Koronakríza zasiahla nejakým spôsobom každého z nás, každý z nás sa však s ňou vysporadúva rôzne. Sociológ Michal Vašečka na začiatku krízy povedal: "Je známe, že istá časť populácie má psychické problémy a poruchy, niekoľko percent populácie sú hraničné osobnosti, ktoré medzi nami fungujú veľmi dobre, ale majú niektoré odchýlky. To všetko sa teraz zvýrazňuje, všetko môže byť viditeľnejšie. Aj to, že sa objavia ľudia, u ktorých sa môže prebudiť možno doteraz spiaca porucha, je, bohužiaľ, pri dlhšom pobyte doma celkom realistické. Keď pominie táto pandémia, psychiatri a psychológovia budú mať nesmierne veľa práce."

Jana Kirschner priznala problémy.
Jana Kirschner priznala problémy.
Zdroj: Instagram

Zdá sa, že sa nemýlil. Príkladom toho, ako negatívne sa podpisujú akutálne udalosti na psychike je speváčka Jana Kirschner, ktorá žije s partnerom a dcérami v Londýne. Na sociálnej sieti priznala, že počas karantény sa stalo v jej živote niečo nepríjmené. "Park je náš les. Tu odbúravam stres a sporadické záchvaty paniky, ktoré sa vrátili po deviatich rokoch, práve v čase lockdownu," šokovala možno mnohých speváčka. "Je nás viac, a je dobré vedieť, že v tom nie ste sami. Rozprávajte o tom čo vás trápi a nezabúdajte dýchať! Vaše telo vám všetko napovie. Niekedy stačí len načúvať," dodala. (Pokračovanie pod videom)

Prezradila tiež, že ju už pár mesiacov každé ráno "nakopáva"  chlapík menom Wim Hof. Tento 61-ročný Holanďan vyvinul vlastnú metódu, ako sa udržiavať v telesnej aj duševnej pohode. Okrem iného drží raz do týždňa pôst a kúpe sa v ľadovej vode. (Foto vo fotogalérii)

Ako sa prejavuje panický atak

Panický atak sa nedá predvídať. Prejaví sa búšením srdca, problémami s dýchaním, strachom o život, bolesťou na hrudi, trasením svalov, suchom v ústach, zmätenosťou, pocitom na odpadnutie či točením sa hlavy. Panický atak príde aj bez zjavnej príčiny, človek s pocitom úzkosti nevie nič urobiť. Hoci neohrozuje život, sú naozaj veľmi nepríjemné.  Liečba existuje. Využiť sa môžu antidepresíva aj  psychoterapia.

Pri prepuknutí panických atakov zohrávajú úlohu  genetická predispozícia, typ osobnosti, veľký stres, isté zmeny vo funkcii mozgu, posttraumatický stres. 

Anketa
Mali ste niekedy panický atak?
  • 72%
  • 28%