Vivienne Westwood (80) sa nehanbí za svoje staré telo, ktoré dodnes rada odhaľuje a fotí. Jej mladistvý duch sa totiž nevytratil ani v osemdesiatke, ktorú oslávila minulý týždeň. Zďaleka sa jej neminuli ani nápady a chuť do práce, čo dokazuje najnovšími kolekciami. Rebeluje rovnako ako v mladosti, rozhodne nenavrhuje usadnutú módu pre staršie dámy. Vidno to na najnovšej kolekcii futuristických topánok, ktorú predstavila v marci. Pokojne sa inšpirovala vlastnou ikonickou kolekciou Sex, ktorou ohúrila svet módy v sedemdesiatych rokoch minulého storočia.   

Korzety aj odpadky

Punková babička, ako ju prezývajú, šokovala na móle nespočetne veľakrát. Keď ušila šaty z vriec na odpadky. Keď huňatou kožušinkou zvýraznila modelke rozkrok. Keď priznala švíky na šatách a spodnú bielizeň kázala nosiť navrchu šiat. Alebo keď výšku manekýnok znásobila hrubými podrážkami, pre ktoré sa jej topánkam hovorilo brikety. Okrem šperkov dala ženám na krk psie obojky a žiletky a na látku pripla zicherky. Koniec koncov nie je náhoda, že práve ona sa postarala o imidž kapely Sex Pistols.

Na druhej strane, jej róby robia siluetu berúcu dych vďaka korzetom, odvážnym výstrihom a riaseniam, ktoré sa kĺžu po ňadrách a ramenách. Jej šaty si herečky obliekajú na Oscarov a filmové festivaly a vo filme Sex v meste sa v nich vydávala romantička Carrie. Mimochodom, šaty, ktoré mala na sebe Sarah Jessica Parker, neskôr predvádzala Simona Krainová, keď slávna návrhárka zavítala do našich končín.

Vážená punkerka

Pre Vivienne predvádzali všetky najslávnejšie modelky sveta od Kate Moss po Evu Herzigovú. Svoju slabosť pre extrémy dokázala punkerka aj tým, keď si ako múzu jednej z prehliadok vybrala plastikovú Barbie Pamelu Andresonovú. Tá si to náležite užila a postarala sa o škandalózne vyvrcholenie, keď jej na móle „náhodou“ vykukla z výstrihu bradavka.

Svoje bradavky, nohy, lono či zadok však bez problémov ukazuje aj Westwood, a to dodnes. Vôbec jej to neuberá na vážnosti, ktorej sa teší doma a vo svete. Aktivistka, ktorá bojuje proti klimatickým zmenám, za slobodu a proti zneužívaniu práce Afričanov odevným priemyslom, je držiteľkou Radu britského impéria, ktorý jej udelila kráľovná.

Dámy, nekúpte sa!

Vivienne je spokojná aj v súkromí. Nielenže má doma zajačika, no jej manžel je zároveň jej najbližším spolupracovníkom a tvoria spoločne. Neprekáža mu, že ich delí 25 rokov, a tvrdí, že zo svojej ženy je rovnako očarený, ako keď ju spoznal ešte ako študent. Dokonca mu neprekáža ani fakt, že sa kúpe iba raz týždenne. Westwood totiž tvrdí, že v tom je tajomstvo jej alabastrovej pleti – nepreháňať to s umývaním. „Áno, preto vyzerá tak žiarivo,“ tvrdí Andreas Kronthaler, ktorý návrhárku spoznal ako dvadsaťtriročný študent. Bolo to v roku 1989 na viedenskej škole úžitkového umenia, kde Vivienne tri dni v mesiaci učila ako hosťujúca profesorka módy. Okamžite vytušila jeho talent a potenciál a pozvala ho tvoriť do Londýna, kde prepukla ich láska, ktorá v roku 1993 skončila svadbou.

Recept na šťastný vzťah

Andreas tvrdí, že keď prišiel do Spojeného kráľovstva, bol vraj akurát veľmi sexi, ale hlúpy a bez humoru. Manželka ho však celkom zmenila a všetkému ho naučila. A ako je možné, že im to tak klape? „Naučila ma nikdy nič neočakávať od partnera, lebo len vtedy môžeš byť slobodný. Nikdy ju nezaujímalo, či som naštvaný alebo či idem niekam preč. Žiadna kontrola, lebo vedela, že vďaka pocitu slobody vždy prídem domov a skončím vedľa nej.“