Speváčka Hana Zagorová zomrela 26. augusta a o pár dní nato mala aj poslednú rozlúčku. Jedna prebehla v pražskom kostole pre vybraných pozvaných, druhá sa uskutočnila pre fanúšikov v Divadle Kalich, kde vystupovala. Práve v tomto divadle sa 16. septembra uskutočnila premiéra muzikálu Biograf láska, zloženého z jej hitov.

Projekt muzikálu sa rodil dlho, niekoľko rokov. Nikto nečakal, že sa premiéry speváčka nedožije. Režisér muzikálu Jan Kříž pre Český rozhlas povedal, že od prvého momentu, ako muzikál začali pripravovať, bol pre neho dôležitý moment, ako sa Hanka Zagorová posadí do hľadiska a buď ho "pošle do hája alebo povie, že sa jej to páči". Žiaľ, nestalo sa.

Hanka to už neschváli

"Všetko som to staval k tomu, aby ten moment dopadol dobre a aby bola hrdá na to, ako s jej repertoárom nakladáme a ako tým piesňam slúžime," dodal. Hana Zagorová nebola kvôli zdravotným problémom ani na jednej skúške. "Je absurdné, že ešte týždeň pred tým, čo sa stalo, sme hovorili o tom, že by sa mohla 4. septembra prísť pozrieť na skúšku, aby to prvý raz videla. Cítim teraz ešte väčší pocit zodpovednosti, pretože viem, že to schválenie už nikdy nedostanem. Je to teda na mojom svedomí, na svedomí nás všetkých," povedal režisér. Veľmi ho mrzí, že speváčka neuvidí hercov, ako zodpovedne pristúpili k jej piesňam, a krásne ich interpretujú, ale bola by na nich hrdá.

Na premiéru muzikálu sa podľa českého Blesku dostavila napríklad Katka Žbirková a v očiach mala slzy.

Vdovec po Hanke Zagorovej Štefan Margita na premiére chýbal. Na sociálnej sieti zverejnil pozvánku do divadla so slovami: "Dnes má premiéru muzikál Biograf láska v Divadle Kalich. Veľmi vám za seba a za Hanku ďakujem a všetkým zúčastneným držím palce!" Jeho bolesť je skrátka čerstvá, nezvládol by to.