V máji to bude rok, čo sa humoristke, glosátorke a spisovateľke prevrátil život naruby. Našla si hrčku v prsníku a musela podstúpiť náročnú liečbu, ktorú má nateraz už za sebou. Tak ako väčšina pacientov, aj ona prišla o svoje husté vlasy, ale ako tvrdí, pri tom všetkom utrpení je to to najmenej, čím by sa človek mal zaoberať a trápiť. „Viete, ja si myslím, že rakovina tu bola vždy, len ľudia sa dožívali kratšieho veku a my, čím sme starší, tak ochorievame. Dôležité je byť silný a nevzdať sa. Ja som dosť pevný človek, čo sa týka psychiky. Naopak, bojím sa hlavne o svojho muža a deti, keď viem, že sú chorí a majú niečo vážnejšie. To ma vie dostať,“ hovorí. Priznáva, že chemoterapiu znášala veľmi ťažko:

Dcéra Katka je jej
 veľkou oporou.
Dcéra Katka je jej veľkou oporou.
Zdroj: Archív

„Bolo mi zle od žalúdka, stále som sedela na záchode a neustále vracala. Potom som zahrabla hrebeňom a vypadli mi všetky vlasy, ale aj to by bolo najmenej. V tej liečbe sú látky, ktoré majú vedľajšie účinky také silné, že viacerí to aj vzdali a neukončili tú chemoterapiu, až tak ťažko to niesli.“ To však nie je jej prípad, pretože ona napriek bolestiam odhodlane pokračovala a po chemoterapii podstúpila aj rádioterapiu.

Až dvadsaťsedemkrát

Počas ťažkých dní, keď jej bolo trošku menej zle, si glosátorka obehla aj do TV JOJ, kde natáčala reláciu Sedem. „Snažila som sa to zvládať. Neskôr, keď som sa z chemoterapie trošku spamätala, prišla druhá fáza, a to rádioterapia, teda cielené ožarovanie. Bola som tam až dvadsaťsedemkrát. Každý deň okrem soboty a nedele. Ja som mala asi veľké šťastie, že som to lepšie znášala. Bola som síce veľmi unavená a to vraj je normálne, ale na niektorých ľudí to pôsobilo tak, že ich odvážali na vozíku,“ opisuje časy strávené na onkológii.

Keď mala lepší 
 deň, odbehla si do 
 Jojky.
 Kolegovia z 
 relácie Sedem sa 
 jej prítomnosti
 vždy potešili.
Keď mala lepší deň, odbehla si do Jojky. Kolegovia z relácie Sedem sa jej prítomnosti vždy potešili.
Zdroj: TV joj

Chcela to zatajiť!

Ako sa s onkologickým ochorením zmierovala? „Keď som na to prišla, cítila som sa výborne. Silná, zdravá, veselá, rýchla, pohodová. A zrazu som si našla hrčku. Povedala som si, že kvôli jednej hrčke nebudem robiť paniku. Zo začiatku som dokonca rozmýšľala, že to nikomu nepoviem. Hovorila som si, že keby mi niečo bolo, cítila by som to. Nechcela som to povedať ani mužovi. Vŕtalo mi to však v hlave, hovorila som si v duchu, že veď žijem v 21. storočí a nie som tetka z kopaníc. Zrejme je to vec, o ktorú sa treba zaujímať. Tak som to povedala mužovi a on to všetko naštartoval – návštevy u lekárov a podobne,“ spomína na začiatok liečby.

Dvojica na
 svadobnej
 fotografii.
Dvojica na svadobnej fotografii.
Zdroj: Archív O.F.

Dôveruje im

Na lekárov nedá dopustiť, aj keď nespochybňuje, že každý môže mať inú skúsenosť. „Chvalabohu, moja skúsenosť je taká, že každý lekár, s ktorým som sa stretla, bol múdry a zodpovedný. Nielen voči mne, ale aj voči mojim spolupacientom, s ktorými sa stretávam. Žiaľbohu, rakovina je choroba, na ktorú sa liek ešte nenašiel a ľudia na ňu umierajú. Ale pri prsníku je to vraj celkom dobre liečiteľné,“ dodáva spisovateľka, ktorú sme stretli na odovzdávaní cien Ikariáda. Nedala na sebe vôbec znať, že si prešla takým náročným obdobím. Práve naopak, celú sálu bavila svojimi príhodami a vtipnými poznámkami. Vyzerala výborne a už mala aj príjemný krátky účes. „Vlasy mi už rastú a vraj budú hustejšie a kučeravé. Existujú výborné parochne, veď ja som nosila ju istý čas nosila až kým sa mi nestala vtipná príhoda. Spadla mi do blata a ešte mi ju chlapec prešiel kolobežkou, tak som si povedala, kašlem na to, aby som sa trápila,“ hovorí s úsmevom.

