Keď pred pár týždňami tvorcovia minisérie s názvom Iveta z Trebišova predstavovali svoje dielo, režisér Ján Hřebejk povedal: „Myslím, že je to nesmierne vtipné, ale nie je to úplne nezáväzný humor. Sú tam aj veľmi tragické, aj dojemné momenty…“ Práca na príbehu o dievčati tmavej pleti, ktorej matka trvá na tom, že sú obe „gadžovky“, bola pre neho zaujímavá. Netajil, že v scenári sú veci na hrane, a nebolo jednoduché „ponechať ostrosť vtipov a zároveň neraniť rôzne sociálne skupiny“. Režisér kultových Pelíškov nám vtedy povedal, že kvôli hláškam seriálovej pobožnej matky Ivety, ktorú stvárňuje Zuzana Mauréry, by sa mohla ozvať cirkev. Nakoniec prišiel „úder“ zo strany „svetskej moci“

Dehonestácia ľudí

Po tom, ako sa po odvysielaní prvých dielov ozvali pobúrení Trebišovčania, dotknutí tým, ako zaostalo je vykreslené ich mesto, zareagoval aj primátor Marek Čižmár. Riaditeľovi TV JOJ Marcelovi Gregovi poslal otvorený list, v ktorom označil seriál za zámerne prekresľujúci realitu, dehonestujúci niektoré sociálne skupiny, urážajúci, zosmiešňujúci kvalitu života „na východe“ a tiež negatívne ovplyvňujúci najmä mládež. „Ako sa hovorí ,proti gustu žiaden dišputát‘, ale znehodnotiť prácu a život mnohých tu žijúcich obyvateľov a ich predkov svojským podaním seriálu (predovšetkým prezentáciou obyvateľov a prostredia, v ktorom žijú) hraničí s ich hanobením...“ poznamenal. Primátor Trebišova vyzval, aby seriál, ktorého dej sa rýchlo preniesol do Bratislavy, ľudia nesledovali.

Avizoval, že sa mesto určite obráti s podnetom na Radu pre mediálne služby.

Čo Rada môže urobiť?

Boj za česť Trebišova myslel politik vážne. Lucia Michelčíková, hovorkyňa Rady pre mediálne služby, v pondelok potvrdila Šarmu, že podnet na vysielanie seriálu Iveta z Trebišova už zaevidovali.

Radu teraz čaká skúmanie diela a do 90 dní musí na základe analýzy rozhodnúť, či je podnet neopodstatnený alebo odvysielaním seriálu mohlo dôjsť k porušeniu zákona o mediálnych službách.

Môže dostať seriál stopku? Čítajte na nasledujúcej strane.