Jozef Banáš sa pred Vianocami nakazil spolu s manželkou Máriou novým koronavírusom. Jeho stav sa natoľko zhoršil, že musel stráviť v nemocnici na Kramároch nejaký čas aj na kyslíku. Dnes sa už doliečuje doma. 

Ako sa cítite aktuálne?

Poznám v živote jediný čas, a to je teraz, minulosť ani budúcnosť nie sú, takže sa cítim, ako vždy teraz, dobre. Reálne, pokiaľ ide o koronu, dýcha sa mi zo dňa na deň lepšie a držím palce každému, kto na ňu ochorie.

 

Čo vám spôsobuje najväčšie problémy fyzicky?

Nastal zaujímavý úkaz – úbytok nielen váhy, ale najmä energie, takže to s fyzickou námahou nepreháňam, ale nútim sa do nej – najmä do pohybu do kopca v záhrade, aby som do tela pumpoval kyslík. Naozaj, prekvapujúco rýchlo sa unavím, nastal prudký pokles fyzickej výkonnosti, kým pred covidom som dal sto kľukov, teraz mám čo robiť s tridsiatimi. Musím byť trpezlivý. Už však dosť vysokým tempom a s nadšením píšem novú knihu.

„Na úplnom začiatku som aj ja mal pochybnosti, viacerí sme sa pýtali, kto pozná niekoho s covidom. Dnes je, samozrejme, situácia iná,“ hovorí Jozef Banáš.
Zdroj: MATEJ KALINA

A čo duša? Čo vám spôsobuje najväčšie problémy psychicky?

Keď si pomyslím na bolesť a utrpenie, ktoré je okolo nás, tak môj covidový problém je veľmi relatívny.

Na Facebooku ste sa pochválili, že ste sa stali najprekladanejším slovenským autorom v Česku, a robíte reklamu aj iným svojim aktivitám. Nad vodou vás zrejme, viac ako inokedy predtým, držia knihy. Však?

Pre každého autora je písanie tým, čo ho drží nad vodou. Tvorivosť je základným energetickým zdrojom každého človeka. Jeden píše, druhý varí, tretí sa stará o chorých a to človeka povznáša. Písanie mi dodáva energiu práve vo chvíľach nepohody. Považujem písanie za aktivitu, pri ktorej pracujem na sebe, podobne ako záhradník pracuje v záhrade, pričom zušľachťuje aj seba. Energeticky ma už niekoľko mesiacov nabíja román o Tomášovi Baťovi zakladateľovi, ktorý píšem podobným motivačným spôsobom, ako som písal o Štefánikovi. Keď žijete v myšlienkovom svete Baťu či Štefánika, problémy prekonávate ľahšie.