a fotí, to asi najviac. Aj vám skladá básne?

Tomu sa teraz venuje trošku menej, ale samozrejme, že nejakú báseň som dostala. Skôr je to výnimočné.

Máte vo voľnom čase záľubu diametrálne odlišnú od profesie?

Voľný čas momentálne veľmi nemám. Ale keď mám voľnú chvíľu, som s najbližšími, najmä s dcérami. To je môj najkrajší čas a relax. Ak mám náhodou chvíľu sama pre seba, mám rada pobyt v prírode, rada čítam. Trinásť rokov sa venujem meditácii, to je pre mňa veľká kompenzácia psychického tlaku a informačného pretlaku.

Čo okrem právnických kníh rada čítate?

Spomenuli ste meditácie, takže knihy duchovného zamerania? Zaujímajú ma knihy týkajúce sa psychológie a spirituality alebo filozofie. Pôvodne som totiž chcela študovať psychológiu, ale nezobrali ma, tak som vyštudovala právo. Asi to tak malo byť. Ale za oboma profesiami je snaha pomáhať.

S mladšou dcérou si vyrazili aj na festival Pohoda.
S mladšou dcérou si vyrazili aj na festival Pohoda.
Zdroj: Instagram

Označili ju za opitú a zdrogovanú. Jana Kirschner priznala, že sa na seba nemôže pozerať

Medzi záľubami ste nespomenuli šport. Nie je vám blízky?

Hrávala som basketbal celé detstvo a mladosť. Behávala som pravidelne, teraz, žiaľ, na to nemám čas. A turistika bola moja veľká vášeň, slovenské kopce mám pobehané. Teraz mi ostalo najobľúbenejším plávanie, najbližšia mi je senecká plavecká aréna, v lete jazerá.

Väčšina matiek má aj bez kandidatúry na prezidentku čo robiť s domácnosťou a výchovou detí. Je to aj váš prípad – veľa práce, málo času na domácnosť a deti, alebo máte všetko pod palcom, upratané?

Myslím, že sme aj s exmanželom čelili bežným výchovným situáciám. Som veľmi vďačná za to, že s dcérami máme veľmi blízky vzťah. Hovorím, že sú moje veľké malé priateľky – malé vekom a veľké významom. Máme naozaj babský priateľský vzťah. Musím si zaklopať, ich puberta neprebiehala dramaticky. Konflikty sa občas vyskytujú medzi nimi dvoma, keď si jedna od druhej niečo požičia a nedá to vedieť, to sú klasické situácie. Ale zároveň sú to zlaté skvelé baby s bežnými problémami. Sme si nesmierne blízke, sú mojou veľkou oporou, nemôžem sa sťažovať na nič. Neznamená to však žiadnu dokonalosť, je to všetko, čo k vývoju patrí, ale viem, že jadro v nich je správne nastavené.

Pôjdu vo vašich šľapajach?

Mladšia, pätnásťročná, má obrovský záujem o politiku a spoločenské dianie, je mojím veľkým povzbudzovateľom. Keď mi je ťažko, dodáva mi energiu, aby som šla ďalej. Je veľmi rozhľadená, zaujíma sa o veci, ktoré sú na ten vek prekvapivé. Staršia je veľmi zodpovedná, organizačne schopná a prežíva prvú lásku. Je na gymnáziu. Vyzerá to tak, že právo zatiaľ neláka ani jednu z nich. Zdá sa im, že je to veľa práce s výsledkami, ktoré prídu po rokoch. Ich tatino je dizajnér, produkty jeho práce sú hmatateľné, keď urobí peknú stavbu alebo interiér. Tie moje právne úkony sú abstraktné. Uvidíme, ako sa vyprofilujú. Do toho ešte máme sučku Elu, dosť často sa nám to pletie. (Smiech.)

V lete si užila splav s mladšou dcérou.
V lete si užila splav s mladšou dcérou.
Zdroj: Instagram

Exotická kráska na párty po Oscaroch ukázala bradavky a podprsenku za dvadsať tisíc!

Ako prežívate prvú lásku staršej dcéry? Netrháte si vlasy od strachu?

Je to paradoxné, ale rodičov jej priateľa poznám roky a jeho tiež odmalička. Zhodou okolností sme od nich kúpili hlboký kočík po ňom, takže dcéra je odkočíkovaná v jeho vozíku. Napriek tomu sa vôbec nepoznali, ani my s rodičmi sme sa nestretali, lebo sme sa presťahovali. Až keď prišla pred vyše rokom domov s tým, že toto je jej prvý chlapec, bolo to veľmi úsmevné. Vedela som, kto to je, z akej rodiny, takže sa teším, že je šťastná.

Váš život vyzerá ukážkovo. Ako ste na tom napríklad s protokolom? Ak by ste sa stali prezidentkou, vyhli by ste sa trapasom na medzinárodnej scéne alebo potrebujete „doučovanie“?