Medzi čitateľmi je 
 veľmi obľúbená.
Medzi čitateľmi je veľmi obľúbená.
Zdroj: Emil Vaško

Modlí sa

Oľga Feldeková počas rozhovoru niekoľkokrát zdôraznila, že psychika je naozaj veľmi dôležitá. „Je to naozaj tak. Ja som si seba všímala najmenej. Nezaoberám sa sebou a to je to najlepšie, čo človek môže robiť. Toľko ľudí, blízkych, drahých, milovaných potrebuje našu pomoc! Treba sa o nich postarať, dodať im optimizmus, nie im ho brať a nariekať nad sebou. Ja nie som narcis a neprežívam to. Modlím sa pravdaže, keďže som veriaci človek, ale vždy sa modlím za svojich blízkych. Ani mi len nenapadne modliť sa za seba. Keď je človek príliš samoľúby, tak o to viac trpí, lebo sa sleduje od hlavy po päty,“ konštatuje.

Rozvod nehrozí

Najväčšiu oporu má u svojho manžela Ľubomíra Feldeka, ale ako tvrdí, celá rodina sa poriadne zomkla a snažia sa to zvládať. „Môj muž je aj v tomto úžasný a milujem ho už vyše šesťdesiat rokov. Keď je chorý on, zvláda to úžasne. Vždy je optimistický, nič si nepripúšťa, ale keď som ja chorá, tak je preľaknutý. A to mi robí dobre. Vyznieva to síce čudne, ale užívam si to,“ odľahčuje chorobu svojím typickým humorom spisovateľka. Jej šťastné manželstvo je dnes nevídané. „Veľa ľudí sa ma pýta, ako je to možné a nech prezradím recept. Žiaľ, na to recept neexistuje, aby bolo šťastné manželstvo. Jednoducho moje kamarátky a kolegyne sú už porozvádzané a vydaté aj druhý aj tretí raz. Myslím, že ja som mala šťastie. Stretla som človeka, ktorý mi vyhovoval, ja som vyhovovala jemu, takže sme mali šťastie obaja,“ smeje sa.

S manželom sú 
 šťastní dlhé roky.
S manželom sú šťastní dlhé roky.
Zdroj: Emil Vaško

Dodáva im optimizmus

Jej milovaných päť detí jej neskutočne pomáha a zapájajú do toho už aj vnučky. Dcéra Katka ma stále vozí. Bývame v Starom Meste, a tam nemám auto. Každý boží deň so mnou chodila aj na rádioterapiu a vozí ma, kam len potrebujem. Druhá dcéra príde upratať a posielajú aj vnučky, nech mi pomáhajú. Ďalšiu dcéru mám v Budapešti a ďalšie dve deti v Prahe, takže tí sa informujú, čo sa deje, cez skype a telefón. Rodina drží pokope a navzájom sa milujeme. Ale ja im musím dávať optimizmus, aby sa veľmi netrápili, že som chorá,“ prezrádza.

Vylučuje jej haraburdie

Spisovateľka má blízko ku knihám a keď musela počas liečby byť doma, aby sa nenainfikovala od niekoho, stačilo jej, že bol doma manžel a mala poruke dobrú knihu. „Široko- -ďaleko nie je taký náruživý čitateľ ako ja. Ja čítam všetko, čo má písmená. Šťastie je, že mám doma muža, ktorý má skvelý vkus a bráni mi, aby som čítala všetko haraburdie, lebo by som nenavarila ani obed. Takže mi on odporúča a vyberá mi, čo mám čítať. Od literatúry faktu cez romány až magický realizmus,“ pochvaľuje manžela spisovateľka. A aká je podľa nich dobrá kniha? Musí byť dobre napísaná, a to zistím, keď ju otvorím kdekoľvek a už jedna veta musí byť pekne napísaná,“ uzatvára spisovateľka.