Zlatica Švajdová Puškárová vždy tvrdila, že televízna práca je pre ňu žiadaný adrenalín. Nedávno si ho dopriala počas moderovania volebného štúdia počas volieb do európskeho parlamentu, predtým ostro spovedala prezidentských kandidátov a má za sebou aj moderovanie mimoriadnej relácie pri príležitosti inaugurácie prezidentky. Aj keď na obraze vždy vyzerá plná zapálenia pre svoju prácu, zaujímalo nás, či je to skutočné aj po vypnutí kamier. Moderátorka nás presviedča, že o pracovnom vyhorení v jej prípade nemôžeme vôbec hovoriť. „Pozrite sa, už je to dvadsať rokov, nejako to so mnou stále ide a nadšenie ma neopúšťa. Viackrát som sa zamýšľala, aké je to pekné, že počas života som dostala mnoho atraktívnych pracovných ponúk a veľa mojich kolegov či priateľov odišlo do politiky alebo zaostrili na biznis, ale mňa to novinárske srdce stále drží na tom istom mieste. Som vďačná, že ma novinárčina stále napĺňa a mám na ňu priestor,“ povedala s iskrou v oku.

Takto začínala.
Takto začínala.
Zdroj: archív TV Markíza

Easy život

Pamätá si na to, akoby to bolo včera: „Prvého septembra som nastúpila do televízie a piateho septembra som mala reláciu Na telo, a to hneď s Mikulášom Dzurindom.“ Naša otázka, či nemala obrovský stres, ju neprekvapila. „Mnohí sa ma aj dodnes pýtajú, ako som to prežívala v takom mladom veku a či som sa nebála. Ale nie, nebála som sa vôbec. Beriem proste život easy! Nielenže som nemala stres, ja som si to aj naozaj vedela užiť. Ja som stres prekonávala už asi od detstva, keď som čítavala v kostole. Tam som vystupovala pred davom, i keď sa asi tieto kresťanské momenty nedajú úplne porovnať s debatami s vtedy vplyvnými politikmi a vážnymi rozhovormi,“ konštatuje.

„V roku 1997, keď som
začínala, mali telefóny
iba dvaja novinári zo
Slobodnej Európy. Boli
to prístroje s obrovskými
anténami...,“ spomína.
„V roku 1997, keď som začínala, mali telefóny iba dvaja novinári zo Slobodnej Európy. Boli to prístroje s obrovskými anténami...,“ spomína.
Zdroj: Archív Z.P., TV Markíza, TASR, Július Dúbravay, Matej Jankovič

Večná výhoda

Dovoľovali si k mladej a krehko pôsobiacej blondínke vtedajšie politické špičky viac? „Nie, práve naopak! Vždy bolo mojou výhodou, že som žena. Muži sa cítili nekomfortne, mali zábrany na mňa útočiť tak, ako by to robili, keby oproti nim sedel muž. Dodnes je to tak,“ hovorí. Ako príklad konfliktu mužského a ženského sveta spomína aj predvolebný boj Zuzany Čaputovej. „Keďže je žena, mužom sa s ňou komunikovalo a narábalo oveľa komplikovanejšie, než ako keby ich hlavný súper bol muž. Nemohli byť veľmi hádaví, výrazne kritizovať. Takže aj keď som sa na to nikdy nespoliehala, vždy to bola výhoda a asi aj vždy bude,“ tvrdí Zlatica.

Ako teda mladá blondínka zvládala aj výrazne argumentujúcich hostí v štúdiu? „Vždy som sa tešila na tie najkontroverznejšie postavy, držali ma v strehu. Napríklad som milovala diskusie s Vladimírom Mečiarom. To bolo náročné, ale bola to výzva. Vladimír Mečiar bol ku koncu úradovania veľmi ostrý voči novinárom a v živom vysielaní si to vychutnával najviac. Spomínam si, že raz prišiel päť minút po začiatku relácie, a keď skončil, ešte v obraze si odopol mikrofón a rázne odišiel.“

So svojim manželom trávi čas aj v práci pri moderovaní Televíznych novín.
So svojim manželom trávi čas aj v práci pri moderovaní Televíznych novín.
Zdroj: archív TV Markíza

Utiekla aj s mikrofónom

„S národniarom Jánom Slotom to bolo zase veľmi nevypočítateľné. Dokázal sa zvláštne smiať aj v situáciách, ktoré až také vtipné neboli. A vedel byť aj nepríjemne osobný,“ spomína. Zlaticinou špecialitou bola vraj aj bývalá poslankyňa Anna Belousovová. „Duel ženy proti žene bol nezabudnuteľný aj komický. Paradoxne vždy, keď bola ona v štúdiu, to bolo asi najostrejšie. Raz nám nahnevaná utiekla zo štúdia aj s mikrofónom do auta. Ale aj ona sa potom premenila na dámu,“ spomína s úsmevom.

A kto je zo súčasnej politickej garnitúry pre ňu najťažší oriešok? „Súčasná generácia politikov je už úplne iná. Nie sú takí kontroverzní, radikálni ani ostrí. Úprimne, ani ich vzájomné duely nemajú také napätie a pre niektorých ani šťavu ako kedysi, ale myslím si, že je to skôr pozitívna zmena,“ odpovedá diplomaticky.