Rok v českom šoubiznise sa nezačal rozprávkovo. Jedným z prvých, kto nás opustil, bol režisér Troch orieškov pre Popolušku Václav Vorlíček (†88). Vo februári prehral boj s rakovinou pľúc, ktorú tajil do poslednej chvíle. Odchádzal však vyrovnaný. Prežil dlhý plodný život a stihol sa uzmieriť aj s Libušou Šafránkovou, na ktorú sa nahneval, lebo sa dištancovala od jeho najslávnejšieho filmu. Tesne pred smrťou mu našťastie stihla zavolať, veď práve vďaka postave Popolušky sa stal nesmrteľný. A čo sa ešte stalo v Česku minulý rok?

Problémové manželky

O úlovky pre bulvár sa postarali Agáta Prachařová (34), Hana Krampolová (58) a Dagmar Patrasová (63). Modelka neprestajne prevetrávala na webe svoj taliansky vzťah s Jakubom Prachařom (36). Ukázalo sa však, že už to nie je v duchu českého príslovia „co se škádlivá, to se rádo mívá“, a problémové manželstvo, na ktorého trvácnosť by si len málokto stavil, dospelo k rozvodu. Agáta už provokuje zábermi nového milenca.

Peklo iného druhu prežil Jiří Krampol (81). Jeho žena Hanka má totiž dlhodobé problémy s alkoholom a liekmi. Navyše denne vyfajčila stovku cigariet a vôbec nejedla. Nečudo, že na jar skončila na jednotke intenzívnej starostlivosti s desivou prognózou – šanca, že prežije, bola iba tridsať percent! Obrovská mužova podpora ju síce vrátila do života, na dovolenke v Tunise však opäť skolabovala a odvtedy sa na verejnosti neukazuje. Jej muž si však neoddýchol ani na Vianoce. Praskol jej totiž vred a musela do špitálu.

Nuž a do tretice Dagmar Patrasová (63) viedla verejnú vojnu, často priostrenú promile v krvi, s neverným mužom Felixom Slováčkom (76) a jeho mladou milenkou. Rodinné zvady však prehlušila smutná správa, že ich dcéra Anička (24) dostala rakovinu. Až vtedy sa rodičia ako-tak spamätali a hádam už sú pre ňu oporou.

Škandalózni milenci

O rozruch sa postarala Hana Gregorová (66), ktorá sa zase začala objavovať na verejnosti so svojím o tridsať rokov mladším milencom. Nesúrodá dvojica prišla ruka v ruke na letnú televíznu párty, kde sa pretŕčali, navzájom dotýkali a dávali najavo, ako to medzi nimi iskrí. Treba uznať, že herečka vyzerala výborne a je chodiacim dôkazom, ako žene prospieva, keď je zamilovaná a má dostatok sexu. Cenu najväčšieho zúfalca šoubiznisu by si však zaslúžil superstarista Peter Borkovec (20). Nielenže vytáral, že bol milenec speváčky Kataríny Knechtovej (38), no bol na záchytke, psychiatrii aj za mrežami. Dôvod? Kradol. Okrádal aj svoje milenky vrátane Katky.

Šokujúce odchody

V českých šoubizových vodách tiež kosila zubatá. Iba tri dni pred plánovaným návratom na hudobnú scénu umrela geniálna rómska speváčka Věra Bílá. Rovnaký šok spôsobila smrť šoumena Dana Nekonečného (†52), ktorého našli v kúpeľni. Príčinou smrti bol infarkt, ktorý však môže nastať po požití kokaínu. A bolo verejným tajomstvom, že spevák si aj takto dodáva svoju vesmírnu energiu. Boj s rakovinou prehrali Václav Postránecký a Jiří Pomeje. Nuž a odišla i herečka a disidentka Vlasta Chramostová (†92), ktorej režim ukradol sľubnú kariéru. Satisfakcie sa dočkala až po nežnej revolúcii, lenže to už mala šesťdesiat. Ani v hodine smrti sa diva nedočkala plnej slávy. Zatienil ju totiž Karel Gott, ktorý odišiel krátko pred ňou.

Rok božského

Keď sa povie rok 2019, každému sa v prvom rade vybaví Karel Gott. Prvá polovica sa niesla v znamení jeho koncertov, niekedy síce už sem-tam potreboval stoličku, ale stále spieval davom svojich obdivovateľov. Podaril sa mu dokonca obrovský hit – dueto s jeho dcérkou. Nasledovali veľkolepé oslavy osemdesiatky, na nich však už bolo vidno, aký je unavený. Vzápätí začal s manželkou Ivanou čoraz častejšie dochádzať do nemocnice, a keď zrušil letný narodeninový koncert, začalo sa špekulovať, čo sa deje. Reči ukončil sám maestro, keď otvorene priznal, že má akútnu leukémiu, ktorá sa nedá vyliečiť. Prichádzajúcej smrti sa díval do očí dôstojne ako pravý chlap a keď v októbri zomrel, zďaleka za ním neplakali len jeho milenky, ako spieval v jednej zo svojich pesničiek. Od svojej ženy dostal tieto Vianoce posledný dar. Krásne a dôstojné miesto odpočinku, odkiaľ má výhľad na svoju milovanú Bertramku, kde prežil svoj šťastný naplnený život.