Uznávaný slovenský lekár, ktorý viedol Vysokú školu zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety a pomáhal v tretích krajinách s humanitárnymi projektami a záchrannými misiami, zomrel podľa televízie JOJ na obojstranný zápal pľúc. Zomrieť mal doma.

Profesor Krčméry žil svojou prácou a akceptovať to musela aj jeho rodina. Keď sa ho Šarm prečasom pýtal, ako vníma jeho prácu, ktorá je často nebezpečná, jeho manželka, odpovedal: "Dobre, aj ona je lekárka a učiteľka v jednej osobe. Naše štyri deti, z ktorých sa iba jedna dcéra dala na lekársku dráhu, sú už preč z domu, takže chod domácnosti je jednoduchý."

V marci 2020 nám povedal, že sa cíti veľmi unavený a na pokraji vyhorenia, no pamätal si aj na ťažšie dni. "V septembri roku 2015 som bol spolu s ďalšími 200 našimi, maďarskými a rakúskymi zdravotníkmi na health punkte v dedine Hegyeshalom, cez ktorý v jediný deň prešlo 27 000 utečencov. Celkovo sme ich zvládli 937 000. Boli sme extrémne unavení. Apropo – nemali sme tam jedinú epidémiu, ani žltačku, napriek tomu, že tam bolo dlho iba šesť, neskôr dvanásť záchodov. Každý deň ich chodil čistiť horúcou vodou, handrou a metlou z Budapešti evanjelický biskup Dr. Gabor Ivanyi. Tento svätý človek stále žije, opatrujem od neho vizitku s odtlačkom prsta kontaminovaným od stolice migrantov…" povedal.

Takmer zomrel

Profesor Krčméry precestoval mnoho krajín nebezpečných z epidemiologického hľadiska, bol preto zaočkovaný proti mnohým chorobám. No raz takmer zomrel. "Pred rokom (2019,poznred.) som skoro zomrel, mal som mozgovú maláriu. Ochorel som v Kambodži, bol som v bezvedomí. Keď som prišiel potom na Slovensko, choroba sa mi opäť vrátila. Podľa mňa žijem nadplán, už som mal byť na druhom svete."