Základné pravidlá do istej miery zvládnuté mám. Mala som už príležitosti, keď som to musela riešiť, napríklad v súvislosti s Goldmanovou cenou, ktorú som v roku 2016 získala za iniciatívu proti pezinskej skládke odpadov. Bola som prijatá v Bielom dome, v Kongrese u Nancy Pelosi, ktorá je teraz šéfkou Snemovne reprezentantov a aktuálne najsilnejšia žena demokratov. Absolvovala som tiež stretnutia s veľvyslancami rôznych krajín.

Ako ste postupovali, keď ste dostali pozvánku do Bieleho domu? Konzultovali ste s niekým protokol?

Keď som tam išla, načítala som si všetko dostupné.

Zháňali ste si outfit sama alebo ste sa zverili do rúk štylistovi?

Jedna vec je naštudovať a druhá nájsť vhodné kúsky v obchodoch. Máte pravdu, pretaviť to do praxe a nájsť vhodné šaty nie je vždy jednoduché. Ale snažím sa. No ak by som uspela a stala sa prezidentkou, nepochybne by som sa v takejto exponovanej funkcii radila s profesionálmi, aby som neurobila prešľap, pretože tam môžu byť detaily, na ktorých záleží. Aj teraz konzultujem občas so štylistkou Sandrou Žigovou alebo návrhárkou Danou Kleinert, či so šperkárkami Petrou Tóth a Natašou Štefunkovou. Nechávam si poradiť a inšpirovať sa, blízki sú mi slovenskí autori a naša móda. Nebránim sa ani tomu, aby som pri móde vnímala aj istý ekologický rozmer. Nevnímam to teda tak, že jedny šaty si môžem obliecť len na jednu príležitosť. Zdá sa mi to nezodpovedné vo vzťahu k životnému prostrediu a aj to je jedna z mojich tém.

Bude Zuzana slovenskou prezidentkou?
Bude Zuzana slovenskou prezidentkou?
Zdroj: Tony Štefunko

Záhadné gesto Dary Rolins: S Rytmusom ju stále spája…

Nosí vám štylistka domov kúsky, ktoré by sa vám mohli hodiť alebo preferujete chodenie po obchodoch?

Mám rada nákupy, ale vnímam tam aj istú mieru praktickosti. Rada idem na nákupy s dcérami a často zoberieme aj moju maminu. Je to veľmi elegantná sedemdesiatnička s mimoriadne dobrým vkusom, ktorá má stále čo povedať aj do môjho obliekania. Keď sa vyberieme spolu do obchodov, sme tri generácie a inšpirujeme sa navzájom. Ale nakupovanie nie je na vrchole pyramídy mojich záujmov.

V politike sa mnoho žien oblieka do čiernej či modrej farby, ja vás vídam v pestrých farbách. Je to náhoda alebo uprednostňujete živšie farby?

Čiernu mám veľmi rada, aj ju často využívam. Je láskavá k postave. (Smiech.) Ale treba to prestriedať farbami a keďže som blondína, je to dosť určujúce – bledučké farby mi nesvedčia. Vyberám si kontrastné – biela, červená, zelená, modrá.

Stretávate sa v živote s predsudkami ako blondína?

Ani nie, skôr som v minulosti vnímala predsudky týkajúce sa veku. Keď som riešila závažnejšie veci, cítila som narážky na to, že som žena a ešte k tomu mladá. Možno bola tendencia podceniť, čo v danej veci viem urobiť, ale ja to neriešim. Sama seba nelimitujem ani neblokujem takým spochybnením. Sústreďujem sa, aby som to, čo robím, urobila čo najlepšie.

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
Zdroj: Martin Domok

Aj v 60-ke má kocky na bruchu! Mama Eriky Barkolovej hovorí, že rovesníčky jej nestíhajú

Máte aj nejakú slabosť?

Ak by som mala spomenúť svoju slabosť, mám problém s dochvíľnosťou. Fakt sa snažím. (Smiech.) Nikdy som však nič dôležité nezmeškala, ale je to boj. Najmä teraz je program nesmierne náročný a veľmi intenzívny. Meškanie súvisí asi s tým, že som žena a potrpím si na úprave. Snažím sa to dobre naplánovať, ale niekedy sa nevyhnem súboju s časom.

Na verejnosti ste tip-top upravená, ale vynesiete smeti a nakúpite nenalíčená a v teplákoch?

Na športové a neformálne aktivity s teplákmi nemám problém, ale základná úprava patrí k mojej každodennosti. Bežný mejkap si robím každý deň, cítim sa tak prirodzene a dobre. Nie je to nič prehnané, ale keď idem medzi ľudí, rada sa upravím.

Myslí si, že nebola podceňovaná v súvislosti s blond farbou vlasov, skôr kvôli veku keď bola mladšia.
Myslí si, že nebola podceňovaná v súvislosti s blond farbou vlasov, skôr kvôli veku keď bola mladšia.
Zdroj: Martin Domok