Šok v práci

Martinkina kamarátka sa o strašnej tragédii z februára 2018 dozvedela v práci. „Keď ma táto správa zasiahla, bola som v múzeu v Divíne, okr. Lučenec. Nechcela som tomu vôbec veriť, a po hodine čumenia do steny a četovania s kolegami z archeológie som išla z práce domov. Nič som nebola schopná robiť,“ hovorí so smútkom v hlase. Jej myšlienky okamžite patrili aj rodičom obetí, pre ktorých sa začali roky neskutočnej bolesti a boja za spravodlivosť. Obdivuje ich statočnosť.

Na snímke je dom vo Veľkej Mači kde bol zavraždený Ján Kuciak a Martina Kušnírová.
Na snímke je dom vo Veľkej Mači kde bol zavraždený Ján Kuciak a Martina Kušnírová.
Zdroj: NORBERT SKALIČAN

„Pani Zlatku Kušnírovú som stretla raz - v Cinobani, keď prišli aj s Martinkiným bratom pre ňu, lebo mala štátnice v Nitre. Teta Zlatka doniesla nejaké mliečne výrobky z domu. Už si presne nepamätám aké. Potom, po vražde, sme sa spriatelili na facebooku a ja som pani Zlatke poslala nejaké fotky z výskumu v Cinobani,“ povedala Šarmu Marková, ktorá sa aktívne zúčastňovala aj na protestoch Za slušné Slovensko, najväčších od čias pádu Železnej opony.

Odkaz národu

Marková bude mať pre Martinku a jej blízkych v srdci vždy miesto a nikdy na ňu nezabudne. Stále nevie uveriť, že sa to stalo a trápi ju aj čosi iné. „Je to zaujímavá a pre mňa nepochopiteľná situácia, že máme vrahov a nemáme objednávateľa, hoci Zsuzsová bola označená Andruskóom,“ zamýšľa sa a pri otázke, čo by povedala Kočnerovi a jeho volavke, zmeravie. „Prepáčte, ale ja by som s nimi vôbec nebavila. Vôbec. O ničom,“ dodala rázne Dana, ktorej z takejto myšlienky behá mráz po chrbte. A nielen z nej.

Smrť Jána Kuciaka (+27) a jeho priateľky Martinky (+27) spôsobila celospoločenskú traumu.
Smrť Jána Kuciaka (+27) a jeho priateľky Martinky (+27) spôsobila celospoločenskú traumu.
Zdroj: Archív

Nikdy nezabudne najmä na jednu vec. „Na to, ako boli zavraždení, ako museli tých pár sekúnd pred popravou trpieť strašným strachom,“ smúti Marková, blízka priateľka Martinky Kušnírovej. Ak smrť jej a jej snúbenca mala ľuďom v niečom otvoriť oči, tak by to podľa jej slov malo byť toto: „Mali by sme si uvedomiť najmä to, že peniaze nie sú v živote priorita, že treba žiť spravodlivo a poctivo,“ odkazuje rozumne.