Moderátorka, herečka, spisovateľka, mediátorka a ešte aj riaditeľka domova sociálnych služieb Renáta Názlerová vie, že nemá ideálne miery, ale zato ich vie krásne nosiť. Za to, aká je dnes spokojná, vďačí mnohým faktorom a šťastné manželstvo je rozhodne jedným z nich. Práve dnes, 26. septembra, si s manželom Jozefom pripíjajú už na 30 spoločných rokov!

Pre niekoho je to dlhá cesta sebapoznania, kým dospeje do štádia, že má rád sám seba, niekto to má v sebe takpovediac bez námahy. Ako to bolo u vás?

Dospievala som ako všetky dievčatá – nesebaistá, pochybujúca, hľadajúca sa. Potom prišli potvrdenia od okolia, že ma nevnímajú len ako profesionálku či kamarátku, ale že vidia aj môj ženský rozmer. Samozrejme, veľmi mi pomohlo šťastné manželstvo. Mimochodom, tento rok oslavujeme tridsiate výročie. Potom prišlo materstvo a potom ešte akýsi zlom, myslím, že to bolo dovŕšením päťdesiatich rokov. Práve päťdesiatka odštartovala moju novú éru a dnes sa cítim byť viac ženou, ako keď som mala tridsať rokov.

Tridsať rokov v manželstve! To sa už derie na jazyk taká klišé otázka, aký je podľa vás recept na šťastné manželstvo? Ale nepoložím ju, iba sa spýtam, čo fungovalo u vás?

Ja som už premýšľala, čomu vďačím za to, že som tridsať rokov vo vzťahu s človekom, ktorého si nesmierne vážim, ktorého obdivujem, ktorého ľúbim, pre ktorého som ochotná aj hory prenášať. A zistila som, že v tom je vlastne aj odpoveď. Že si vážime jeden druhého, že sa navzájom podporujeme, že sa ľúbime, obdivujeme sa, odpúšťame si, pretože každý robí v živote chyby, a že sme jeden pre druhého tým najsilnejším oporným bodom, aký v živote máme a veľmi si to ceníme.

Je váš manžel aj váš najlepší priateľ?

Áno, najlepší priateľ, najlepšia kamarátka, moja bútľavá vŕba, môj radca, môj kritik, moja inšpirácia. Je dôvodom, prečo sa ráno zobúdzam a prečo sa večer teším do postele. (Smiech.)

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane >>>