S obľúbenou moderátorkou sme sa stretli na prechádzke s jej sučkou Yamou na nábreží Dunaja a pristavili sme sa aj pri galérii, v ktorej je výstava brošní sochárky Jany Brisudovej z charitatívneho projektu Ženy ženám. Ide o pomoc desiatim Slovenkám, ktoré sa pre koronakrízu ocitli v náročnej životnej situácii, a jednou z ambasádoriek je práve Soňa Müllerová. „S Jankou Brisudovou sa roky stretávame v Horskom parku, kam chodíme so psami. Sú to vždy také tvorivé prechádzky, počas ktorých si rozprávame o svojich projektoch. Keď na jar vypukla korona, Janka mi hovorila, že začína robiť sochu Corony. Priebežne mi posielala fotky, Corona nadobúdala aj nový, pozitívny rozmer a symbolizovala okrem smutnej a temnej stránky aj novú nádej. A práve o tej nádeji je brošňa, a to nielen symbolicky, ale doslovne, lebo výťažok z aukcie reálne pomôže ženám, ktoré potrebujú pomoc práve v týchto časoch,“ vysvetľuje Soňa Müllerová.

Ocitnúť sa na hranici existenčných problémov nie je a zrejme nikdy nebol váš prípad. Nikdy ste asi nemuseli premýšľať nad tým, či budete mať za čo kúpiť deťom jedlo, ale stretli ste sa vo svojom blízkom okolí s takou situáciou?

Nemám osobnú skúsenosť a ani nikto z môjho okolia sa v takej situácii neocitol. Ale viem si predstaviť, že žena sa dostane do takýchto problémov, mám natoľko vyvinutú empatiu. Viem sa do toho vžiť a je dobre, keď ženy v núdzi naberú odvahu a požiadajú o pomoc, hľadajú spôsoby, ako sa k nej dostať.

Výstava obrazov ku projektu Ženy ženám, ktorého súčasťou je aj Soňa Müllerová.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO